POLECAMY

Uwaga: azjatyckie biedronki masowo wlatują do mieszkań. Wiemy skąd się wzięły i czy są groźne!

Wyglądają podobnie, jak nasze rodzime biedronki, ale wcale nie są takie niewinne, jak może się wydawać…
Marta Słupska / rok temu
Uwaga: azjatyckie biedronki masowo wlatują do mieszkań. Wiemy skąd się wzięły i czy są groźne! fot. Fotolia

Od kilku dni w wielu miastach Polski można zaobserwować prawdziwą inwazję małych owadów przypominających biedronki. Wiele z nich wlatuje do mieszkań, a najczęściej można je znaleźć przy oknach i kaloryferach. Wbrew powszechnej opinii to jednak nie biedronki, ale podobne do nich chrząszcze, które mogą być niebezpieczne.

W poszukiwaniu ciepła

Biedronki azjatyckie (Harmonia axyridis), bo o nich mowa, to rodzaj chrząszcza z rodziny biedronek, który „bożą krówkę” jedynie przypomina. Może mieć o wiele więcej kropek na pancerzu (nawet 23!) lub nie mieć ich wcale. Różni się także często kolorem – biedronki azjatyckie bywają zarówno pomarańczowe, jak i żółte, a nawet czarne. Sprowadzono je z południowo-wschodniej Azji do Europy i Stanów Zjednoczonych w XIX wieku, by zwalczały mszyce. Szybko się jednak rozprzestrzeniły, wymknęły spod kontroli i teraz stanowią zagrożenie dla innych biedronek, w tym naszym czerwonych rodzimych.

Jesienią biedronki masowo wędrują w tereny górzyste, a w czasie ich przesiedlenia możemy obserwować je w swoich domach – szczególnie często umiejscawiają się w okolicach okien, na przykład przy framugach, ale też futrynach. Trafiają tam, ponieważ szukają ciepłego miejsca do zimowania. Aby zapobiegać ich wlatywaniu do domów, warto założyć w oknach siatki.

Czy azjatyckie biedronki są groźne?

Harmonia axyridis, podobnie jak znane nam biedronki, mogą ugryźć, nie stanowią jednak istotnego zagrożenia dla ludzkiego zdrowia czy życia. Trzeba jednak mieć na uwadze, że ich ugryzienia prowadzą do reakcji alergicznych skóry. W najgorszym przypadku zetknięcie się z substancją, którą wydzielają, może zakończyć się astmą lub zapaleniem spojówek. Sam ślad po ugryzieniu jest czerwony i swędzący.

Na koniec dodajmy, że biedronki mimo wszystko są stworzeniami pożytecznymi – nie zabijajmy więc ich, a jeśli boimy się kontaktu z nimi, zabezpieczmy okna przed ich wlatywaniem do mieszkań.

 

Cozy #ladybug #asianladybug #ecoelite #pestcontrol

Post udostępniony przez david painter (@eco_elite_pest)

 

A BLACK LADYBUG!! Apparently she is from Asia. #imostlywearblack #asianladybug #rsa_nature

Post udostępniony przez Lena. (@the_leena)

Co robić, gdy ukąsi nas owad?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)