Najczęstsze problemy z praniem i sposoby ich uniknięcia

Chyba każda z nas doświadczyła problemów z praniem. Przykłady można mnożyć – plamy, które nie chcą zniknąć, „brudząca” pralka, zniekształcony po praniu biustonosz i wiele, wiele innych. Jak sobie radzić w takich sytuacjach? Jak poradzić sobie z trudnymi do usunięcia plamami?
/ 14.05.2013 17:54

Jak prać ręcznie?

 Wiele zniszczeń czy deformacji ubrań wynika po prostu z tego, że nie powinnyśmy prać ich w pralce. Praktycznie w każdej szafie znajdzie się co najmniej kilka rzeczy, które absolutnie muszą być prane ręcznie. Są to np. staniki (bardzo szybko odkształcają się w nich fiszbiny), delikatne rajstopy czy ubrania wykonane z jedwabiu.

Kieruj się oznaczeniami na metkach, są one bardzo ważne! Nieprzestrzeganie ich może prowadzić do błyskawicznego zniszczenia danego ciucha, a źle prane ubranie może „nie przeżyć” nawet już pierwszego prania. Jeśli na metce znajdziesz zalecenie prania ręcznego, koniecznie się do niego dostosuj.

Pranie

Przed praniem ręcznym posegreguj rzeczy kolorami. Ubrania pierz w dużej ilości wody, najlepiej stosować specjalny płyn do prania ręcznego. Rozpuść detergent w misce z wodą, a dopiero później włóż do niej odzież. Wylanie płynu bezpośrednio na ubranie może doprowadzić do odbarwienia tkaniny. Unikaj prania w bardzo gorącej wodzie – chociażby z troski o swoje dłonie! Lekko ugniataj ciuch, a potem wypłucz go dokładnie, aż przestanie wydzielać pianę.

Sprawdź koniecznie: Jak usunąć plamy z potu?

Jak posegregować pranie?

 Zła segregacja ubrań może doprowadzić do zniszczenia tkanin lub zafarbowania. Tutaj również warto kierować się oznaczeniami na metkach – rzeczy o zbliżonych „wymaganiach” pierz razem. Przy segregacji ubrań przyda Ci się kilka żelaznych zasad:

  1. Najpierw warto rozdzielić rzeczy do prania ręcznego i automatycznego. To podstawowy podział!
  2. Ciuchy do prania automatycznego podziel na trzy grupy: bawełna i len, wełna i delikatne tkaniny, syntetyki.
  3. Poszczególne części podziel na kolory – pierz osobno rzeczy jasne, ciemne i kolorowe. Szczególnie istotne jest oddzielenie od siebie ubrań, które farbują. Upranie farbującej, zielonej bluzki z żółtymi spodniami na pewno nie będzie dobrym pomysłem... Pamiętaj o oddzieleniu od siebie również kontrastujących barw.

Częstym problemem jest zafarbowanie ubrań w czasie prania. Aby tego uniknąć, pamiętaj o właściwej segregacji. Warto również sprawdzić dany ciuch przed pierwszym praniem – zanim wrzucisz go do pralki, zamocz w niewielkiej ilości wody, przekonasz się wtedy, czy nie farbuje.

Jak chronić intensywne kolory?

Aby ulubiony ciuch po kilku (dziesięciu) praniach nie stracił swojej nasyconej barwy, przed praniem namocz go w zimnej wodzie z solą. Jeśli zamierzasz użyć odplamiacza lub silnego detergentu, zawsze przeprowadź test w niewidocznym miejscu – unikniesz usunięcia barwnika z fragmentu tkaniny.

Sprawdź także: Jak wypadł test pralek

Ile prania umieścić w pralce?

 Oczywiście, najbardziej ekonomiczne jest pranie pełnej pralki ubrań. Łatwo jednak przesadzić z ilością! Pojawia się wtedy częsty problem – odzież jest niedoprana, a pralka w skrajnych przypadkach może się nawet zepsuć. Jeśli możesz swobodnie wsunąć rękę do bębna pralki po umieszczeniu ubrań, oznacza to że ilość prania jest odpowiednia. Istnieje również inna zasada: jeśli pierzesz rzeczy bawełniane, umieść w pralce 4-5 kg ubrań – bawełniane ciuchy dzięki ocieraniu się o siebie piorą się jeszcze dokładniej. Jeśli natomiast wrzucasz do pralki rzeczy wykonane z tkanin sztucznych, zdecyduj się na 2-2,5 kg.

Jak suszyć?

 Niektóre deformacje ubrań wynikają również z wybrania niewłaściwej metody suszenia. Warto także w tym przypadku kierować się oznaczeniami na metkach! Istnieje jednak ważna zasada – bieliznę i rajstopy powieś mokre, wtedy woda będzie mogła z nich ściekać. Ubrania z wełny przed rozwieszeniem owiń w suchy ręcznik, aby odsączyć nadmiar wody. Jeśli rozwiesisz je mokre, mogą stracić fason.

Uważaj, gdzie suszysz pranie – pozostawione na grzejniku może zostać poplamione rdzą. Sprawdź dokładnie czystość sznurków - one również potrafią pobrudzić ubrania...

Jak poradzić sobie z „twardym” praniem?

Czasami po upraniu ubrania są zbyt szorstkie i sztywne. Problem ten dotyczy zwłaszcza ręczników. W tej sytuacji warto użyć sporej ilości płynu zmiękczającego, a po wysuszeniu mocno chwycić ręcznik z jednej i z drugiej strony, a następnie „naciągnąć”.

Zajrzyj również: Pielęgnacja butów skórzanych i skóropodobnych

Co zrobić, gdy pralka brudzi ubrania?

