Jak dbać o dom, w którym mieszkają zwierzęta?

Domowi pupile sprawiają nam mnóstwo radości i niestety przysparzają również masę dodatkowych obowiązków. Za ich udziałem, w mieszkaniu roznosi się mnóstwo sierści, brudu i błota. A co jeśli zwierzakowi zdarzy się załatwić potrzeby na ulubionym narożniku? Podpowiadamy jak szybko poradzić sobie z codziennymi porządkami.
/ 27.11.2013 07:00

Domowi pupile sprawiają nam mnóstwo radości i niestety przysparzają również masę dodatkowych obowiązków. Za ich udziałem, w mieszkaniu roznosi się mnóstwo sierści, brudu i błota. A co jeśli zwierzakowi zdarzy się załatwić potrzeby na ulubionym narożniku? Podpowiadamy jak szybko poradzić sobie z codziennymi porządkami.

Jak dbać o dom, gdy mieszkają w nim zwierzęta?

Fot. Depositphotos

Jak pozbyć się sierści?

Linienie się zwierząt, jest szczególnie nasilone w sezonie jesienno-zimowym. To właśnie w tym okresie, w naszym domu, potrzebujemy dodatkowych rąk do pracy, ponieważ za sprawą sierści naszego pupila, mieszkanie wymaga codziennych porządków. Aby szybko i sprawnie pozbyć się zalegającej sierści na błyszczących meblach, kanapie, dywanie czy podłodze wystarczy zastosować kilka prostych trików:

  • Powinniśmy zaprzyjaźnić się na stałe z gumowym wałkiem albo gumową miotłą. Wystarczą krótkie i szybkie ruchy skierowane w naszą stronę, aby ekspresowo pozbyć się zalegającej sierści np. z dywanu, kanapy lub innych obić.
  • Podobnie możemy również postąpić z gumową lub lateksową rękawiczką. Ona doskonale usuwa sierść.
  • Warto posiadać w domu również klejącą rolkę, która pozwoli nam wysprzątać nie tylko dywan czy meble, ale również nasze ubranie z sierści.
  • Aby ułatwić sobie porządki, warto codziennie odkurzać mieszkanie. Dzięki temu zminimalizujemy zaleganie sierści. Aby ograniczyć osadzenie kurzu i drobnoustrojów wywołanych sierścią zwierząt, warto codziennie wietrzyć mieszkanie. Meble przecierać preparatami antystatycznymi, a podłogi środkami dezynfekującymi.

Jak usunąć zapach moczu z kanapy lub dywanu?

Problem przykrych wpadek pupili odczuwają szczególnie właściciele szczeniaków lub kotów. Kwestia załatwiania się przez futrzaki w domu, jest chyba znana każdemu właścicielowi tych czworonogów. Taka wpadka może być wynikiem stresu, okresu adaptacyjnego do nowych warunków (np. po adopcji), problemów zdrowotnych lub zwykłej złośliwości (to popularne szczególnie wśród kotów).

Oto kilka szybkich sposobów na rozprawieniem się z zalegającym zapachem moczu:

  • Zapach ten, najszybciej zneutralizuje papka z sody oczyszczonej i z wody. Nakładamy ją na plamę, a następnie zmywamy roztworem wody z octem. Aby usunąć całą wsiąkającą wilgoć, przykładamy ręczniczki papierowe do plamy i dociskamy do momentu, gdy ręczniczek będzie stosunkowo suchy. Jeśli obawiamy się zapachu octu, możemy wystawić np. dywan na dzień lub dwa, w dobrze nasłonecznione miejsce na dworze.
  • Domowym sposobem jest również mąka kukurydziana, która absorbuje zapachy. Rozsypujemy, przecieramy i odkurzamy zabrudzoną powierzchnię.
  • Możemy również zastosować wodę utlenioną, choć warto obchodzić się z nią ostrożnie, ponieważ nie każda tkanina dobrze znosi ten odczyn i może pozostawić ślad. Warto przeprowadzić próbę na małym, niewidocznym skrawku, a dopiero później na widocznym miejscu. Na koniec przemywamy plamę czystą wodą i suszymy ręczniczkiem.

Jak zadbać o zadrapane meble oraz podłogę?

  • Zarysowanym panelom podłogowym ulgę przyniesie sezonowe cyklinowanie, które wyrówna powierzchnię i nieco ją nabłyszczy. Aby dodatkowo zakonserwować panele i uzupełnić bruzdy warto co tydzień pastować całą powierzchnię. To nie tylko kwestia estetyki, ale również praktyczne przedłużenie życia naszej podłogi. Taka dbałość sprawi, że powłoka stanie się bardziej odporna na wszelkie zarysowania i uszkodzenia.
  • Meble, warto systematycznie przecierać pastą do polerowania drewna.
  • Kanapy, fotele czy krzesła, które stały się głównym obiektem zainteresowań naszego pupila, mogą zostać spryskane, lub delikatnie posmarowane olejkiem zapachowym. Zwierzęta szczególnie nie tolerują zapachu cytrusów i goździków. To pozwoli nam na jakiś czas odzwyczaić naszego pupila od zainteresowania meblami.

Redakcja poleca

REKLAMA