Jak leczyć nowotwór żołądka u psa?

Nowotwory żołądka u psów występują dość rzadko, jednak, jeśli już się pojawią są to najczęściej złośliwe gruczolakoraki pochodzenia nabłonkowego.
Czy nowotwór żołądka u psów jest uleczalny? Jakie są objawy i rokowania? O raku żołądka u psów piesze lekarz weterynarii, Anna Włodarczyk.
/ 07.12.2010 07:48
Nowotwory żołądka u psów występują dość rzadko, jednak, jeśli już się pojawią są to najczęściej złośliwe gruczolakoraki pochodzenia nabłonkowego.

U mojego 10-letniego owczarka belgijskiego wykryto nowotwór żołądka. Po szczegółowych badaniach okazało się, że nowotwór jest złośliwy. Czy jest szansa, że pies wyzdrowieje? Monika z Lublina

Występowanie i objawy raka żołądka u psów

Nowotwory żołądka u psów występują dość rzadko, jednak jeśli już się pojawią, są to najczęściej złośliwe gruczolakoraki pochodzenia nabłonkowego. Zmiany te najczęściej lokalizują się w okolicach odźwiernika, skąd nastąpić mogą przerzuty do okolicznych węzłów chłonnych, przełyku, płuc, śledziony i wątroby. Charakterystyczne objawy pojawiają się dość późno i są wynikiem wzrostu masy guza, który zaburza podstawowe funkcje układu pokarmowego. Do najczęstszych zaliczamy brak apetytu, wymioty, często z domieszką krwi, spadek wagi zwierzęcia oraz gwałtownie postępujące wyniszczenie organizmu. Powiększenie węzłów chłonnych występuje dość rzadko.

Niezbędne badania diagnostyczne

Jeżeli w obrazie krwi znajdują się nieprawidłowości wskazujące na możliwość występowania nowotworu, np. wzrost niektórych parametrów, lekarz kieruje zwierzę na kolejne badania. RTG lub RTG z kontrastem pozwala uwidocznić ewentualne zmiany oraz określić ich lokalizację. Jednak najbardziej wartościową metodą diagnostyczną jest endoskopia, która umożliwia nie tylko zlokalizowanie i określenie wielkości nowotworu, ale także pobranie materiału do badań histopatologicznych. Wykonanie USG jest przydatne do określenia, czy nowotwór zaatakował inne narządy.

Zobacz także: Rozszerzenie i skręt żołądka u psa

Nowotwory żołądka najczęściej dotykają psy w wieku 6-8 lat. Rasami predysponowanymi są owczarek belgijski, staffordshire bullterrier, collie. Uważa się, że przyczyną powstawania zmian są, przede wszystkim, czynniki genetyczne oraz przewlekłe stany zapalne żołądka. Owrzodzenia śluzówki żołądka również przyczyniają się do rozwoju tej choroby.

Leczenie i rokowania w przypadku raka żołądka u psa

Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu masy guza wraz z otaczającymi go tkankami. W przypadku rozległych zmian powinno się wykonać częściową lub całkowitą resekcję żołądka, niekiedy połączoną z usunięciem śledziony oraz regionalnych węzłów chłonnych. Niestety na tym etapie choroby, rokowanie nie jest zbyt pomyślne. Często dochodzi do reemisji nowotworu a okres przeżycia po zabiegu wynosi zaledwie dwa miesiące. Znacznie obniża się też komfort życia czworonoga i dlatego najbardziej racjonalnym, choć przykrym dla właściciela wyjściem w przypadku zmian o charakterze złośliwym, jest eutanazja zwierzęcia.

Zobacz także: Padaczka u psa - przebieg i leczenie

Redakcja poleca

REKLAMA