Wymioty u psa zawsze budzą niepokój właścicieli, zwłaszcza gdy zauważysz, że pies wymiotuje pianą. Taka sytuacja może mieć różne przyczyny - od niegroźnych po potencjalnie poważne problemy zdrowotne. Sprawdź, co najczęściej oznaczają "pieniste" wymioty, jak udzielić pierwszej pomocy swojemu pupilowi i kiedy koniecznie trzeba skontaktować się z weterynarzem.
Spis treści:
- Dlaczego pies wymiotuje pianą?
- Co robić, kiedy pies wymiotuje pianą?
- Pies wymiotuje pianą: kiedy do weterynarza?
- Jak zapobiegać wymiotom u psa?
Dlaczego pies wymiotuje pianą?
"Pieniste" wymioty najczęściej nie są niegroźne, ale mogą mieć różne przyczyny. Często są wynikiem podrażnienia żołądka, które występuje, gdy pies ma pusty żołądek przez dłuższy czas - na przykład rano przed pierwszym posiłkiem. Wówczas w wymiotach nie ma treści pokarmowej, a jedynie piana lub spieniona ślina.
Innym powodem wymiotów u psa może być zjedzenie przez pupila produktów czy substancji, takich jak trawa, chemikalia czy toksyczne rośliny, które drażnią przewód pokarmowy. Warto też pamiętać, że psy i koty często podgryzają trawę lub rośliny domowe, kiedy czują, że na ich żołądku coś zalega. W ten sposób wymuszają niejako wymioty, pozbywając się treści żołądkowych.
Stres i lęk również mogą prowadzić do wymiotów pianą, szczególnie w sytuacjach takich jak podróż, nagłe hałasy czy wizyta u weterynarza.
Kiedy wymioty pianą zwiastują choroby?
Wymioty mogą być również objawem poważniejszych problemów, takich jak choroby układu pokarmowego (zapalenie żołądka, refluks czy wrzody), infekcje (np. rotawirus u psa) lub obecność pasożytów, które drażnią układ trawienny.
Jeśli dodatkowo pojawiają się inne objawy, takie jak wzdęcie brzucha czy trudności w oddychaniu, pupila trzeba od razu zabrać do weterynarza, bo może być to stan zagrażający życiu.
Również problemy z trzustką lub wątrobą mogą powodować wymioty, dlatego każda taka sytuacja wymaga uważnej obserwacji. Nie zawsze konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza, ale warto rozważyć konsultację i wykonanie kilku badań.
fot. Co robić, kiedy pies wymiotuje pianą/Adobe Stock, Алекс Ренко
Co robić, kiedy pies wymiotuje pianą?
W przypadku wymiotów pianą ważne jest, aby nie panikować i najpierw poobserwować psa, żeby sprawdzić, czy występują inne objawy, takie jak apatia, brak apetytu, biegunka czy gorączka. Jeśli stan psa nie budzi dużych obaw, a wymioty nie powtarzają się kilka razy w ciągu dnia, raczej chodzi o drobną niestrawność. Wówczas warto po prostu przegłodzić lekko pupila i w tym czasie podawać mu dużo wody.
Ważne jest, aby nie podawać żadnych leków bez konsultacji z weterynarzem. Jeśli przyczyną wymiotów jest stres, warto zadbać o spokojne i bezpieczne otoczenie dla pupila. Czasem sprawdzi się obroża antystresowa (wydzielająca kojący dla pupila zapach) lub konsultacja z behawiorystą.
Jeśli wymioty powtarzają się co kilka warto skonsultować się z weterynarzem, bo być może problemem są dolegliwości żołądkowe, takie jak refluks czy ogólna wrażliwość jelitowa. Wówczas pupilowi można codziennie podawać leki zobojętniające (np. pantoprazol) w dawce ustalonej przez lekarza.
Pies wymiotuje pianą: kiedy do weterynarza?
Są jednak sytuacje, w których konieczna jest natychmiastowa wizyta u weterynarza. Należy jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą, jeśli:
- wymioty są częste trwają dłużej niż 12-24 godziny, pies jest apatyczny i odmawia jedzenia oraz picia,
- w wymiotach dodatkowo pojawia się krew,
- brzuch psa jest wzdęty i bolesny.
- pojawia się biegunka, gorączka, trudności w oddychaniu czy drżenie.
Czytaj też: co robić, gdy pies nie chce jeść i wymiotuje?
Lekarz poda niezbędne leki czy kroplówkę, a także przeprowadzi niezbędną diagnozę. Jeśli pieniste wymioty pojawiają się u pupila regularnie (nawet bez dodatkowych objawów), warto zrobić podstawowe badania krwi oraz USG jamy brzusznej.
fot. Pieniste wymioty u psa nie zawsze wymagają natychmiastowej interwencji lekarza/Adobe Stock, pressmaster
Jak zapobiegać wymiotom u psa?
Wymioty u psa czasem są wynikiem nieprawidłowej diety lub niewłaściwych nawyków żywieniowych. Warto pamiętać, aby karmić pupila codziennie o stałych porach. Zapobiegnie to nadprodukcji soków żołądkowych, a organizm będzie pracował regularnie. Trzeba również dbać, aby pies nie miał dostępu do toksycznych substancji, w tym także roślin, które mogą być toksyczne.
Dbaj także o to, aby pies miał stały dostęp do świeżej wody, najlepiej w temperaturze pokojowej. Podczas spacerów pilnuj, aby nie podgryzał niczego podejrzanego i nie pił brudnej wody.
Pilnuj także regularnych wizyt u weterynarza, nie pomijaj szczepień ani odrobaczania, a także regularnie wykonuj podstawowe badania, aby w pełni dbać o zdrowie pupila.
Czytaj także:
Katar u psa: przyczyny i leczenie
Objawy chorób u psów
Co robić, kiedy pies przewraca się i trzęsie?