Hodowla mrówek: terrarium dla mrówek, jak zacząć hodowlę mrówek

hodowla mrówek fot. Adobe Stock
Domowa hodowla mrówek staje się coraz popularniejsza, terrarium dla mrówek nosi nazwę formikarium. Zestaw dla początkującego hodowcy mrówek wraz z kolonią można kupić już za 100 zł.
/ 27.07.2020 14:16
hodowla mrówek fot. Adobe Stock

Chomik, świnka morska, królik miniaturka, szynszyla, kameleon, kot czy pies - zwierząt, którym można stworzyć dom, jest wiele. Domowa hodowla mrówek wciąż brzmi egzotycznie, za to coraz więcej osób zaczyna interesować się tym tematem.

Podpowiadamy jak zacząć domową hodowlę mrówek i ile kosztuje terrarium dla mrówek (formikarium).

Spis treści:

  1. Hodowla mrówek - jak zacząć?
  2. Terrarium dla mrówek

Hodowla mrówek dla początkujących

Choć nie można ich przytulić, pogłaskać czy wyprowadzić na spacer, hodowla mrówek ma wielu zwolenników. Największą przyjemność daje samo obserwowanie mrówek w ruchu. Ich hierarchii, zachowań, planu dnia.

Obserwacja mrówek w przyrodzie to jednak co innego, niż ta prowadzona w domu. Mając formikarium, można podglądać mrówki praktycznie na okrągło.

Aby zacząć hodowlę mrówek, potrzebne będą:

  • królowa lub cała kolonia,
  • formikarium (terrarium dla mrówek).

Zarówno królową jak i kolonię można kupić, także w zestawie startowym dla początkującego hodowcy mrówek. Znajduje się w nim już formikarium wraz z potrzebnym wyposażeniem (keramzyt, kora, mech, szyszki).

Królową można także złapać samodzielnie na wolności. Nie należy jej jednak szukać w mrowisku, ponieważ spowoduje to zniszczenie całej struktury kopca. Można ją za to spotkać jeszcze zanim znajdzie miejsce na złożenie jaj i zbudowanie gniazda. To właśnie słynne latające mrówki, ponieważ królowa w okresie godowym ma skrzydła, które następnie odrzuca.

Po złapaniu królowej i umieszczeniu jej w terrarium, czasem już kolejnego dnia można zaobserwować złożone jaja.

Gatunki mrówek do hodowli

Kupując mrówki do hodowli, można wybierać spośród różnych gatunków. Do najbardziej popularnych należą:

  • Lasius niger,
  • Camponotus nicobarensis,
  • Formica (pierwomrówki),
  • Messor barbarus (żniwiarki).

W zależności od gatunku należy dobrać odpowiedni pokarm. Jedne mrówki żywią się np. miodem, cukrem, inne - nasionami. Niezbędne bywa podawanie też pokarmu białkowego, np. martwych owadów. W przeciwnym razie mrówki mogą zacząć pożerać własne potomstwo.

Rodzime gatunki mrówek dobrze radzą sobie w domowej temperaturze, egzotyczne mogą wymagać zimowania.

Terrarium dla mrówek - formikarium

W hodowli mrówek stosuje się różne typy formikariów. Terrarium dla mrówek może mieć różne rodzaje:

  • ziemne,
  • akrylowe,
  • gipsowe i z betonu komórkowego,
  • korkowe.

Formikarium ziemne jest wyglądem najbardziej zbliżone do naturalnych warunków, w jakich żyją mrówki, jednak daje ograniczoną możliwość ich obserwacji. Początkujący hodowca mrówek może niechcący zalać kolonię wodą i doprowadzić do wytopienia mrówek.

Formikarium akrylowe jest bardzo popularne, na rynku jest wiele modeli do wyboru. Nie wygląda naturalnie, za to bardzo estetycznie i jest dla mrówek bezpieczne.

Korkowe terrarium dla mrówek z czasem zostanie przemielone przez żuwaczki mrówek i trzeba je będzie wymienić. Formikarium wykonane z gipsu, także podda się działalności niektórych gatunków.

To też może cię zainteresować:Ślimak afrykański Achatina - cena, wielkość, wymaganiaJak wygląda ugryzienie mrówki?Czy azjatyckie biedronki są groźne?

Redakcja poleca

REKLAMA