Gekon lamparci fot. Adobe Stock

Egzotyczne zwierzątko dla nocnych marków – gekon lamparci

W dzień gekon lamparci smacznie śpi, a w nocy terrarium tętni życiem. Jak zadbać o tę piękną jaszczurkę?
Barbara Lasota / 20.09.2018 22:53
Gekon lamparci fot. Adobe Stock

Gekon lamparci to nieduża egzotyczna jaszczurka. W wieku ok. 2 lat osiąga ok. 28 cm. W terrarium żyje kilkanaście lat, czasem dłużej. Jest łagodny i efektowny. W sklepach dostępne są różne odmiany, różniące się ubarwieniem. W naturze żyje w Azji Mniejszej i Środkowej. W wygodnym terrarium czuje się dobrze i nie sprawia hodowcy problemów.

Ile kosztuje gekon lamparci

Za młodego gekona popularnych odmian trzeba zapłacić 100 – 200 zł. Można go kupić na allegro, olx, a także w sklepach zoologicznych. Tylko odmiany wyszukane są nawet kilkakrotnie droższe.

Poznaj kilka odmian

Początkującym hodowcom zazwyczaj poleca się klasyczne odmiany gekona lamparciego, np.Classic het Lavender. Popularna jest także odmiana Sunglow het. Enigma, High Yellow, Mack Snow, SHTCTB - super hypo tangerine carrot tail baldy, Nie są one zbyt drogie, a ładne. Swoich wielbicieli ma także droższa odmiana Super Snow Albino, ale czasem takiego gekona można także "upolować" w niezbyt wygórowanej cenie.

Warto wiedzieć, że ponieważ jest popyt na gekony o oryginalnym wyglądzie, to hodowcy na całym świecie pracują nad krzyżówkami o nietypowym ubarwieniu. Nadają im też dziwaczne nazwy,  aby jeszcze bardziej podkreślić ich niezwykłość. Od ciebie zależy, czy rzeczywiście będziesz szukać jaszczurki o niezwykłym ubarwieniu, czy zadowolisz się równie sympatyczną, ale bardziej klasyczną.

Charakterystyka gekona lamparciego

 • Jest łagodny i łatwo go oswoić.
 • Śpi w dzień, prowadzi nocny tryb życia. Co ciekawe, ma ruchome powieki i śpi z zamkniętym oczami, co nie jest normą u wszystkich jaszczurek.
 • Większość ma barwę żółto-szarą z licznymi ciemnymi cętkami. Stąd nazwa – gekon lamparci.
 • Ciało gekona jest pokryte łuskami. W części grzbietowej łuski te są większe, guzełkowate.
 • Ma gruby ogon podzielony na segmenty, w których magazynuje substancje odżywcze na czas głodu.

Jakie terrarium najlepsze

Młoda jaszczurka może mieć nieduże terrarium, a gdy podrośnie możesz przenieś zwierzątko do większego. Ale można także od razu umieścić gekona w docelowym. Uważa się, że najmniejsze dopuszczalne terrarium dla tego gatunku powinno mieć wymiary 60 x 50 x 40cm. W takim jednak warto zagospodarować także jego ściany, aby gekon lamparci miał większą przestrzeń życiową. Lepsze są terraria długości 80, 100 i 120 cm.

Jak urządzić terrarium?

 • Otwory wentylacyjne. Dobre terrarium ma otwory wentylacyjne, np. z boku na dole i na górze lub z boku na dole i na drugim boku na górze. Chodzi o to, aby powietrze przepływało, ale nie było przeciągów.
 • Drzwiczki. Są potrzebne, bo ułatwiają sprzątanie i pielęgnowanie gekona.
 • Oświetlenie. Jeśli terrarium jest całe ze szkła i stoi w widnym miejscu, wystarcza dzienne oświetlenie. W innym przypadku dobrze jest je doświetlić świetlówką terrarystyczną lub zwykłą.
 • Ogrzewanie. Optymalna temperatura dla gekona lamparcie to 25 st. C. Najlepiej dogrzewać terrarium matą grzewczą. Unikajmy takich metod dogrzewania, które mogą spowodować poparzenie jaszczurki.
 • Dekorowanie ścian terrarium. Chociaż gekon lamparci jest zwierzątkiem naziemnym, to chętnie się wspina po ścianach, odpowiednio urządzonych. Dlatego można zrobić na nich niewielki półki, coś w rodzaju występów skalnych.
 • Ściółka. Gekony często ją zjadają, dlatego radzi się wykładanie terrarium papierowymi ręcznikami. Można też zastosować mieszaninę dużych kamyków i łupek. Żwirek może zostać pożarty! Niektórzy stosują korę, kostkę kokosową, kolby kukurydzy. Ale, jeśli gekon pożera, trzeba to usunąć jak najszybciej.
 • Kryjówka. Może nią być np. połowa dużego kokosa, gliniana doniczka,  lub kryjówka kupiona w sklepie zoologicznym. Doświadczeni terraryści radzą także, aby jedna z kryjówek była nieco wilgotna. Może to być np. plastikowe pudełko wyłożone wilgotnym włóknem kokosowym. Będzie to odpowiednik naturalnych kryjówek gekonów, czyli miejsc pod kamieniami w naturze, gdzie panuje lekka wilgoć.

Jedzenie dla gekona lamparciego

W terrarium powinny stać trzy miseczki: z wodą, z jedzeniem i z wapniem. Zawsze warto karmić je w sposób urozmaicony. Polecane są różne gatunki świerszczy, karaczanów, jedwabniki, młoda szarańcza, mączniki. Latem mogą to być owady z czystych ekologicznie łąk, np.  pasikoniki, ćmy. Czasem może to być mysi noworodek. Im pokarm jest bardziej urozmaicony, tym mniej witamin potrzebuje gekon lamparci. Natomiast stale gekon powinien mieć dostęp do wapnia w proszku. 

Przeczytaj także:
Jak hodować gekona orzęsionego
Jak odróżnić małą suczkę od psa

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/13.05.2019 18:38
Jaki gatunek gekona jest na okładce artykułu?
/11.02.2019 22:43
Po pierwszę nie ma ściółki o nazwie *kolba kukurydzy* nie wiem czy ma Pani zamiar układać jeną obok drugiej czy po prostu pomyliło się Pani z ściółką kulurydzianą która nie jest szkodliwa. Po drugie ręcznik papierowy jak i gazety są słabym pomysłem chyba, że dla młodych jaszczurek dopiero co wyinkubowanych. Cena dobrego genetycznie zwykłego gekona zaczyna się od 100 do 400 zł lecz za inne odmiany barwne będzie trzeba się luczyć z większymi kosztami. Karmienie gekona lamparciego teraz już eublefara lamparciego świerszczami nie jest za dobrym pomysłem lepije sprawdzą się mącznki. Minimalnym terrarium dla jednej samiczki jest 50:40:30
/20.12.2018 15:20
W domu mam jeszcze kota. Potworna rozróba.
POKAŻ KOMENTARZE (2)