Choć róże kojarzą się głównie z letnimi miesiącami, wiele odmian nie traci swej urody także jesienią. Radzimy, jak o nie dbać o tej porze roku.
Jak dbać o róże jesienią?
1. Przycinanie
Usuwaj starannie przekwitłe kwiaty, kwiatostany oraz pędy porażone przez choroby. Nie ma już jednak potrzeby przycinania krzewów. Trzeba pozwolić im zdrewnieć, dzięki czemu lepiej przezimują. Jeśli ścinasz kwiaty do wazonu, pamiętaj, by o tej porze roku nie ścinać pędów wyrastających z szyjki korzeniowej. Są one niezbędne do tego, by krzewy były odporne na niskie temperatury i zdrowo rosły w następnym roku.
2. Podlewanie
Ogranicz je, a jeśli powietrze jest wilgotne możesz całkowicie go zaprzestać, po to, by nie przedłużać wegetacji. Trzeba natomiast podlewać młode, świeżo posadzone krzewy róż.3. Przygotowanie miejsca pod sadzenie
Pod koniec września warto posadzić nowe odmiany róż albo przesadzić na nowe stanowiska te, które już rosną w ogrodzie. Krzewy róż kopanych z gruntu (z tzw. gołym korzeniem) można sadzić aż do mrozów. Jesienią rośliny dobrze się przyjmują. Wybierz im miejsce słoneczne, zaciszne, w którym nie tworzą się tzw. zastoiska mrozowe czyli zagłębienia terenu szczególnie narażone na działanie zimnego powietrza. Unikaj też rabat, na których rosły już uprzednio róże.Na około 3-4 tygodnie przed sadzeniem przekop glebę, usuń chwasty i zasil nawozami organicznymi. Najlepszy, bo pełnowartościowy, jest dobrze przefermentowany obornik. Najlepiej stosować go w ilości 6-10 kg na 1 m kw. Obornik można częściowo zastąpić kompostem, który jest również dobrym nawozem naturalnym.