Pranie tapicerki fot. Adobe Stock

Domowe pranie tapicerki samochodowej – to łatwiejsze, niż sądzisz!

Tapicerka w samochodzie brudzi się bardzo szybko – zwłaszcza, jeśli jest on często użytkowany. Jej pranie nie należy do najłatwiejszych zadań – o ile pokrowce siedzeń można zdjąć i wyprać w pralce, o tyle jeśli ich nie ma – trzeba sobie radzić w inny sposób. Podpowiadamy, w jaki!
Wioletta Górecka / 09.10.2018 22:30
Pranie tapicerki fot. Adobe Stock

Codzienna eksploatacja samochodu wpływa nie tylko na jego mechaniczne zużywanie się, ale także na wygląd i pogorszenie się jakości elementów: tapicerki i plastiku. Od czasu do czasu zakurzoną i poplamioną tapicerkę trzeba wyprać. Możesz zrobić to na większości myjni (posiadają odpowiednie stacje do prania tapicerki) lub używając specjalnych preparatów do prania tapicerek. Trzecim wyjściem są domowe sposoby na przywrócenie tapicerce czystości. Przetestuj 4 sprawdzone metody, dzięki którym tapicerka po praniu będzie jak nowa!

Jak czyścić tapicerkę w samochodzie?

Aby skutecznie odświeżyć wygląd siedzeń i innych materiałowych obić w samochodzie, trzeba zacząć od dokładnego odkurzenia ich. W przeciwnym wypadku kurz i powierzchowne zabrudzenia wetrzesz w materiał, zamiast się ich pozbyć. Potrzebne środki znajdziesz w kuchni i łazience!

Soda oczyszczona

Jednym z najłatwiejszych, a przy tym bardzo skutecznych sposobów, jest użycie sody oczyszczonej. Wystarczy rozsypać ją na siedzeniach i obiciach materiałowych, a następnie pozostawić na kilka godzin. Potem wystarczy dokładnie odkurzyć tapicerkę – gotowe!

Kwasek cytrynowy

Kwasek cytrynowy to równie skuteczny, co bezpieczny środek czyszczący. Dzięki niemu nie tylko usuniesz zabrudzenia z elementów materiałowych, ale poradzisz sobie nawet z rdzą i innymi osadami na metalowych częściach. Rozpuść niewielką ilość kwasku cytrynowego w wodzie z dodatkiem środka czyszczącego (płynu do naczyń lub do prania) i takim roztworem, przy pomocy gąbki, pierz wnętrze samochodu. Uwaga jednak na ciemne, skórzane obicia - kwasek może zrobić jaśniejsze plamy. 

Jak łatwo i skutecznie sprzątać samochód? 

Płyn do naczyń lub do prania tkanin

Innym sposobem jest roztwór wody i płynu do naczyń lub perełek do prania. Dodaj sporo płynu – na tyle, by wytworzyła się solidna piana. Za pomocą szczoteczki z niezbyt twardym włosiem lub dużej gąbki wypierz pianą tapicerkę. Płyn do naczyń doskonale poradzi sobie także z tłustymi plamami! Równie dobrze zamiast płynu do naczyń, sprawdzi się płyn do prania delikatnych tkanin.

Po praniu przetrzyj tapicerkę gąbką lub szmatką zamoczoną w samej wodzie, by zebrać nadmiar płynu.

Myjka parowa

Innym, równie skutecznym rozwiązaniem, jest użycie myjki parowej. Pranie tapicerki gorącą parą wodną nie tylko dobrze ją oczyści, ale dodatkowo zdezynfekuje. Przed użyciem myjki parowej na dużej powierzchni, sprawdź odporność materiału na niewielkiej i niewidocznej powierzchni – wysoka temperatura może uszkodzić niektóre materiały.

5 zasad bezpiecznego i skutecznego czyszczenia parą wodną

Myjki parowej nie używaj na elementach skórzanych lub skóropodobnych.

Pranie tapicerki samochodowej nie różni się wiele od prania dywanów – jeśli używasz gotowych środków do prania, zazwyczaj w obu przypadkach możesz użyć tego samego preparatu.

Zobacz również:
Jak skutecznie wyczyścić kanapę? Oto 4 super sposoby! 
Odkurzacze do prania tapicerki - jak to działa? 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)