Rotawirus u psa: objawy i domowe sposoby leczenia

rotawirus u psa fot. Adobe Stock, prystai
Rotawirus u psa to infekcja wirusowa, objawiająca się gorączką i problemami żołądkowymi. Biegunka u psa może mieć charakter zakaźny (wymaga pilnej interwencji lekarskiej), być efektem zatrucia albo odrobaczania. Ostra biegunka nie musi być niebezpieczna dla psa, pod warunkiem że wystąpiła raz, a pies nie ma innych objawów chorobowych.
/ 18.07.2022 09:51
rotawirus u psa fot. Adobe Stock, prystai

Rotawirus u psa to dość często pojawiająca się u pupila infekcja. Głównym objawem jest ostra biegunka, która niepokoi opiekunów i sprawia, że zwierzak staje się osowiały. Może pojawić się także gorączka. Kiedy warto udać się do weterynarza i jakie są domowe sposoby na biegunkę u psa?

Spis treści:

  1. Biegunka u psa
  2. Rotawirus u psa to nie jedyna przyczyna biegunki
  3. Domowe sposoby na biegunkę u psa
  4. Rotawirus u psa: kiedy do weterynarza?

Biegunka u psa

Biegunką u psa określamy oddawanie przez zwierzę płynnych, półpłynnych lub po prostu nieuformowanych odchodów o konsystencji papki. Właścicieli czworonogów zwykle niepokoi zwiększona częstotliwość wypróżnień (powyżej 3 razy na dobę).

Rozwolnienie u psa można jednak stwierdzić już po oddaniu jednego luźnego stolca, jeśli widać w nim krew lub śluz. Biegunka u psa może mieć charakter ostry lub przewlekły. Ostra biegunka zwykle ustępuje po zastosowaniu leczenia objawowego, przewlekła może wymagać pogłębionej diagnostyki.

Rotawirus u psa to nie jedyna przyczyna biegunki

Biegunka to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych pojawiających się u psów. Biegunki na tle zakaźnym dotykają najczęściej młode psy w wieku od 6 tygodni do 6 miesięcy. Wywołują je najczęściej wirusy, w tym przede wszystkim rotawirus, ale także inne (Parvovirus, Coronavirus). Często zakażeniu towarzyszą inne objawy, jak wymioty u psa, apatia, niechęć do jedzenia i picia.

W bardzo ciężkich przypadkach kał ma postać płynną i może zawierać domieszkę krwi. Taki stan wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej, gdyż postępujące odwodnienie i utrata elektrolitów będą przyczyniać się do szybkiego pogarszania się stanu zwierzęcia.

Jeśli więc zauważysz podobne niepokojące objawy choroby u psa, udaj się do weterynarza. Jednak rotawirus u psa nie jest jedyną przyczyną biegunki, dlatego konieczna jest często dodatkowa diagnostyka.

rotawirus u psa co robić
fot. Rotawirus u psa/Adobe Stock, alexugalek

Biegunka u psa spowodowana zatruciem lub niedrożnością jelit

U dorosłych psów z dobrze wykształconą odpornością poszczepienną, biegunka wirusowa występuje rzadko. Częściej powodem jest zatrucie, częściowa lub całkowita niedrożność jelit.

W ciężkich zatruciach może dochodzić do uszkodzenia śluzówki przewodu pokarmowego, co skutkuje krwawieniem do światła jelit, utratą płynów i ostrą biegunką. Brzuch jest tkliwy, mogą występować objawy ogólne do zaburzeń neurologicznych włącznie.

Biegunka u psa spowodowana połkniętym przez psa przedmiotem

Także połknięte przez psa przedmioty (fragmenty zabawek, patyków, duże kawałki kości, kamienie, różnego rodzaju ciała obce), które zatykają światło jelit, powodują nasilenie perystaltyki za przeszkodą. W efekcie pies ma odruchy wymiotne lub wymiotuje samą śliną, a także ma biegunkę.

Jeżeli usunięcie ciała obcego za pomocą metod farmakologicznych nie jest możliwe, zwykle istnieje konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego.

Biegunka u psa spowodowana problemami z trawieniem

Biegunka u psa może wystąpić także na tle zatrucia pokarmowego. Wówczas pierwsze objawy obserwuje się po podaniu psu pokarmów ciężkostrawnych, na przykład zawierających laktozę (mleko), lub po nagłej zmianie sposobu żywienia.

Sprzyja to nadmiernemu rozwojowi bakterii, które rozkładając nieprawidłowo strawione resztki, powodują zwiększoną dystrybucję wody do światła jelit i w konsekwencji biegunkę.

rotawirus u psa objawy
fot. Rotawirus u psa/Adobe Stock, stock28studio

Rozwolnienia samoistne z zaparciami

U dorosłych zwierząt zdarzają się też sporadyczne rozwolnienia, występujące niejako samoistnie, niekiedy połączone z naprzemiennymi zaparciami. Poza tym pies czuje się dobrze i nie wykazuje żadnych niepokojących właściciela objawów.

Należy wówczas przeprowadzić 24-godzinną głodówkę, po której podaj niewielkie ilości kleiku ryżowego z gotowanym kurczakiem 5 do 6 razy dziennie, po czym, jeśli objawy ustąpią, wróć do standardowego żywienia.

Rotawirus u psa i nawracające biegunki

Jeżeli problem nawraca, warto wykonać badanie kału, aby wyeliminować pasożytniczą przyczynę zaburzeń pokarmowych. Pasożyty przewodu pokarmowego powodują objawy niespecyficzne i tylko przy bardzo intensywnym zarobaczeniu, można zaobserwować dorosłe formy robaków w kale. W diagnostyce różnicowej należy także pamiętać o możliwej nietolerancji pokarmowej.

Biegunka u psa w reakcji na odrobaczanie i leki

Biegunka u psa po odrobaczeniu może wystąpić jako reakcja na podany lek. Dlatego zawsze przed zastosowaniem kuracji odrobaczającej warto zrobić badanie kału zwierzęcia i upewnić się, że występują pasożyty, i ustalić jakie. W przeciwnym razie tylko niepotrzebnie narazimy psa na dolegliwości związane z podaniem nieodpowiedniej dawki czy rodzaju preparatu.

Pies może także dostać biegunki po lekach, które przepisał lekarz weterynarii. Warto to sprawdzić - być może zaleci on preparaty hamujące biegunkę lub zdecyduje o zmianie leczenia.

jakie są domowe sposoby na biegunkę u psa
fot. Domowe sposoby na biegunkę u psa/Adobe Stock, gamelover

Domowe sposoby na biegunkę u psa

Domowe sposoby na biegunkę u psa obejmują działania łagodzące objawy i poprawiające poziom nawodnienia u pupila. Nigdy nie podawaj psu leków przeciwbiegunkowych bez konsultacji z lekarzem. Aby jednak możliwie szybko pomóc zwierzęciu, gdy pojawi się biegunka, zastosuj lekkostrawną dietę.

Możesz podać psu mięso z kurczaka, indyka lub królika w połączeniu z rozgotowanym białym ryżem. Poprawę może także przynieść głodówka, zwłaszcza gdy przewód pokarmowy jest podrażniony. Pamiętaj także o nawodnieniu psa: niech pupil pije niewielkie ilości wody bardzo często. Dzięki temu uzupełnisz płyny utracone podczas biegunki czy wymiotów. Cały czas obserwuj zwierzę, jeśli nie widać poprawy, od razu udaj się z nim do weterynarza.

Biegunka u psa: kiedy do weterynarza

W przypadku biegunki nie warto odwlekać wizyty u weterynarza, zwłaszcza że zwierzę męczy się, a przyczyna tego stanu rzeczy nie jest nam znana. Rotawirus u psa to tylko wierzchołek góry lodowej, tak naprawdę przyczyn biegunki może być znacznie więcej (o czym możesz przeczytać wyżej).

Jeśli biegunka wystąpiła raz, a pies nie zdradza żadnych oznak choroby czy złego samopoczucia, chętnie je i pije, a także nie jest osowiały, można odczekać dobę i sprawdzić, czy problem nie powraca. Bardzo możliwe, że ostra biegunka nie ma poważnej przyczyny i wizyta u weterynarza nie jest konieczna.

Jeśli jednak pies zdradza inne objawy chorobowe, natychmiast udaj się z nim do lekarza. To, co powinno zaniepokoić opiekunów psa, to przede wszystkim:

  • gorączka,
  • wymioty,
  • śluz lub krew w kale,
  • brak apetytu.

Przewlekła biegunka może być tylko objawem, który szybko prowadzi do odwodnienia, tymczasem w rzeczywistości problem jest poważniejszy (np. choroba zakaźna, zatrucie).

Pamiętaj, że do weterynarza trzeba udać się także wtedy, gdy biegunka wprawdzie szybko mija, za to występuje często. Długotrwałe (przewlekłe) biegunki u psa także mogą świadczyć o poważnej chorobie.

domowe sposoby na biegunkę u psa
fot. Domowe sposoby na biegunkę u psa/Adobe Stock, didesign

Artykuł powstał na podstawie tekstu Anny Włodarczyk, lekarza weterynarii. Pierwotnie został opublikowany 13.10.2010.

Czytaj także:Pchły u psa - sprawdzone sposobyJakie powinno być tętno u psaPrzegląd mokrych karm dla psów

Redakcja poleca

REKLAMA