jak wyczyścić przypalony garnek fot. Adobe Stock

Jak wyczyścić przypalony garnek: domowe i sklepowe środki

Do czyszczenia przypalonego garnka przydadzą się: sól, ocet lub soda. Aby wyczyścić przypalony garnek szybko, wykorzystaj coca-colę, jeśli nie zależy ci na czasie: tabletka do zmywarki usunie przypalenie.
/ 16.12.2019 14:27
jak wyczyścić przypalony garnek fot. Adobe Stock

Garnek łatwo przypalić, a trudno się tego zabrudzenia pozbyć. Czasem wystarczy dosłownie kilka sekund nieuwagi, by gotujące się mleko przysporzyło nam mnóstwo pracy. Przypalony garnek nie musi trafić na śmietnik - można go skutecznie wyczyścić.

Na skróty:

Jak wyczyścić przypalony garnek: domowe metody

Oto sprawdzone sposoby na to, jak wyczyścić przypalony garnek domowym sposobem:

  • Sól

Ta metoda sprawdza się wyłącznie wtedy, gdy przypaliłaś sam spód naczynia. Na dno garnka wysyp grubą warstwę soli. Pozostaw tak na kilka godzin, a następnie opłucz garnek dużą ilością wody. Może być konieczne przetarcie ściereczką lub gąbką.

  • Ocet

Jeśli garnek nie jest emaliowany, zabrudzenia usuniesz za pomocą octu. Nalej do naczynia ocet na wysokość kilku centymetrów i gotuj przez kilka minut.

Ta metoda jest niezwykle skuteczna, jednak jej wadą jest nieprzyjemny i intensywny zapach.

  • Soda

Wymieszaj wodę z sodą i zagotuj w przypalonym garnku. Jeśli przypalenie nie zejdzie, tę czynność warto powtórzyć. Pamiętaj, zastosowania sody w domu i w kuchni są niezliczone, jednak sodą nie można czyścić garnków aluminiowych.

Jak wyczyścić przypalony garnek: sklepowe środki

  • Proszek do prania

Proszek do prania pomaga zwalczyć nie tylko plamy na ubraniach. Świetnie poradzi sobie również z przypalonym garnkiem. Wsyp do niego 3 łyżki proszku do prania, zalej do pełna wodą i przez jakiś czas gotuj. Na ogół wystarczy kilkanaście minut, aby przypalony garnek stał się czysty.

  • Coca-Cola

Ten legendarny napój ma wiele innych zastosowań. Jednym z nich jest zdolność czyszczenia zabrudzeń! Nalej do garnka colę na wysokość kilku centymetrów. Gotuj przez parę minut, a spalenizna zniknie bez śladu! Metoda nie jest wskazana do czyszczenia garnków emaliowanych.

  • Tabletka do zmywarki

Aby wyczyścić przypalony garnek wrzuć ją, a następnie zalej wrzącą wodą na wysokość mniej więcej 2 centymetrów. Tę mieszankę pozostaw w garnku na całą noc. Rano umyj garnek, a zabrudzenia znikną.

Tabletki do zmywarki świetnie czyszczą także brudny zlew. 

Wyczyść z nami inne kuchenne sprzęty:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/10.08.2019 23:55
Właśnie przypalilem garnek z nierdzewki. Gotowalem ziemniaki i zapomnialem. Woda sie wygotowala a garnek przypalil. Zrobilem mieszanke z octu, soli, kwasku cytrynowego i sody. Odstawilem na 10 min bez gotowania i wszystko ladnie zeszło.
/26.04.2018 10:44
Zgodnie z zasadą czym się strułeś tym się lecz, na bardzo duże spalenia dobre jest OPALENIE palnikiem przypalenizny. Grzejemy aż spalenizna zrobi się lekko czerwona od temperatury. Narzędzia: Palnik na kartusze i drewniana łyżka do skrobania.
/10.03.2018 20:48
Sól nic nie dała (6 godzin) ale proszek do prania okazał się świetny. Wystarczyło chyba z 6 minut od zagotowania i wszystko odeszło. Dzięki!
POKAŻ KOMENTARZE (1)