Zanim zaczniesz z psem naukę sztuczek
Ustal typ osobowości psa
Psy w różnym stopniu przyswajają poszczególne sztuczki. Niekiedy nauka danego triku idzie jak po grudzie i przynosi mizerny efekt, zaś inne pies pojmuje w mig. Nie ulega wątpliwości, że tempo przyswajania danej sztuczki zależy w dużej mierze od stopnia jej trudności i intelektualnych możliwości psa, ale jest jeszcze jeden czynnik, o którym warto pamiętać ucząc psa sztuczek - typ osobowości psa. Sztuczek takich jak przybijanie piątki czy turlanie się łatwo nauczyć psa, który posiada niski popęd walki, a dużo trudniej takiego, u którego ten popęd jest silny. Prościej mówiąc, pies o silnym popędzie walki nie „zniży się” do wykonywania "lekkich" sztuczek, bo to poniżej jego godności.
Sztuczki, których szybciej uczą się psy o niskim popędzie walki to przybijanie piątki, turlanie, „Zdechł pies”. Psy o silnym popędzie łowczym najszybciej przyswajają szukanie na komendę i skok przez ramiona, zaś psy o silnym popędzie stadnym - sztuczki typu „Nie przekraczaj tej linii” czy "Masz smakołyk na nosie”. Oczywiście jest to pewne uproszczenie i nie oznacza, że pies o silnym popędzie walki nie nauczy się przybijania piątki, jednak prawdopodobnie chętniej będzie przyswajał sztuczki zgodne z jego osobowością.
Nauka sztuczek będzie łatwiejsza jeżeli Twój pies posiada jakiś zabawny nawyk. Potraktuj tę unikalną umiejętność jako punkt wyjściowy do nauki sztuczki.
Kiedy zauważysz, że pies robi coś, co mógłbyś łatwo przekształcić w sztuczkę, daj mu sygnał - pochwal go i dodaj smakołyk. Teraz wystarczy skojarzyć dane zachowania pupila z odpowiednią komendą słowną. Wkrótce pies nauczy się wykonywać sztuczkę na żądanie.
Ucz psa stopniowo
Kluczem do nauki sztuczek jest umiejętność sekwencjonowania zachowania psa, czyli dzielenia jego zachowania na elementy na tyle proste, by pies mógł je bez problemu opanować.
Jeśli chcesz nauczyć psa przybijania piątki, zacznij od brania do ręki jego łapy, równocześnie wypowiadając komendę. Za grzeczne zadania pochwal pupila i daj mu smakołyk. Powtarzaj ćwiczenie kilka razy dziennie co najmniej przez tydzień, by pies przyzwyczaił się do tej czynności.
Najpopularniejsze psie sztuczki
Sztuczka "Przybij piątkę"
Nauka tej sztuczki pójdzie bez problemów, jeśli pies ma opanowane podawanie łapy. Poniższa instrukcja przyda się głównie tym właścicielom, których pupile nie potrafią jeszcze tego robić.
Nauka podawania łapy:
1. Kucnij naprzeciwko psa. Wyciągnij do niego dłoń i wypowiedz komendę, jakiej zechcesz używać, np. „Przybij piątkę”, „Piątka” albo „Cześć”.
2. Chwyć za łokieć psa i podnieś łapę kilka centymetrów nad ziemię. Powinieneś wybrać dominującą łapę psa (Twój pupil powinien sam ją wskazać).
Polecamy: Jak nauczyć psa podstawowych komend? Doskonalenie sztuczek
3. Przejdź ręką wzdłuż łapy i delikatnie nią potrząśnij. Koniecznie pochwal potem psa i nagrodź go smakołykiem. Powtórz ćwiczenie 5 razy w dwóch sesjach.