 Bywa, że po praniu ubrania są jeszcze brudniejsze niż przed nim. Często jest to wina kamienia lub innych zanieczyszczeń znajdujących się w pralce. Należy wtedy nastawić pranie „na pusto” – wsypać do dozownika małe opakowanie sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego. Można również użyć samego kwasku lub samej sody. Temperatura takiego „pustego” prania powinna wynosić 90 stopni. Tego rodzaju czynność należy wykonywać profilaktycznie co jakiś czas, aby zapobiec brzydkiemu zapachowi i brudzeniu przez pralkę. Istnieją również specjalne środki chemiczne do czyszczenia automatów.

Jak prać rzeczy niemowląt?

Skóra maluchów jest wyjątkowo delikatna i narażona na podrażnienia. Dlatego ubranka niemowląt powinny być prane w specjalnym proszku! Dzięki temu unikniesz swędzących wysypek. Aby zapewnić dziecku szczególną ochronę, pierz w niemowlęcym proszku również dziecięcą pościel, a nawet swoje ubrania – skóra dziecka ma przecież kontakt także z nimi. Pamiętaj o dokładnym płukaniu! Zaleca się, aby ubranka niemowląt z wyjątkowo wrażliwą skórą płukać nawet dwukrotnie. Pościel dziecięcą najlepiej prać w temperaturze 60 stopni, co spowoduje, że zginą roztocza.

Jeśli ubranka malucha są bardzo mocno ubrudzone, warto nastawić pralkę również na pranie wstępne.

Jak usunąć plamy?

Kolejny częsty problem z praniem to usunięcie niektórych plam. W pewnych przypadkach nie musisz jednak używać odplamiacza – wystarczy że sięgniesz po sprawdzone, domowe metody, z których korzystały nawet nasze babcie. Unikniesz wtedy częstego problemu, jakim jest odbarwienie tkaniny – ryzyko to nie zniknie jednak całkowicie, zawsze przetestuj więc metodę na małym fragmencie ubrania.

  •             Atrament

 Aby usunąć plamy z atramentu, użyj soku z cytryny. Możesz również skorzystać z innej opcji – zamocz tkaninę w gorącym mleku, a następnie upierz w ciepłej wodzie z mydłem. Możesz także namoczyć materiał w gorącej wodzie z solą, a potem polać plamę spirytusem (uważaj jednak, aby tkanina się nie odbarwiła – przeprowadź test na małym skrawku ubrania).

  •             Curry

Żółte, jaskrawe plamy z curry są niestety trudne do usunięcia. Świeżą plamę należy wypłukać w letniej wodzie, a następnie przetrzeć spirytusem.

Spójrz także: Symbole na metkach

  •             Czekolada

Tkaninę namocz w mleku, a potem upierz w ciepłej wodzie z mydłem.

  •             Czerwone owoce, czerwony barszcz, czerwone wino

Plamę posyp solą (najlepiej obficie), a następnie wcieraj ją, co jakiś czas zmieniając na czystą. Potem wypierz ciuch w zimnej wodzie, a następnie nastaw na normalne pranie.

  •             Flamastry

Materiał upierz w mydle albo w glicerynie, a potem upierz jak zwykle. Resztki usuń za pomocą spirytusu metylowego.

  •             Guma do żucia

Gumę do żucia możesz zmyć za pomocą acetonowego zmywacza do paznokci (ryzykujesz jednak odbarwieniem tkaniny). Możesz również pocierać plamę kawałkiem lodu, a zamarzniętą gumę odskrobywać. Pozostałości wyczyść alkoholem metylowym.

  •             Herbata

Brudne miejsce polej dużą ilością wody. Jeśli plama jest już stara, usuniesz ją za pomocą wody utlenionej z dodatkiem niewielkiej ilości amoniaku.

  •             Kawa, kakao

Świeże plamy najlepiej polać gorącą wodą, po czym wypłukać materiał zimną. Możesz także posypać zabrudzenie solą, spłukać, a potem posmarować środkiem piorącym i zmyć go gorącą wodą. Stare plamy można usunąć za pomocą gliceryny.

  •             Krew

Plamy z krwi można usunąć dzięki praniu tkaniny w bardzo zimnej wodzie. Jeśli jednak plama jest już stara, należy ciuch długo moczyć, często zmieniając wodę na lodowatą. Następnie tkaninę należy uprać w mydle (również w zimnej wodzie), a potem uprać w proszku do prania.  Jeśli w miejscu zabrudzeń pozostaną żółte plamki, można je usunąć za pomocą wody utlenionej (ostrożnie!).

  •             Mocz

Plamę posyp solą, a potem wypłucz w zimnej wodzie.

  •             Pot

 Aby usunąć plamę z potu, namocz tkaninę w soli lub użyj amoniaku.

  •             Rdza

 Natrzyj plamę proszkiem do pieczenia, a następnie upierz. Możesz również usunąć zabrudzenie za pomocą kwasku cytrynowego lub kwasu winnego (w proporcji jedna łyżeczka na szklankę wody). Następnie dobrze wypłucz!

  •             Szpinak

 Aby usunąć zabrudzenia po szpinaku, potrzyj plamę surowym ziemniakiem.

  •             Tłuszcz

 Natrzyj zaplamione miejsce płynem do mycia naczyń, a potem wypłucz. Plamę można również posypać mąką ziemniaczaną, pozostawić na kilka minut, a potem wyszczotkować.

  •             Wosk

 Aby usunąć wosk, prasuj zabrudzone miejsce żelazkiem przez papierową chusteczkę do nosa (lub serwetkę czy ręcznik papierowy). Kiedy wosk odpadnie, wypierz tkaninę ręcznie w mydle. Jeśli materiał zabarwił się od kolorowego wosku, możesz użyć spirytusu do wyczyszczenia plamy.

Redakcja poleca

REKLAMA