Właściwy wybór butów sprawi, że nie tylko Ty będziesz szczęśliwa - Twoje stopy również fot. Fotolia

Pielęgnacja butów skórzanych i skóropodobnych

Właściwa pielęgnacja butów sprawi, że będą one zadbane i eleganckie, a przede wszystkim dłużej nam posłużą. Wypielęgnowany but staje się także naszą wizytówką w myśl powiedzenia „pokaż mi swoje buty, a powiem ci kim jesteś”. Jak właściwie dbać o buty? Poniżej kilka rad, w jaki sposób najlepiej pielęgnować buty ze skóry licowej, lakierowanej, zamszu, nubuku i skóry sztucznej.
/ 30.11.2012 10:59
Właściwy wybór butów sprawi, że nie tylko Ty będziesz szczęśliwa - Twoje stopy również fot. Fotolia

Buty na zamianę

Skóra ma znakomite własności higroskopijne. Podczas codziennego użytkowania potrafi wchłonąć do 50 ml wody wydalanej z potem. Podczas odpoczynku dość powoli oddaje tę wodę do otoczenia. Dlatego obuwie użytkowane bez przerwy cały tydzień z przerwami tylko na noc, staje się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów (ciepło, wilgotno i ciemno), kumuluje nieprzyjemne zapachy, traci elastyczność i izolacyjność. Obuwie, które odpoczywa około dobę w warunkach pokojowych, odzyskuje pierwotny kształt, suszy się i wietrzy, co utrudnia rozwój mikroorganizmów, a przede wszystkim jest trwalsze, bo praca skóry wilgotnej bardziej niszczy niż praca skóry suchej.

Czytaj instrukcje pielęgnacji butów

Korzystając z past i środków do pielęgnacji skór pamiętajmy zawsze, aby wszystko sprawdzić w niewidocznym miejscu i stosować się do wskazówek producenta obuwia oraz zaleceń na produktach. Nie każda pasta nadaje się do każdej skóry.

Unikaj przemoczenia obuwia

Zimą i jesienią płaszczyk z impregnatu ochroni obuwie przed niekorzystnymi warunkami panującymi na dworze. Impregnat w sprayu to nie tylko ochrona przed przemoczeniem stóp. To także ochrona samej skóry przed nasiąkaniem brudną wodą. Cykliczne nasiąkanie i schnięcie powoduje systematyczne pozbawianie skóry tkwiących w niej elastycznych wiązań i składników odżywczych.

Odpowiednie środki pielęgnacyjne

Każdy materiał wskutek mechanicznego zużycia butów czy czynników atmosferycznych, niszczy się i traci swój pierwotny wygląd. Jest to proces naturalny, któremu nie możemy zapobiec. Jedno jednak możemy na pewno zrobić – odłożyć w czasie moment, w którym trzeba będzie rozstać się z ukochanymi butami. Monika Orlińska, przedstawiciel marki Cocciné, radzi, jak dopasować kosmetyki do materiału obuwia:

Polecamy: Jak zastosować w domu orzechy piorące?

  • Skóra to bardzo wymagający materiał w kwestii pielęgnacji. Po pierwsze musimy znać typ skóry – gładka (licowa), nubuk czy skóra tłusta. Chłonna czy zamknięta. Istotny jest także kolor.
  • Skóra licowa to w istocie wiele rodzajów skór, które różnią się niekiedy zasadniczo właściwościami, chłonnością i wymogami w konserwacji. Zwykłe męskie półbuty lub damskie czarne obuwie najczęściej wystarczy po wyczyszczeniu zapastować tradycyjną pastą lub lekkim kremem z gąbeczką aplikacyjną i wypolerować miękką szmatką. Różne kolory rudości, beżu i brązu, warto zabezpieczać impregnatem regularnie i zacząć jeszcze przed pierwszym użyciem obuwia, aby zmniejszyć podatność na brudzenie się jasnych kolorów. Przydatne będą kolorowe kremy do obuwia, uwaga, tylko takie, które należy polerować.
  • Skóra lakierowana potrzebuje kosmetyków, które pomogą jej zachować piękny, błyszczący wygląd. Kosmetyk do zadań specjalnych to spray czyszczący i nabłyszczający.
  • Zamsz i nubuk charakteryzują się wyjątkowo piękną i delikatną strukturą. Są jednak jednocześnie bardziej narażone na zabrudzenia i przemoczenie. Po pierwsze niezbędna jest szczoteczka do zamszu i nubuku, po drugie spray odżywczy  do zamszu przywróci żywy kolor, na koniec impregnat zabezpieczy przed wodą i kurzem.
  • Skóra sztuczna, nazywana też skórą ekologiczną lub ekoskórą potrzebuje środków do skór syntetycznych. Nie używajmy w tym wypadku kosmetyków do obuwia skórzanego. Zwykła szmatka oraz odpowiedni preparat w płynie – to niezbędnik.

Na rynku dostępnych jest ponad 60 kolorów past do obuwia i wiele różnych narzędzi przydatnych w pielęgnacji.

Polecamy: Jak dbać o ubrania outdoorowe?

Źródło: Materiały prasowe Cocciné

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/22.12.2016 19:32
No własnie... w artykule zabrakło podstawowej rzeczy - czym konkretnie (nazwa preparatu) pielęgnować wyroby z ekoskóry? A są może tzw. domowe sposoby? Na przykład mleko?
/23.10.2016 17:27
Skóra sztuczna "Zwykła szmatka oraz odpowiedni preparat w płynie – to niezbędnik" tzn. jaki preparat w płynie??
/26.07.2014 22:45
Słyszeliście coś o sklepie http://sklep-air-max.pl? Może ktoś tam kupował. Jakie opinie?
POKAŻ KOMENTARZE (2)