POLECAMY

Czy labrador to pies dla ciebie?

Zanim zdecydujesz się na zakup labradora retriviera, przeczytaj jego charakterystykę! Przedstawiamy najważniejsze informacje o tej rasie. Sprawdź!
Czy labrador to pies dla ciebie? fot. Fotolia

Przymierzasz się do zakupu labradora retrievera? Przedstawiamy niezbędne fakty na temat tej rasy psów, które musisz poznać, zanim ten niezwykły czworonóg pojawi się u ciebie w domu. Dowiedz się, jaki ma charakter, ile kosztuje i czego wymaga. Dzięki temu będziesz wiedziała, czy na pewno do ciebie pasuje!

Najpopularniejsze rasy psów małych, średnich i dużych

Kilka słów o rasie

Labrador retriever to rasa, która pochodzi z południa Nowej Fundlandii (pierwszy człon nazwy niesłusznie sugeruje, że z półwyspu Labrador na kontynencie północno-amerykańskim). W XVIII wieku służyła rybakom do pracy na kutrach – labradory pomagały wyciągać im sieć, aportować przedmioty, a w ekstremalnych sytuacjach ratować topielców. W 1870 roku lord Malmesbury sprowadził pierwsze psy tej rasy do Europy i zainicjował ich hodowlę wraz z synem w Wielkiej Brytanii.

Labrador – cechy fizyczne

Labrador to jedna z ras psów średnich (samiec liczy ok. 57 cm i waży od 25 do 30 kg). Ma zwartą budowę, szeroką głowę, oczy średniej wielkości oczy i nieduże uszy. Jego cechą charakterystyczną jest twardy i krótki włos oraz gęsta i przylegająca okrywa włosowa, która chroni go przed wilgocią i zimnem. Skóra tego czworonoga produkuje więcej sebum niż skóra psów innych ras, zapewniając mu nieprzemakalność. Jeśli chodzi o umaszczenie, wyróżniamy labradory czarne, labradory biszkoptowe ( w odcieniach od jasnokremowego do ogniście rudego) i labradory czekoladowe (występują najrzadziej). 

Labrador – charakter

Labrador to rasa, która zawdzięcza swą popularność pozytywnym cechom charakteru i niezwykłym zdolnościom. To pies spokojny, zrównoważony, nie wykazujący skłonności do agresji. Bardzo szybko przywiązuje się do ludzi, jest lojalny wobec swojego właściciela i jego rodziny i uwielbia dotrzymywać im towarzystwa. Jednym z jego głównych atutów jest wysoki poziom inteligencji. To pies, który wyróżnia się świetnym węchem oraz pasją poszukiwania. Labrador jest nie tylko doskonałym psem domowym i przyjacielem dzieci, lecz także idealnym psem służbowym (np. W Wielkiej Brytanii straż pożarna wykorzystuje go do wykrywania podpaleń). Znalazł również zastosowanie jako przewodnik osób niewidomych (np. we Francji ponad 50% wszystkich psów przewodników to labradory).

Labrador to wulkan energii, dlatego potrzebuje właściciela, który zapewni mu dawkę ruchu adekwatną do potrzeb. Długie codzienne spacery są niezbędne w utrzymaniu go w zdrowiu i dobrej kondycji, tym bardziej że ta rasa ma tendencję do tycia. Nadmiar zbędnych kilogramów może doprowadzić do wielu poważnych chorób, np. stawów.  

Labrador – cena

Cena labradora z rodowodem wynosi od 1500 do 2000 zł, przy czym koszt labradora czekoladowego jest zazwyczaj nieco wyższy niż biszkoptowego i czarnego. Szczeniak bez rodowodu jest tańszy, ale lepiej zainwestować w czworonoga z papierami – dzięki temu prawdopodobieństwo, że wyrośnie na zdrowego i zgodnego z wzorcem rasy psa, będzie znacznie wyższe. Bardzo niski koszt zwierzaka powinien wzbudzić twoje podejrzenia, dlatego wybierz sprawdzoną hodowlę labradora.

Rottweiler – charakterystyka rasy

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)