biegunka u psa fot. Adobe Stock

Biegunka u psa - przyczyny, domowe sposoby, kiedy do weterynarza

Biegunka u psa może mieć charakter zakaźny (wymaga pilnej interwencji lekarskiej), być efektem zatrucia, niestrawności, odrobaczania. Ostra biegunka nie musi być niebezpieczna dla psa, pod warunkiem że wystąpiła raz, a pies nie ma innych objawów chorobowych. O przyczynach biegunki u psa i sposobach jej leczenia mówi lekarz weterynarii Anna Włodarczyk.
/ 28.01.2020 09:51
biegunka u psa fot. Adobe Stock

Biegunką u psa określamy oddawanie przez zwierzę płynnych, półpłynnych lub po prostu nieuformowanych odchodów o konsystencji papki.

Właścicieli czworonogów zwykle niepokoi zwiększona częstotliwość wypróżnień (powyżej 3 razy na dobę). Rozwolnienie u psa można jednak stwierdzić już po oddaniu jednego luźnego stolca z krwią lub ze śluzem.

Biegunka u psa może mieć charakter ostry lub przewlekły. Ostra biegunka zwykle ustępuje po zastosowaniu leczenia objawowego, przewlekła może wymagać pogłębionej diagnostyki.

Ostra biegunka u psa trwa nie dłużej niż 14 dni, przewlekła - ponad 14 dni.

Na skróty:

Przyczyny biegunki u psa

Biegunka u psa na tle zakaźnym

Biegunka to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych pojawiających się u psów. Biegunki na tle zakaźnym dotykają najczęściej młode psy w wieku od 6 tygodni do 6 miesięcy. Wywołują je najczęściej wirusy (Parvovirus, Coronavirus, Rotavirus). Często towarzyszą im inne objawy, jak wymioty u psa, apatia, niechęć do jedzenia i picia.

W bardzo ciężkich przypadkach kał ma postać płynną i może zawierać domieszkę krwi. Taki stan wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, gdyż postępujące odwodnienie i utrata elektrolitów będą przyczyniać się do szybkiego pogarszania się stanu zwierzęcia.

Jeśli więc zauważysz podobne niepokojące objawy choroby u psa, udaj się do weterynarza.

Biegunka spowodowana zatruciem lub niedrożnością jelit

U dorosłych psów z dobrze wykształconą odpornością poszczepienną, biegunka wirusowa występuje rzadko. Częściej powodem jest zatrucie lub częściowa lub całkowita niedrożnością jelit.

W ciężkich zatruciach może dochodzić do uszkodzenia śluzówki przewodu pokarmowego, co skutkuje krwawieniem do światła jelit, utratą płynów i ostrą biegunką. Brzuch jest tkliwy, mogą występować objawy ogólne do zaburzeń neurologicznych włącznie.

Biegunka spowodowana połkniętym przez psa przedmiotem

Także połknięte przez psa przedmioty (fragmenty zabawek, patyków, duże kawałki kości, kamienie, różnego rodzaju ciała obce) zatykając jelito powodują nasilenie perystaltyki za przeszkodą (biegunka). W efekcie pies ma odruchy wymiotne lub wymiotuje samą śliną.

Jeżeli usunięcie ciała obcego za pomocą metod farmakologicznych nie jest możliwe, zwykle istnieje konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego.

Biegunka u psa spowodowana problemami z trawieniem

Rozwolnienia tła pokarmowego obserwuje się po podaniu psu pokarmów ciężkostrawnych, na przykład zawierających laktozę (mleko), lub po gwałtownej zmianie sposobu żywienia.

Sprzyja to nadmiernemu rozwojowi bakterii, które rozkładając nieprawidłowo strawione resztki, powodują zwiększoną dystrybucję wody do światła jelit i w konsekwencji biegunkę.

Rozwolnienia samoistne z zaparciami

U dorosłych zwierząt zdarzają się też sporadyczne rozwolnienia, występujące nijako samoistnie, niekiedy połączone z naprzemiennymi zaparciami. Poza tym pies czuje się dobrze i nie wykazuje żadnych niepokojących właściciela objawów.

Należy wówczas przeprowadzić 24-godzinną głodówkę, po której podajemy niewielkie ilości kleiku ryżowego z gotowanym kurczakiem 5 do 6 razy dziennie, po czym, jeśli objawy ustąpią, wracamy do standardowego żywienia.

Jeżeli problem nawraca warto wykonać badanie kału, aby wyeliminować pasożytniczą przyczynę zaburzeń pokarmowych.

Pasożyty przewodu pokarmowego powodują objawy niespecyficzne i tylko przy bardzo intensywnym zarobaczeniu można zaobserwować dorosłe formy robaków w kale. W diagnostyce różnicowej należy także pamiętać o możliwej nietolerancji pokarmowej.

Biegunka u psa w reakcji na odrobaczanie i leki

Biegunka u psa po odrobaczeniu może wystąpić jako reakcja na podany lek. Dlatego zawsze przed zastosowaniem kuracji odrobaczającej warto zrobić badanie kału zwierzęcia i upewnić się, że występują pasożyty i ustalić jakie.

W przeciwnym razie tylko niepotrzebnie narazimy psa na dolegliwości związane z podaniem nieodpowiedniej dawki czy rodzaju preparatu.

Pies może także dostać biegunki po lekach, które przepisał lekarz weterynarii. Warto to sprawdzić - być może zaleci on preparaty hamujące biegunkę lub zdecyduje o zmianie leczenia.

Biegunka u psa - domowe sposoby

Nigdy nie podawaj psu leków przeciwbiegunkowych bez konsultacji z lekarzem. Aby jednak możliwie szybko pomóc zwierzęciu, gdy pojawi się biegunka, zastosuj lekkostrawną dietę.

Możesz podać psu mięso z kurczaka, indyka lub królika w połączeniu z rozgotowanym białym ryżem. Poprawę może także przynieść głodówka, zwłaszcza, gdy przewód pokarmowy jest podrażniony.

Cały czas obserwuj zwierzę, jeśli nie widać poprawy, od razu udaj się z nim do weterynarza.

Biegunka u psa - kiedy do weterynarza

W przypadku biegunki nie warto odwlekać wizyty u weterynarza, zwłaszcza, że zwierzę męczy się, a przyczyna tego stanu rzeczy nie jest nam znana.

Jeśli biegunka wystąpiła raz, a pies nie zdradza żadnych oznak choroby czy złego samopoczucia, chętnie je i pije, można odczekać dobę i sprawdzić, czy problem nie powraca. Bardzo możliwe, że ostra biegunka nie ma poważnej przyczyny i wizyta u weterynarza nie jest konieczna.

Jeśli jednak pies zdradza inne objawy chorobowe takie jak gorączka, wymioty, śluz w kale, brak apetytu, natychmiast udaj się z nim do lekarza.

Przewlekła biegunka może być tylko objawem, który szybko prowadzi do odwodnienia, tymczasem w rzeczywistości problem jest poważniejszy (np. choroba zakaźna, zatrucie).

Pamiętaj, że do weterynarza trzeba udać się także wtedy, gdy biegunka wprawdzie szybko mija, za to występuje często. Długotrwałe biegunki u psa mogą świadczyć o poważnej chorobie.

Artykuł powstał na podstawie tekstu Anny Włodarczyk, lekarza weterynarii. Pierwotnie został opublikowany 13.10.2010.

Dowiedz się więcej na temat opieki nad psem:Pchły u psa - sprawdzone sposobyJak opiekować się starym psemPrzegląd mokrych karm dla psów