Salamandra plamista fot. Adobe Stock

Salamandra – wygląd, potrzeby, charakterystyka. Co warto wiedzieć?

Salamandra plamista to jeden z najbardziej rozpoznawalnych płazów, dzięki charakterystycznemu umaszczeniu. Co warto wiedzieć na jej temat?
Wioletta Górecka / 17.09.2018 09:36
Salamandra plamista fot. Adobe Stock

Salamandra plamista należy do najpiękniejszych płazów. Występuje także w Polsce, przeważnie na terenach górskich, jednak nie wyżej niż na wysokości 1300  m n.p.m. Ciemne, niemal czarne ciało salamandry pokrywają jaskrawe, żółte, pomarańczowe bądź brązowe plamy. Najczęściej są to jednak plamy żółte.

Salamandra plamista – charakterystyka

Choć salamandra bez wątpienia budzi ogromny podziw, trzeba bardzo uważać: jej ciało pokrywa mnóstwo gruczołów jadowych! Dlatego w żadnym wypadku napotkanego na swojej drodze płaza nie wolno dotykać ani brać na ręce.

Salamandra żyje przede wszystkim w rejonach górskich i można spotkać ją także w Polsce – najczęściej w Karpatach i Sudetach, na wysokości do około 1100m n.m.p. Jest dość mała – osiąga długość ciała do około 23 cm (są większe, niż popularne w Polsce traszki) . Samice są zwykle masywniejsze niż samce.

Albinizm wśród przedstawicieli tego gatunku przeważnie nie występuje, a jedyną pozbawioną melaniny częścią ciała jest brzuch.

Hodowla gekona - jak robić to prawidłowo?

Co ciekawe, jaskrawe i kontrastowe barwy ciała pełnią ważną rolę ostrzegawczą dla drapieżników.

Salamandra plamista – warunki życia

Salamandrę najczęściej można spotkać na lądzie, choć przebywa także w środowisku wodnym. Jednak w wodzie najczęściej bytuje tylko w okresie godowym. W ciągu dnia te płazy odpoczywają, by zwiększyć swą aktywność nocą.

Na salamandrę najczęściej można natknąć się w ciemnych, wilgotnych, górskich lasach bądź w pobliżu płytkich rozlewisk, gdzie samiczka rodzi młode.

Salamandra zapada w sen zimowy, zwykle już w październiku. Jej pory aktywności to czas od marca do maja. W pełni lata salamandry żyją zwykle w kryjówkach i wykazują niską aktywność.

Salamandra plamista jako pupil domowy?

Salamandra jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem, dlatego w Polsce podlega częściowej ochronie. Prawo dopuszcza możliwość hodowli domowej, jednak trzeba zapoznać się z warunkami. Zwierzę przeznaczone do hodowli domowej może pochodzić tylko z innej hodowli, w żadnym wypadku nie wolno łapać w tym celu dziko żyjących osobników.

Zobacz także:
Twoim nowym pupilem będzie skorpion? Zobacz, jak przygotować się na jego przyjęcie! 
Wszystko o jaszczurkach - poradnik