Jesienne kwiaty to nie tylko wrzosy czy chryzantemy. Gatunków, które możesz zasadzić w ogrodzie lub w donicach i wystawić na balkon jesienią, jest więcej. Wiele z nich możesz także hodować jako kwiaty cięte i trzymać w wazonie. Tak przygotowana jesienna dekoracja domu będzie nie tylko pięknie wyglądać, ale także pachnieć. Podpowiadamy, jakie kwiaty wybrać do jesiennych aranżacji wnętrz.
Spis treści:
Jesienne kwiaty na balkon i do ogrodu
Dzięki jesiennym gatunkom kwiatów, możemy na dłużej zachować wspomnienia lata. Większość z nich kwitnie aż do pierwszych przymrozków, a niekiedy nawet dłużej - udaje im się jeszcze przetrwać noce, podczas których temperatury spadają niewiele poniżej zera. Jeśli szukasz jesiennych kwiatów doniczkowych, postaw na te, które zakwitają dopiero późnym latem lub nawet w październiku. Wbrew pozorom jest ich trochę.
Symbolem jesieni są oczywiście wrzosy - to kwiaty, które kwitną jesienią i latem, na ich zakup decydujemy się najczęściej we wrześniu. Niewiele osób wie jednak, że jesiennych kwiatów jest dużo więcej. Można wprost przebierać w kolorach, sadzić je na rabatach i w donicach. Jesienny kwiat ma wysoką odporność na niskie temperatury.
Donice możesz ustawić przed drzwiami lub na tarasie (jeśli mieszkasz w domu lub mieszkaniu na parterze), a mniejsze skrzynki i pojemniki świetnie będą prezentować się nawet na małym balkonie.
Jesienne kwiaty cięte - jakie wybrać?
Jesienne kwiaty są ozdobą ogrodów i klombów, ale pięknie prezentują się też w wazonach. Jeśli szukasz gatunków, które nadają się na jesienne kwiaty cięte, wybierz astry, cynie, dalie lub złocienie, czyli popularne chryzantemy.
Kwiaty cięte mogą być naprawdę trwałe, zwłaszcza jeśli zetniesz je o poranku. Aby przedłużyć trwałość ciętych kwiatów, możesz dodać do wody odrobinę płynnej odżywki do roślin, a także wybrać nieco większy wazon, żeby roślinom nie było za ciasno i nie musiały „walczyć” o wodę.
Jesienne kwiaty: Aster
Astry rozkwitają późnym latem, zazwyczaj pod koniec sierpnia. Odpowiednio pielęgnowane cieszą nasze oczy nawet do listopada. Astry powinny rosnąć w słonecznym miejscu, nie lubią też wiatru. Gleba musi być stale wilgotna.
Aster to typowo jesienny kwiat, który nadaje się także na kwiaty cięte do wazonu.
Jesienne kwiaty: Paciorecznik
Chociaż zaczyna kwitnąć już w lipcu, pozostaje piękny aż do pierwszych przymrozków. Paciorecznik, znany też pod nazwą kanna, wyjątkowo długo zachowuje atrakcyjny wygląd.
Podobnie jak astry, ten gatunek lubi nasłonecznione miejsca. Jeśli usuniesz kwiaty, które już przekwitły, kanna rozkwitnie ponownie.
Jesienne kwiaty: Wrzos
Te kwiaty możemy znaleźć nie tylko w ogrodach, ale również w lasach. Wrzosy są bardzo trwałe i świetnie nadają się np. do ozdobienia stołu. Najpóźniejsze odmiany kwitną nawet do grudnia.
Te jesienne kwiaty potrzebują gleby wilgotnej o kwaśnym odczynie. Jeśli posadzisz wrzosy w doniczkach, pamiętaj o ich regularnym podlewaniu, w przeciwnym razie szybko uschną.
Odmian barwnych wrzosów jest wiele, dzięki czemu pięknie zdobią balkony, ogrody, wejścia do domów.
Jesienne kwiaty: Dalia
Kwitnie od sierpnia do końca października. Kwiaty niektórych odmian dalii są naprawdę ogromne. Ścięte mogą być bardzo trwałe. Do donic lepiej nadają się dalie karłowate, te większe warto włożyć do gruntu, bo mocno się rozrastają i rosną naprawdę wysokie.
Te jesienne kwiaty można przechować na kolejny rok, ale bulwy trzeba wykopać i przechowywać w cieplejszym miejscu.
Jesienne kwiaty: Chryzantema
Chryzantemy kwitną aż do zimy. Są sadzone w ogrodach lub traktowane jako kwiaty doniczkowe. Ten jesienny kwiat jest bardzo trwały, warto jednak chronić go przed mrozem.
Choć chryzantemy to typowo jesienne kwiaty, bardziej kojarzą się z cmentarzami. To dlatego, że w okresie popularnego listopadowego święta pięknie kwitną.
Kolorów chryzantem jest jednak tak wiele, że nie sposób nie wykorzystać ich potencjału. Chryzantemy nadają się także na jesienne kwiaty cięte.
Jesienne kwiaty: Cynia
Cynia to wprost wymarzony jesienny kwiat cięty. Jej długie łodygi pozwalają na tworzenie barwnych bukietów, a mnogość kolorów inspiruje do tworzenia oryginalnych wiązanek.
Cynie kwitną do późnej jesieni, ale zdobią ogrody również latem. Najbardziej znanym gatunkiem jest cynia wytworna, ale podobnie popularne są cynia daliowa czy cynia chryzantemowa.
Cynie rosną szybko, a kwitną do pierwszych przymrozków. Dobrze znoszą suszę, wabią motyle, za to nie są odporne na ślimaki w ogrodzie. Z tego powodu lepiej nie sadzić ich przy skalniakach i w miejscach, w których lubią żerować te szkodniki.
Jesienne kwiaty: Jeżówka
Jeżówki występują w wielu odmianach barwnych, kwitną od czerwca do końca października. Najlepiej sadzić je w większym zagęszczeniu.
Jeżówka to jesienny kwiat, który rabaty i donice zdobi także po przekwitnięciu. Wówczas ponad liście wystają kolczaste główki rośliny.
Jesienne kwiaty: Aksamitka
Aksamitka to piękny jesienny kwiat na rabaty i do sadzenia w donicach. Jej pomarańczowe i żółte płatki wpisują się w jesienną kolorystykę, dlatego jest prawdziwą ozdobą jesiennego ogrodu.
To roślina jednoroczna, jednak kwitnie nieprzerwanie od lipca do października. Dobrze znosi suszę, a kwitnie obficie i wydziela intensywny zapach. Aby aksamitka dobrze kwitła, warto usuwać suche kwiaty.
Artykuł powstał na podstawie tekstu Weroniki Kwaśniak. Pierwotnie został opublikowany 08.10.2014.
Czytaj także:
Co przycinać we wrześniu?
Biała dynia w dekoracji wnętrz
Jesienne porządki krok po kroku