Nauka podnoszenia łapy:
1. Kucnij przed psem.
2. Wyciągnij do niego rękę, wydając równocześnie wybraną komendę, np. „Cześć”.
3. Poczekaj na reakcję. Jeśli pies nie zareaguje, dotknij łokcia psa i ponownie wyciągnij do niego rękę. Daj mu szansę, by sam podniósł łapę.
4. Gdy pies podnosi łapę sam z siebie, chwyć ją i pochwal psa i daj smakołyk. Wydaj komendę zwalniającą. Jeśli nie, sam chwyć jego łapę, pochwal go, daj nagrodę i komendę zwalniającą.
Ćwiczenia powtarzaj tak długo, aż pies będzie na komendę podnosił łapę do góry. Z czasem naucz go w ten sam sposób podawani drugiej łapy.
Nauka wkładania łapy w Twoją dłoń: kucnij przed psem. Wysuń dłoń w kierunku psa na wysokości klatki piersiowej psa i wydaj komendę, np. „Cześć”. Na tym etapie pies powinien już położyć swoją łapę na Twojej dłoni. Pochwal psa, daj mu nagrodę i wydaj komendę zwalniającą. Jeśli pies nie zareaguje, wróć do ćwiczenia drugiego.
Powtarzaj to ćwiczenie tak długo, aż pies bez wahania będzie kładł łapę na Twojej dłoni gdy tylko wydasz komendę.
Zobacz poradę behawiorysty: Co robić, kiedy pies nie przychodzi na wołanie?
Sztuczka "Zdechł pies"
Sztuczka polega na tym, że pies na komendę "Pif-paf" albo samo wymierzenie w niego "pistoletem" z palców, przewraca się na bok i udaje martwego.
1. Najpierw należy nauczyć psa, by przewrócił się na bok lub grzbiet. Trzymając smakołyk w dłoni „z pistoletem”, nakłoń psa, by się położył.
2. Pochyl się nad psem i powiedz „Pif-paf” , mierząc do niego ze wskazującego palca. Pies powinien w tym momencie przewrócić się na bok lub na grzbiet.
3. Pochwal psa i daj mu smakołyk gdy wciąż leży w tej pozycji. Wydaj komendę zwalniającą.
4. Jeżeli pies nie przewrócił się na bok, nakłoń go do tego za pomocą smakołyka. Powtarzaj to ćwiczenie tak długo aż pies zacznie reagować na komendę „Pif-paf” a później nawet i na sam gest ręki.
5. Teraz czas, abyście poćwiczyli "zabijanie" na odległość. Oddal się od psa na 2 kroki. Zawołaj go i powiedz „Pif-paf”, mierząc w niego palcem wskazującym. Jeśli pies zareaguje prawidłowo, pochwal go, daj nagrodę i wydaj komendę zwalniającą. Jeśli nie, pokaż mu czego chcesz i zacznij jeszcze raz.
6. Stopniowo zwiększaj odległość, aż pies będzie wykonywał ćwiczenie z odległości 6 kroków.
Sztuczka "Turlaj się"
1. Nie każdy pies potrafi turlać się na zawołanie, dlatego pierwsze kroki w tym ćwiczeniu będą nastawione na naukę turlania się.
2. Na początek trzeba przećwiczyć z psem turlanie się z Twoją pomocą. Każ psu się położyć (jeśli nie umie, nakłoń go do tego smakołykiem).
3. Kucnij przed psem. Trzymaj smakołyk w taki sposób, by pies musiał odwrócić głowę w kierunku swojego barku, wciąż leżąc na ziemi.
4. Powiedz „Turlaj się” i powili przesuń rękę ze smakołykiem wokół głowy psa, trzymając smakołyk blisko jego nosa. Drugą ręką delikatnie przesuń psa w kierunku, w którym chcesz, by się przeturlał. Jeżeli pies wykona pełny obrót, pochwal go i daj nagrodę.
