Mity na temat remontu - 5 najczęstszych

mity na temat remontu, ciekawostki o remoncie fot. Fotolia
Czy ty też myślałaś, że to prawda?
Weronika Kwaśniak / 10.05.2016 07:02
mity na temat remontu, ciekawostki o remoncie fot. Fotolia

Przymierzasz się do generalnego remontu, a wszyscy straszą cię rozmaitymi teoriami na ten temat? Mity związane z odnawianiem mieszkania są zazwyczaj przerażające - aż strach brać się za jakiekolwiek poprawki i przebudowy... Specjalnie dla was rozprawiamy się z 5 najpowszechniejszymi poglądami związanymi z remontem! W te teorie na pewno nie warto wierzyć!

1. MIT: Obejdziesz się bez pomocy fachowców...

...wszystko można zrobić samodzielnie. Oczywiście, jeśli planujesz tylko odmalowanie ścian, jesteś w stanie spokojnie dać sobie radę bez pomocy specjalistów. Wiele osób ma jednak tendencje do prowadzącej do problemów postawy: "chcę zaoszczędzić, więc zrobię wszystko samodzielnie, nawet jeśli nie mam wystarczająco dużo czasu/doświadczenia/zdolności". Mierz siły na zamiary - czasem naprawdę lepiej powierzyć remont fachowcom, niż zaoszczędzić pieniądze, ale zyskać... zszargane nerwy.

2. MIT: Najlepiej podążać za trendami

Jeśli remontujesz mieszkanie raz na kilka/kilkanaście lat, nie podążaj za trendami wnętrzarskimi. To, co jest chwilowym hitem, za rok może być naprawdę passe. Ja sama zastanawiam się z niedowierzaniem, jak mogłam kiedyś wybrać różowe ściany, które podobały mi się tylko przez krótką chwilkę. Kieruj się raczej ponadczasowymi tendencjami - minimalistyczny styl skandynawski lub styl prowansalski będzie na topie również za kilka lat.

3. MIT: Możesz zmieścić się w zakładanym budżecie

Krążą legendy, że ktoś kiedyś faktycznie wyrobił się w budżecie, który przewidywał na wykonanie remontu. W praktyce jest to przypadek 1 na 1000000 - ZAWSZE coś wyjdzie drożej, niż początkowo zakładałaś. O ile nie przewidujesz w swoich wyliczeniach znacznej, zapasowej nadwyżki, koszt całości na pewno będzie wyższy niż twoje obliczenia.

4. MIT: Jeśli czegoś zabraknie, dokupię później

Przed zakupami zawsze dokładnie wylicz ilość potrzebnych płytek, farb i innych materiałów. Niefrasobliwy tok myślenia z cyklu: "Jeśli będzie za mało, to dokupię", może mieć kiepski skutek. Co zrobisz, jeśli seria produktu zostanie wycofana ze sprzedaży lub zabraknie jej w sklepie i będziesz oczekiwać na dostawę przez kilka tygodni?

5. MIT: Tylko jedna wyprawa do marketu i będę mieć wszystko

Lepiej przeznacz jednak na to więcej czasu. Nie jest chyba jeszcze znany przypadek osoby planującej remont, która kupiła wszystkie materiały za jednym razem. Chociaż... może ty będziesz szczęściarą, która potwierdzi tę zasadę?

Zobacz więcej ciekawych porad:

Czym naturalnie nawozić rośliny?
Kwiaty na balkon - jakie najlepiej wybrać?
Nietypowe zastosowania kwasku cytrynowego
Domowe sposoby na sprzątanie łazienki
Czego nie robić przy sprzątaniu?

Redakcja poleca

REKLAMA