czego nie robić przy sprzątaniu, błędy przy sprzątaniu, jak nie sprzątać fot. Fotolia

Czego nie robić przy sprzątaniu - 6 błędów

Nie utrudniaj sobie życia!
Weronika Kwaśniak / 25.04.2016 07:02
czego nie robić przy sprzątaniu, błędy przy sprzątaniu, jak nie sprzątać fot. Fotolia

Sprzątanie pozornie wydaje się być najprostszą (chociaż jednocześnie najbardziej irytującą i żmudną...) czynnością na świecie. Czy aby na pewno? Czy nie popełniasz przypadkiem błędów, które nie tylko utrudniają ci życie, ale również sprawiają że twój wysiłek staje się całkowicie bezsensowny? Poznaj 6 błędów i dowiedz się, czego nie robić przy sprzątaniu!

1. Mycie okien w słoneczny dzień

Wiele osób czeka z myciem okien na dobrą pogodę. Tak naprawdę jednak najlepiej robić to w pochmurny dzień lub późnym popołudniem. Wtedy promienie słoneczne nie padają bezpośrednio na szybę, dzięki czemu powstaje o wiele mniej smug!

2. Rozpylanie środka czyszczącego bezpośrednio

Zazwyczaj odruchowo rozpylasz środek czyszczący bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię? To duży błąd! Można robić to wyłącznie w przypadku silnie zabrudzonych miejsc, które musisz naprawdę dokładnie wyczyścić. Natomiast w codziennych sytuacjach, należy rozpylać chemikalia na ściereczkę, a dopiero potem przecierać nią powierzchnię.

3. Wkładanie mokrej szczotki klozetowej do podstawki

Myjesz toaletę, płuczesz dokładnie szczotkę aby pozbyć się wszystkich bakterii, a potem umieszczasz gadżet w podstawce? Pamiętaj o tym, że wilgoć stanowi doskonałą pożywkę dla rozmaitych zarazków! Aby zachować higienę, po płukaniu pozwól szczotce wysychać przez kwadrans, a dopiero potem umieść ją w podstawce!

4. Sprzątanie bez rękawiczek

Wydawałoby się oczywiste, ale niestety wciąż zaskakująco wiele osób nie pamięta o żelaznej zasadzie: NIGDY nie sprzątamy bez rękawiczek! Detergenty mają naprawdę destrukcyjny wpływ na skórę i paznokcie.

5. Układanie sztućców w zmywarce w tym samym kierunku

Kiedy układasz wszystkie sztućce w zmywarkowym koszyczku w tę samą stronę, skutecznie utrudniasz ich dokładnie umycie. Warto np. umieszczać część noży trzonkiem do góry, a część do dołu, podobnie należy robić z łyżkami.

6. Używanie zbyt dużej ilości detergentów

Wiele osób ma problem z właściwym dozowaniem środków czyszczących. Pamiętaj, że więcej nie zawsze oznacza lepiej i skuteczniej! Nie ma sensu marnować produktu, lepiej nanieść mniej, a potem ewentualnie użyć dodatkowej "porcji".

Zobacz więcej przydatnych porad:

Jakiego psa kupić dla seniora?
Jakich środków nie wolno łączyć ze sobą?
Jak wyczyścić łazienkę - 6 sposobów, by pięknie lśniła
Rośliny do ogrodu, których nie trzeba podlewać
Jak często zmieniać ręczniki?