Owczarek szkocki długowłosy - charakterystyka rasy

Owczarek szkocki długowłosy jest psem łagodnym i życzliwym w stosunku do ludzi. Należy jednak pamiętać, że psy tej rasy nie nadają się do małych mieszkań w bloku. Sprawdźcie, czym jeszcze charakteryzują się owczarki szkockie potoczne zwane Collie?
/ 29.05.2011 15:23

owczarek szkocki długowłosy

fot. Fotolia

Historia rasy owczarek szkocki długowłosy

Owczarek szkocki długowłosy to jedna z ras psów należących do psów pasterskich i zaganiających, zaklasyfikowana do sekcji psów pasterskich (owczarskich). Jak sama nazwa rasy wskazuje, psy pochodzą ze Szkocji, gdzie były od bardzo dawna używane do polowań. Na drodze wieloletnich krzyżowań i selekcji hodowlanych udało się uzyskać cechy podobne do tych jakie prezentuje obecny wzór rasy.

W 1860 roku psy tej rasy zostały zaprezentowane po raz pierwszy na oficjalnej wystawie psów rasowych w Anglii. Psy nosiły wtedy szatę koloru czarnego lub czarno-białego. Śniade umaszczenie pojawiło się i rozwijało od roku 1871. Pierwsze psy tej rasy pojawiły się w naszym kraju dopiero w 1924 roku.

owczarek szkocki długowłosy

fot. Fotolia

Polecamy: Pielęgnacja psa - poradnik

Charakter

Jak już wspominaliśmy we wstępnie, owczarki szkockie to psy z natury bardzo łagodne i życzliwe dla człowieka. Agresywność w przypadku tej rasy praktycznie nie występuje, choć w stosunku do obcych są dość nieufne, ale nigdy nie atakują niesprowokowane. Owczarki Szkockie są bardzo energiczne, wesołe i skore do zabawy oraz pracy. Lubią dużą przestrzeń i dużo ruchu, choć są w stanie zaaklimatyzować się w mieszkaniu. Należy jednak pamiętać o częstych spacerach.

Psy tej rasy są bardzo towarzyskie, a długie osamotnienie bardzo źle na nie wpływa. Owczarki szkockie są bardzo mądre i inteligentne, szybko się uczą nowych poleceń. Nie ulegają jednak ślepemu podporządkowaniu, a wszelkie próby ubezwłasnowolnienia mogą odnieść odmienny skutek. Szczególnie troszczą się o rodzinę opiekuna często traktując jej członków jak członków stada pasterskiego.

owczarek szkocki długowłosy

fot. Fotolia

Inteligencja i chęć do pracy Owczarka Szkockiego pozwala na użycie go do stróżowania, jako psa pasterskiego a także do towarzystwa.

Wygląd owczarka szkockiego długowłosego

Jego szata jest odporna na niesprzyjające warunki i niskie temperatury. Jest długa i gęsta, włosy okrywy mocne i twarde, podszerstek miękki i gęsty i puszysty co sprawia, że nawet w niskich temperaturach pies czuje się komfortowo. Grzywa jest obfita, ogon zaś gęsto owłosiony. Rozróżnia się trzy typy ubarwienia, śniady, tricolor i marmurkowy. 

Zobacz całą  Encyklopedię ras psów