Zobacz także: Jak nauczyć psa podstawowych komend: komenda "Do mnie"
5. Powtarzaj ćwiczenie tak długo, aż pies będzie swobodnie bez Twojej pomocy przetaczał się na drugi bok.
6. Jeżeli pies ma powyższą czynność opanowaną, naucz go teraz turlać się samodzielnie. Najpierw każ psu położyć się i kucnij przed nim.
7. Wydaj komendę „Turlaj się” i poprowadź psa smakołykiem, tak by się przeturlał bez dodatkowej pomocy z Twojej strony. Gdy pies samodzielnie wykona pełny obrót, pochwal go i nagrodź
8. Powtarzaj ćwiczenia tak długo, aż pies będzie się turlał z minimalnym naprowadzeniem.
9. Teraz ostatnie ćwiczenie, po którym pies powinien turlać się na komendę już bez Twojej pomocy. Ćwiczenie zaczynamy bez smakołyka. Pies leży.
10. Wydaj komendę „Waruj”, a następnie „Turlaj się”. Na początku prawdopodobnie będziesz musiał wykonać podobny ruch ręką jak wtedy gdy naprowadzałeś psa smakołykiem. Gdy pies wykona zadanie, pochwal i nagrodź. Stopniowo wycofuj ruch ręką aż pies będzie wykonywał ćwiczenie na samą komendę. Pochwal psa i daj nagrodę.
Sztuczka "Proś"
Punktem wyjścia do nauki tej sztuczki jest komenda "Siad". Pies powinien mieć ja opanowaną do perfekcji.
1. Wydaj psu komendę "Siad".
2. Stań przed psem i przesuń przed nosem psa smakołyk i podnieś go wysoko nad psem. Pies zapewne wychyli głowę w górę. Podnieś jeszcze wyżej smakołyk i poczekaj aż pies uniesie na tylnych łapach. Podaj mu smakołyk.
3. Jeżeli pies będzie podskakiwał lub opierał się łapami o Ciebie, wydaj komendę "Zostań" i nie dawaj mu smakołyka.
4. Powtórz ćwiczenie, zwiększając odległość ręki ze smakołykiem od nosa psa. Pies będzie stawał coraz wyżej i pewniej na tylnych łapach. Nie zapomnij wydać wtedy komendy "Proś". Ćwicz z psem do momentu, aż zacznie stawać na komendę i machać łapkami.
Sztuczka "Ukłoń się"
Efektowna sztuczka, która wymaga od psa znajomości komend "Waruj" i "Zostań".
1. Kucnij obok psa, jedną ręka podtrzymuj od spodu tułów psa, drugą przytrzymuj obrożę psa tuż pod brodą.
2. Wydaj komendę "Ukłon" i lekko pociągnij za obrożę w dół, jednocześnie blokując ręką psa, by nie siadał. Gdy pies wykona komendę prawidłowo, pochwal go i daj smakołyk. Powtórz ćwiczenie kilkakrotnie, aż pies opanuje kłanianie głową bez zginania tylnych nóg.
3. Teraz powtórz powyższe ćwiczenie bez trzymania psa za obrożę. Wydając komendę "Ukłon", poklep ziemię przed psem. Gdy pies skłoni głowę bez przysiadania, pochwal go i daj smakołyk.
Zobacz także: Jak nauczyć psa podstawowych komend: komenda "Waruj-Zostań"
4. Kolejne ćwiczenia staraj się wykonywać już bez podłożonej pod tułów ręki.
5. Ostatni etap ćwiczeń ma na celu nauczenie psa kłanianie się bez nakierowywania na samą komendę słowną. Wskaż stojącemu psu ziemię przed nim i wydaj komendę "Ukłon". Możesz także poćwiczyć z psem długość ukłonu. W tym po skłonieniu głowy do ziemi, wydaj komendę "Zostań", odczekaj kilka sekund i daj komendę zwalniającą.
Powyższe ćwiczenie jest dość trudne i wymaga od was cierpliwości oraz zdyscyplinowania, ale efekt zawsze robi wrażenie!