plamy z owoców fot. Adobe Stock, HalynaRom

7 sprawdzonych i niezawodnych metod na plamy z owoców

Plamy z owoców są trudne do wywabienia, jednak możesz wykorzystać do tego ocet, kwasek cytrynowy albo kwaśne mleko. Najlepiej zacząć działać jak najszybciej, gdy plama jest jeszcze świeża.
/ 02.11.2021 14:14
plamy z owoców fot. Adobe Stock, HalynaRom

Owoce często tworzą na ubraniach trudne do usunięcia plamy. Jagody, truskawki, porzeczki, czereśnie, wiśnie... Latem pyszne i zdrowe owoce są na wyciągnięcie ręki, niestety, często w pakiecie z licznymi zabrudzeniami. 

Najlepsze efekty podczas usuwania plam z owoców osiągniesz, jeżeli będziesz je usuwać na świeżo, zanim zaschną. Stare plamy najlepiej wywabić, wystawiając ubranie na cały dzień na słońce, a następnie zamoczyć w ciepłym mleku na całą dobę i wyprać.

Spis treści:

  1. Ocet
  2. Ciepłe lub kwaśne mleko
  3. Sok z cytryny
  4. Spirytus
  5. Sól
  6. Kwasek cytrynowy

Ocet

Najskuteczniejszą metodą zwalczania plam z owoców jest potraktowanie ich octem. Możesz nalać trochę octu bezpośrednio na plamę lub przecierać po niej materiałem nasączonym octem, a później wrzucić do prania.

Ciepłe/kwaśne mleko

Jeżeli nie lubisz zapachu octu, zamocz zaplamione ubranie w ciepłym mleku na całą noc, a następnie wypierz w pralce. Lniane ubranie zaplamione sokiem z owoców, zamocz w kwaśnym mleku przez mniej więcej godzinę.

Sok z cytryny 

Wełniane swetry ubrudzone sokiem z owoców, dobrze jest potraktować sokiem z cytryny, którym należy polać plamę i zostawić na godzinę przed włożeniem do prania. Sok z cytryny pomoże też zwalczyć plamy z długopisu.

jak pozbyć się plam z owocówfot. Plamy z owoców/Adobe Stock, Halyna Rom

Spirytus i ciepła woda

Plamy z owoców na jedwabiu usuniesz, używając do tego spirytusu i ciepłej wody. Najpierw polej plamę spirytusem, a następnie po 15 minutach zamocz ubranie w ciepłej wodzie.

Sól

Posyp​ plamę z owoców solą i delikatnie trzyj, aż sól zrobi się czerwona. Następnie wytrzep ubranie i ponownie zasyp solą i trzyj. Całą operację powtarzaj, aż sól przestanie wsiąkać w plamę i będzie całkiem biała. Potem wypierz ubranie tak jak zwykle.

Kwasek cytrynowy

Możesz też plamę z owoców polać kwaskiem cytrynowym, posypać sodą oczyszczoną i potrzeć. Tę operację należy powtórzyć kilka razy, a następnie uprać w pralce. Kwasek cytrynowy pomoże też na plamy z lakieru do paznokci.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 10.07.2012 r.

Czytaj także:
Jak pozbyć się plam z krwi? 
Sposoby na plamy z trawy