Jak przyjmować gości fot. Fotolia

Przyjmowanie gości - 7 ważnych rad

W święta będziesz przyjmować gości? Sprawdź, jakich zasad się trzymać, by oczarować towarzystwo.
/ 15.04.2015 11:03
Jak przyjmować gości fot. Fotolia
Często nawet pozorne drobiazgi decydują o tym, jak rodzina i przyjaciele czuje się przy wspólnym stole. Przeczytaj więc, jak taktownie przyjmować gości w domu.

7 rad, jak taktownie przyjmować gości

1. Witaj bliskich z klasą!

Nim przyjdą goście, choć pół godziny poświęć sobie. Odświeżająca kąpiel, dobrze przemyślany strój, fryzura i makijaż sprawią, że każdemu otworzysz drzwi z czarującym uśmiechem na ustach!
  • Nie psuj nikomu jego wyjściowej kreacji prośbą o zdjęcie butów. Pamiętaj, gdy ktoś ubiera się elegancko, a musi paradować w kapciach, już od wejścia warzy mu to humor.

2. Każdemu poświęć swoją uwagę

Przyjmując gości, nie kursuj nieustannie między kuchnią a salonem, okazuj bliskim zainteresowanie. Kuzynkę spytaj np., jak się czuje w nowej pracy, babcię – co lubi oglądać w telewizji, a wujka – jak planuje spędzić urlop. Każda z tych osób poczuje się wtedy kimś dla ciebie ważnym.
  • Nikomu nie skąp ciepłych słów. Doceniaj gości za ciekawe sądy, poczucie humoru, ładny ubiór... Przecież wszyscy cenimy sobie komplementy!

3. Nie przymuszaj do jedzenia

Pamiętaj, nieustanne zachęcanie do kolejnych kęsów czy kieliszków ("Tylko chorzy nie piją") jest nieeleganckie i odbiera gościom apetyt.
  • Przy doborze dań postaraj uwzględnić upodobania bliskich. Ktoś jest wegetarianinem? Przygotuj więc też potrawy bezmięsne. A dla dbających o linię – niskokaloryczne. Twój poczęstunek zadowoli wtedy każdego i może nawet będą prośby o dokładki.


4. Omijaj drażliwe tematy

Polityka, kwestie etyczne, finansowe... Pamiętaj, gdy goście zdecydowanie różnią się w poglądach na te zagadnienia, to lepiej nie poruszać ich w rozmowie. Zbyt gorące emocje łatwo mogą bowiem zepsuć miłą atmosferę.
  • Nie poruszaj też spraw zbyt osobistych (np. pytania o powiększenie rodziny ranią pary bezskutecznie starające się o dziecko).

5. Wyeliminuj  "przeszkadzaczy"

Włączony telewizor czy zbyt głośna muzyka towarzysząca przyjęciu - rozpraszają, czynią w domu przykry harmider i przeszkadzają w konwersacji. Weź to pod uwagę, gdy przyjmujesz gości!
  • Jeśli zadzwoni twoja komórka, przejdź z nią do innego pomieszczenia. Pamiętaj, nikt nie lubi uczestniczyć w cudzych telefonicznych rozmowach.

6. Zajmij czymś maluchy

Mogą szybko poczuć się znudzone towarzystwem dorosłych. A wtedy zaczną hałasować, rozrabiać, przeszkadzać przy stole... Najłatwiej okiełznasz dzieciaki, proponując im jakieś spokojne zajęcie, np rysowanie, układanie puzzli czy oglądanie bajek.
  • Staraj się zbytnio dzieci nie musztrować. Pamiętaj, dla kilkulatka spokojne siedzenie przy gościach to zadanie niemal niewykonalne!

7. Przymykaj oko na cudze gafy

Nie rób problemu z plamy na obrusie czy stłuczonej przez kogoś filiżanki. Przecież drobna niezręczność może przytrafić się każdemu.
  • Wszelkie tego typu zdarzenia traktuj najlepiej z humorem.

Autorka jest dziennikarką dwutygodników "Przyjaciółka" i "Pani Domu".
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)