Jak usunąć plamy z owoców? 7 niezawodnych metod!

Plamy z owoców pojawiają się zwykle szybko i niespodziewanie - wystarczy ugryźć owoc, którego sok pryśnie na tkaninę. Takie plamy są trudne do wywabienia, jednak jeśli znasz kilka sprytnych patentów na pozbycie się ich, uratujesz swoje ubrania!
/ 15.10.2018 19:14

Letnie miesiąc obfitują w świeże owoce i warzywa. Grzechem jest nie zajadać się nimi - to samo zdrowie i wspaniały smak. Jednak owoce często tworzą na ubraniach trudne do usunięcia plamy. Warto wiedzieć, jak radzić sobie z odplamianiem zabrudzeń, szczególnie po czerwonych owocach! 

Jak usunąć plamy z czerwonych owoców? 

Jagody, truskawki, porzeczki, czereśnie, wiśnie... Latem pyszne i zdrowe owoce są na wyciągnięcie ręki! Niestety, często w pakiecie z plamami. Zobacz, jak pozbyć się plam z najbardziej brudzących owoców! 

Plamy z jagód? Bułka z masłem! 

  • Najskuteczniejszą metodą zwalczania plam z jagód jest potraktowanie jej octem. Możesz nalać trochę octu bezpośrednio na plamę lub przecierać po niej materiałem nasączonym octem, a później wrzucić do prania.
  • Jeżeli nie lubisz zapachu octu, zamocz zaplamione ubranie w ciepłym mleku na całą noc, a następnie wypierz w pralce.
  • Lniane ubranie zaplamione jagodami zamocz w kwaśnym mleku przez mniej więcej godzinę.
  • Wełniane swetry ubrudzone sokiem z tych owoców najlepiej potraktować sokiem z cytryny, którym należy polać plamę i zostawić na godzinę przed włożeniem do prania
  • Plamy z jagód na jedwabiu usuniemy używając do tego spirytusu i ciepłej wody. Najpierw polej plamę spirytusem, a następnie po 15 minutach zamocz ubranie w ciepłej wodzie.

Uwaga! Najlepsze efekty podczas wywabiania plam z jagód osiągniemy, jeżeli będziemy je usuwać na świeżo, zanim zaschną. Stare plamy najlepiej wywabić wystawiając ubranie na cały dzień na słońce, a następnie zamoczyć w ciepłym mleku na całą dobę i wyprać.

Plama ze smaru na ubraniu? Żaden problem, tak ją wywabisz!

Plamy z czerwonych owoców (czereśnie, wiśnie, czerwona porzeczka, truskawki)

  • Posyp taką plamę solą i trzyj aż sól zrobi się czerwona, następnie ubranie wytrzep i ponownie zasyp solą i trzyj. Całą operację powtarzaj aż sól przestanie wsiąkać plamę i będzie całkiem biała. Potem możesz ubranie włożyć do prania.
  • Możesz też taką plamę polać kwaskiem cytrynowym i posypać sodą oczyszczoną i zacząć trzeć. Tę operację należy powtórzyć kilka razy i włożyć ubranie do prania.

Zobacz również sposoby na inne plamy!
Jak pozbyć się plam z krwi? Dzięki tym sposobom uratujesz tkaniny! 
Plama z trawy szpeci twoje ubranie? Nic straconego! Zobacz, jak ją sprać!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/26.08.2012 14:30
mi w automacie schodzą normalnie i nie mam problemów z nimi