Jak czyścić telewizor?

Meble i sprzęty elektroniczne w naszym domu narażone są na osadzanie się kurzu. Z każdym dniem jest go coraz więcej. Jak czyścić telewizor? Przede wszystkim regularnie i sposobem! Jakim? Przeczytaj!
/ 12.11.2012 08:58

Odbiorniki telewizyjne to delikatne sprzęty, o które trzeba specjalnie dbać, żeby przypadkiem ich nie uszkodzić. Coraz częściej posiadamy telewizory LCD i plazmy, których największym wrogiem jest kurz, przyciągany przez pole magnetyczne wytwarzane przez ekran. Można i trzeba z nim walczyć!

Czysty telewizor krok po kroku

Przede wszystkim powinniśmy odłączyć sprzęt od prądu i poczekać, aż ekran będzie zimny. Warto zaopatrzyć się w szmatkę z mikrofibry, którą kupisz w sklepach elektronicznych albo salonach optycznych. Do takiej szmatki zazwyczaj polecane są specjalne środki czystości, które można kupić w postaci sprayu, bądź płynu . Wybór jest szeroki a cena różna, w zależności od marki produktu. Wystarczy spryskać nim dokładnie szmatkę i nanieść na telewizor. Ważne, aby nie psikać bezpośrednio na ekran. Następnie delikatnie, bez nacisku, przetrzeć matrycę. Na rynku dostępne są również suche i nasączone ściereczki do czyszczenia ekranu. Posiadają działanie antystatyczne i nie pozostawiają smug.

1.Płyn do czyszczenia monitorów, Tracer, 12 zł/250 ml; 2.Płyn do czyszczenia ekranu TV i monitora, 20 zł/500 ml; 3.Zestaw do czyszczenia monitorów: ściereczka, pędzelek, roztwór, 21 zł; 4.Nawilżone chusteczki do czyszczenia ekranu, 10 zł/100 szt

Zobacz także: Jak usunąć roztocza?

Domowy sposób na czysty telewizor

Wyczyszczenie telewizora będzie równie efektowne, jeśli skorzystamy z produktów dostępnych w każdym domu. Woda destylowana, pozbawiona soli mineralnych i innych substancji, które ją zanieczyszczają w połączeniu z octem (1:1) usunie większe zabrudzenia. Delikatnie zwilż szmatkę i ostrożnie przetrzyj ekran, aby nie uszkodzić matrycy. Na koniec wytrzyj powierzchnię suchą szmatką. Nie stosuj papierowych ręczników – rysują monitor.

Do czyszczenia ekranu telewizora często używane są płyny do mycia okien, które usuwają kurz i zanieczyszczenia, jednak trzeba uważać na ich skład. Powinny być pozbawione alkoholu, acetonu
i amoniaku, który może uszkodzić ekran. Warto mieć do tego miękką szmatkę. Zwilż ją niewielką ilością płynu. Ostrożnie przetrzyj całą powierzchnię, a następnie  wytrzyj suchą szmatką. Dopiero wtedy można nawo uruchomić telewizor. 

Czego nie wolno stosować do czyszczenia telewizora?

Pamiętaj, że wszelkie preparaty o silnym działaniu i właściwościach żrących mogą na stałe uszkodzić ekran telewizora. Wystrzegamy się zatem środków tłustych, z alkoholem, acetonem, amoniakiem czy rozpuszczalnikiem. Należy zwrócić uwagę na etykiety na każdym produkcie, którego będziemy używać do czyszczenia telewizora. Dowiesz się z nich, czy jest on odpowiednim środkiem do sprzętu, jaki chcesz wyczyścić.

Polecamy: Jak odkurzyć domowe rośliny?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/06.09.2018 19:47
O kant d... są te wasze porady. Czyszczę specjalnym preparatem i szmatka z mikrofibry a smugi zostają jak cholera i za nic się ich pozbyć.
/31.07.2017 16:38
delikatnie wilgotną ściereczką
/13.07.2015 11:01
Kolejna garść uwag dla blondynek.A jak usunąć kurz z wnętrza telewizora.To jest problem techniczny a nie tylko kosmetyczny ?
POKAŻ KOMENTARZE (1)