Poradnik: Jak karmić kotkę w okresie ciąży?

Dieta kotki w ciąży powinien być odpowiednio zbilansowana i zawierać składniki najwyższej jakości, o dużej zawartości białka oraz mikro i makroelementów. fot. Fotolia
Ciężarne kotki wymagają wysokokalorycznej i pełnowartościowej diety. Można podawać im specjalne karmy dla kotek w ciąży lub karmić domowym jedzeniem bogatym w składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu kotki w okresie ciąży. Jak skomponować dietę dla kotek w ciąży - kompletny poradnik.
/ 28.07.2011 17:20
Dieta kotki w ciąży powinien być odpowiednio zbilansowana i zawierać składniki najwyższej jakości, o dużej zawartości białka oraz mikro i makroelementów. fot. Fotolia

Czym karmić ciężarna kotkę?

Kotkom w okresie ciąży powinno się podawać pełnowartościowy pokarm – specjalną karmę dla kotek ciężarnych lub odpowiednio skomponowany posiłek ze świeżych składników. W przypadku samodzielnie przygotowywanego pokarmu należy pamiętać, że pokarm dla kotki powinien być zbalansowany i zawierać składniki najwyższej jakości, o dużej zawartości białka oraz mikro i makroelementów. Zbilansowanie odpowiednich składników pokarmowych domowymi sposobami jest dość trudne i niestety często, mimo szczerych chęci, nie udaje się stworzyć wartościowego posiłku. Łatwo w tym przypadku o spowodowanie niedoboru lub nadmiaru któregoś ze składników pokarmowych, co może prowadzić do osłabienia zdrowia ciężarnej kotki. Najlepiej jest zatem stosować gotowe karmy dla kotek w ciąży i ewentualnie uzupełniać je o domowe jedzenie.

Zobacz także: Karma dla kotów - na co zwrócić uwagę przy wyborze

W pierwszych tygodniach ciąży można zacząć podawać kotce specjalną karmę dla kotek ciężarnych lub karmę dla kociąt. Zawiera ona najwyższy procent wysokiej jakości białka i tłuszczu pochodnia zwierzęcego, które wspomagają prawidłowy rozwój płodu.

Jeżeli karmimy kotkę wyłącznie produktami naturalnymi, powinniśmy podawać jej pokarm bogaty w łatwo przyswajalne białko, najlepiej chudą wołowinę i cielęcinę, mięso z kurczaka, indyka, królika, baraninę i ryby - makrela, śledź, sardynka, szprot, tuńczyk. Nie należy jednak podawać kotce ryb solonych i wędzonych. Oprócz tego w diecie ciężarnej kotki powinny pojawić się jajka na twardo, żółty ser i ser twarogowy biały.

Węglowodany  najlepiej pozyskiwać z produktów mącznych, ryżu, kaszy gryczanej, płatków owsianych i warzyw (np. marchewki lub fasolki szparagowej). Należy jednak pamiętać, że organizm kota nie potrafi przyswoić cukrów z surowych warzyw, dlatego przed podaniem należy je ugotować.

Polecamy: Jak karmić kota - zasady prawidłowego żywienia

W przypadku tłuszczów trzeba uważać na ilość podawanych tłuszczów nasyconych. Są zawarte w produktach pochodzenia zwierzęcego, np. maśle, śmietanie, jajach, mięsie (zwłaszcza czerwonym). Nie można jednak tych pokarmów wykluczyć z diety kotki, ponieważ są cennym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach - A, D, E i K. Najrozsądniej jest podawać kotce mięsa i produkty z małą zawartością tłuszczu. W diecie przyszłej mamy nie powinno zabraknąć tłuszczów nienasyconych, znajdujących się m.in. w drobiu, rybach, olejach roślinnych, oliwie z oliwek i warzywach, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.

Szczególną troskę o pełnowartościowe pożywienie należy dochować około czterech tygodni przed porodem. Wtedy u nienarodzonych kociąt intensywnie kształtuje się układ szkieletowy i matka musi dostarczyć im odpowiednie ilości wapnia. Warto więc włączyć do diety kotki preparaty mineralno-witaminowe i odżywki zawierające taurynę i wapń.

Nie należy przekarmiać kotki, żeby dodatkowo nie zwiększać jej masy ciała. Warto rozłożyć codzienne karmienie na 4-5 mniejszych posiłków, co ułatwi trawienie i zmniejszy obciążenie organizmu.

Zobacz także: Nadwaga u kota - jak z nią walczyć?

Jeżeli kotka cierpi na zaparcia, można podawać jej puree z buraczków lub dodawać do posiłków łyżeczkę oleju parafinowego.

W ostatnich dwóch tygodniach warto wzbogacić dietę kotki o preparaty mlekozastępcze dla kociąt, aby wspomóc organizm przyszłej mamy w wytwarzaniu odpowiedniej ilości wartościowego pokarmu  dla potomstwa.

W razie jakichkolwiek kłopotów z trawieniem, powinniśmy zgłosić się z kotką do weterynarza.

Redakcja poleca

REKLAMA