Pies z tęsknoty i nudów może podgryzać meble, dywany, buty. fot. Fotolia

Cieczka po sterylizacji?

Suczka naszej użytkowniczki dostała cieczki w kilka miesięcy po zabiegu sterylizacji. Czy wystąpienie cieczki po sterylizacji jest efektem błędu weterynarza czy też objawem jakiejś choroby? O pytanie odpowiada lekarz weterynarii, Anna Włodarczyk.
/ 14.10.2011 13:06
Pies z tęsknoty i nudów może podgryzać meble, dywany, buty. fot. Fotolia

Moja suczka przeszła na początku kwietnia zabieg sterylizacji a teraz dostała cieczki. Wysterylizowaliśmy ją właśnie po to by nie miała potomstwa a tu nagle cieczka. Fakt że wydzieliny jest trochę mniej niż przedtem lecz suczka zachowuje się podobnie jak w rui. Czy z moją sunią jest coś nie tak czy jest to źle wykonany zabieg?    Magdalena z Piaseczna

Paradoksalnie nie jest to przypadek odosobniony, choć rzadki. Niekiedy, nawet pomimo na pozór poprawnie wykonanego zabiegu sterylizacji, może zdarzyć się sytuacja, kiedy niewielki fragment jajnika z różnych powodów pozostanie w jamie brzusznej. Wówczas pozostaje on aktywny hormonalnie i suka przechodzi normalny cykl płciowy ze wszystkimi tego konsekwencjami, ale bez możliwości zajścia w ciążę (brak macicy). Jest to z pewnością mało komfortowa sytuacja zarówno dla zwierzęcia, jak i dla właściciela, gdyż pies wykazuje pełnię zachowań rozrodczych, łącznie z możliwością zapadania na tzw. “ciążę urojoną”.

W takiej sytuacji są dwie metody postępowania. Pierwsza - zakłada ponowne otworzenie jamy brzusznej i próbę odnalezienia pozostawionej gonady, co w praktyce jest jednak bardzo trudne do wykonania i zwykle kończy się porażką. Druga metoda zakłada stosowanie antykoncepcji hormonalnej, choć ta z kolei obarczona jest licznymi działaniami ubocznymi.

Aczkolwiek możliwa jest jeszcze inna przyczyna. Niektóre guzy nowotworowe posiadają aktywność gruczołową i są w stanie produkować hormony lub też związki bardzo do nich podobne i o analogicznym działaniu. Ta przypadłość jest jednak bardzo rzadka, co nie zmienia faktu, że powinna być brana pod uwagę w przypadku stawiania rozpoznania.

Zobacz także: Suka po usunięciu macicy - jakie rokowania?

Niepokoisz się stanem zdrowia Twojego pupila? Nie wiesz jak mu pomóc? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@next.pl! Na wybrane pytania odpowie lekarz weterynarii, Anna Włodarczyk.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/19.10.2015 17:04
Witam mam problem w postaci cieczki u wysterylizowanej suki. W lutym tego roku adoptowałem sukę z fundacji jednym z punktów umowy adopcyjnej jest zgoda no i sam zabieg sterylizacji co oczywiście zostało wykonane. Po kilku dniach od przywiezienia psa okazało się że ma ciążę urojoną a kilka miesięcy później dostała cieczki. W fundacji wypinają się na wszystko twierdząc, że suka została wysterylizowana ponieważ nie będzie mogła mieć małych a że dostała cieczki to trudno. Na początku listopada jestem umówiony z radiologiem w celu przeprowadzenia badania i sprawdzeniu jak została przeprowadzona sterylizacja. W związku z powyższym mam pytanie co mam teraz robić czy fundacja która dała mi psa nie właściwie wysterylizowanego powinna oczywiście jeżeli będzie taka potrzeba refinansować ponowną sterylizację i czy tak proste wytłumaczenie, że sterylizacja ma na celu tylko brak potomstwa u suki jest w porządku i do przyjęcia. pozdrawiam
/21.07.2013 21:07
A moja sunia po sterylizacji sprawia,że psy do niej leca i jeden juz probował swoich sił dobierając sie do niej..co to moze byc?
/28.02.2013 08:59
mój pies suczka miała zabiek w roku 2009 i dz dziś nie miała cieczki aż do piątku 22 lutego .mam cieczki .co robić .ile to będę trwała.