7 najlepszych i sprawdzonych sposobów na przypalony garnek

Jak wyczyścić garnek fot. Adobe Stock, cdkproductions
Jak wyczyścić przypalony garnek po mleku albo sosie? Przydadzą się produkty, które masz w domu, ale możesz także sięgnąć po sklepowe rozwiązania. Do czyszczenia przypalonego garnka przydadzą się: sól, ocet lub soda oczyszczona. Możesz wykorzystać również coca-colę albo tabletkę do zmywarki.
/ 10.06.2022 04:27
Jak wyczyścić garnek fot. Adobe Stock, cdkproductions

Garnek łatwo przypalić, a trudno się tego zabrudzenia pozbyć. Czasem wystarczy dosłownie kilka sekund nieuwagi, by gotujące się mleko przysporzyło mnóstwo pracy. Przypalony garnek nie musi trafić na śmietnik - można go szybko i łatwo wyczyścić.

Spis treści:

  1. Czyszczenie garnka solą
  2. Ocet na przypalony garnek
  3. Soda oczyszczona
  4. Kwasek cytrynowy
  5. Proszek do prania
  6. Coca-cola na przypalony garnek
  7. Tabletki do zmywarki

Jak wyczyścić przypalony garbek: sól

Sól znacznie ułatwia czyszczenie przypalonych miejsc, ale musisz pamiętać, że ta metoda sprawdza się wyłącznie wtedy, gdy przypaliłaś sam spód naczynia. Wystarczy, że na dno garnka wysypiesz grubą warstwę soli. Pozostaw sól na kilka godzin, a następnie opłucz garnek dużą ilością wody. Może być konieczne przetarcie go również ściereczką lub gąbką.

Ocet na przypalony garnek

Jeśli garnek nie jest emaliowany, zabrudzenia usuniesz za pomocą octu. Nalej do naczynia ocet na wysokość kilku centymetrów i gotuj przez kilka minut (może to być ocet zarówno spirytusowy, jak i winny). Ta metoda jest niezwykle skuteczna, jednak jej wadą jest nieprzyjemny i intensywny zapach. Najlepiej na ten czas wyjść z kuchni albo włączyć okap, który pochłonie część zapachów.

jak wyczyścić przypalony garnekfot. Sposoby na przypalony garnek/Adobe Stock, GilMordechai

Jak wyczyścić przypalony garnek: soda oczyszczona

Zastosowania sody oczyszczonej są niezliczone. Pomaga ona usuwać zabrudzenia z kuchni i łazienki, wybielać ubrania, a także pochłania zapachy z lodówki, pralki czy zmywarki. Aby wyczyścić przypalony garnek, wystarczy wymieszać w nim wodę z sodą i gotować przez kilka minut. Jeśli przypalenie nie zejdzie, to powtórz tę czynność jeszcze raz. Soda to świetny sposób na czyszczenie garnków emaliowanych, nie powinno się jednak myć w ten sposób garnków aluminiowych.

Jak wyczyścić przypalony garnek: kwasek cytrynowy

Jak wyczyścić garnek ze stali nierdzewnej? W tym wypadku najlepiej sprawdzi się kwasek cytrynowy. Na dno i ścianki garnka wysyp kilka łyżeczek kwasku. Po 5 minutach zalej go gorącą wodą i całość zagotuj. Po 10 minutach zestaw garnek z ognia, wystudź i gotowe! Brud i spalenizna powinna dać się usunąć bez problemu. Kwasku cytrynowego nie stosuj do czyszczenia garnków emaliowanych czy ceramicznych.

Proszek do prania na przypalony garnek

Proszek do prania pomaga zwalczyć nie tylko plamy na ubraniach. Świetnie poradzi sobie również z przypalonym garnkiem. Na dno wsyp 3 łyżki proszku do prania, zalej do pełna wodą i gotuj tę mieszankę przez 15-20 minut. Przy silniejszych zabrudzeniach, może to być nawet 45-50 minut. Pamiętaj, aby potem dokładnie, kilkukrotnie przepłukać garnek, a najlepiej kilka razy zagotuj wodę, a następnie ją wylej.

przypalony garnek po mlekufot. Jak wyczyścić przypalony garnek/Adobe Stock, Maderla

Coca-cola na przypalony garnek

Ten legendarny napój ma wiele innych zastosowań. Jednym z nich jest zdolność czyszczenia zabrudzeń. Mówi się, że pomaga rozpuścić nawet rdzę z metalowych narzędzi, jeśli będą one wystarczająco długo zanurzone w napoju. Prawdą jest, że napoje typu cola doskonale radzą sobie z przypaleniami, ale także z kamieniem w zlewie, na bateriach prysznicowych, a nawet w toalecie. Nalej do garnka colę na wysokość kilku centymetrów i gotuj przez parę minut. Po tym czasie po przypalonych resztkach nie będzie śladu. Metoda nie jest wskazana do czyszczenia garnków emaliowanych. Cola może naruszyć jego kolor.

Tabletka do zmywarki na przypalony garnek

Aby wyczyścić przypalony garnek, wrzuć tabletkę do zmywarki (inne zastosowania tabletek do zmywarki) do środka, a następnie zalej wrzącą wodą na wysokość 2-3 centymetrów. Tę mieszankę pozostaw w garnku na całą noc. Rano umyj garnek płynem do mycia naczyń. Wszystkie zabrudzenia powinny zniknąć. Ta metoda doskonale sprawdza się do czyszczenia garnków ze stali nierdzewnej.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 25.03.2014

Czytaj także:
Jak wyczyścić piekarnik?
Jak wyczyścić żelazko?
Jak wyczyścić szczotkę do włosów?

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA