Cukrzyca psia - czym się charakteryzuje?
Czym tak naprawdę jest cukrzyca? Otóż schorzenie to charakteryzuje się zaburzeniami równowagi kwasowo - zasadowej gospodarki węglowodanowej, tłuszczowej oraz białkowej. Zaburzenia te spowodowane są całkowitym lub względnym niedoborem insuliny. Insulina zaś jest hormonem produkowanym przez trzustkę, dzięki któremu następuje pobieranie glukozy z krwi przez komórki mięśniowe, wątrobowe i tłuszczowe.
Niestety przy zaburzeniach powyższych mechanizmów poziom cukru we krwi wzrasta i usuwany jest przez nerki. Organizm pozbawiony tego podstawowego źródła energii, musi czerpać je z rozpadu tłuszczu i białka. Cały ten proces stopniowo wyniszcza organizm zwierzęcia. Poza tym, powoduje stopniowe tworzenie się ciał ketonowych, które dodatkowo negatywnie wpływają na organizm psa.
Zobacz również: Charakterystyka rasy Australijski pies pasterski – przyjacielski i pracowity
Typy cukrzycy u psów
Istnieją trzy podstawowe typy cukrzycy, w tym jedna, która występuje u większości zwierząt. Najpopularniejszym typem cukrzycy jest cukrzyca insulinozależna. Najczęstszą przyczyną tej odmiany cukrzycy są zapalenie trzustki, choroby autoagresywne oraz schorzenia dziedziczne. W grupie największego ryzyka są psy rasy pudel oraz jamnik.
Do nieco mniej popularnych odmian należy cukrzyca insulinoniezależna oraz cukrzyca wtórna. Pierwsza związana jest z brakiem reakcji receptorów insulinowych na insulinę. Cukrzyca wtórna zaś występuje najczęściej przy chorobach endokrynogennych i stosowaniu hormonów.
A jak wygląda występowanie cukrzycy u psów?
Cukrzyca występuje zazwyczaj u psów starszych w wieku od 7 do 9 lat. Jeżeli cukrzyca jest chorobą wrodzoną, może pojawić się już w pierwszym roku życia czworonoga. Należy również wspomnieć o tym, że cukrzyca statystycznie występuje o wiele częściej u suk, niż u psów. Do pierwszych objawów można zaliczyć przede wszystkim nadmierne pragnienie i wielomocz. U psów chorych na cukrzycę występuje również wzmożony apetyt oraz postępujące chudnięcie.
Sprawdź też: Kocie choroby – jak je rozpoznać?
Oczywiście oprócz zwykłych obserwacji należy przeprowadzić badanie krwi zwierzaka, aby zweryfikować zawartość glukozy. Zwykle poziom glukozy przekracza 200mg/% przy normie 100mg/%. Cukier obecny jest również w moczu.