Plamy z buraka: jak je usunąć, aby nie zniszczyć ubrań?

plama z buraka fot. Adobe Stock, Evgeniia
Jak usunąć plamy z buraka? Wydawać by się mogło, że to bardzo trudne zadanie, tymczasem możesz sobie z tą małą katastrofą szybko poradzić. Możesz także oddać cenne tkaniny do pralni chemicznej, aby zajęli się nią profesjonaliści albo sięgnąć po domowe sposoby, np. metodę "na kromkę". Jak to zrobić?
/ 16.05.2022 11:49
plama z buraka fot. Adobe Stock, Evgeniia

Plamy z buraka wydają się być niemożliwe do usunięcia. Intensywna barwa, która zdaje się wręcz wżerać w materiał, w twojej wyobraźni spisuje już ubrania czy obrusy na straty. Na szczęście możesz sobie z nimi poradzić – musisz jednak działać szybko.

Spis treści:

  1. Plamy z buraka: jak usunąć?
  2. Plamy z buraka: domowe sposoby
  3. Jak usunąć zaschnięte plamy z buraka?

Plamy z buraka: jak usunąć?

Nie wiesz, jak usunąć plamy z buraka, aby nie zniszczyć materiału? Przede wszystkim nie pocieraj! Pierwszym odruchem po zauważeniu plamy jest próba wytarcia jej. To błąd. Zamiast tego zmocz ściereczkę i delikatnie przyciskaj ją do zabrudzonego fragmentu materiału. Dzięki temu lekko wchłonie ona nadmiar. Pocierając, zwiększysz tylko wielkość plamy.

Jak usunąć plamę z buraka:

  • Zmocz miękką szmatkę wodą i delikatnie dociskaj ją do plamy z buraka, aby wsiąknęła nadmiar barwnika. Następnie zwilż zabrudzony materiał wodą.
  • Możesz użyć mydełka odplamiającego – pocieraj plamę z buraka, ale tak, aby jej nie powiększyć. Rób to bardzo delikatnie i nie spieniaj produktu w rękach, poprzez tarcie kawałków materiału o siebie.
  • Wrzuć materiał do miski lub pralki i wypierz. Tuż po tym zobacz, czy plama zeszła. Jeśli nie, wszystkie czynności natychmiast powtórz (poza etapem z mokrą szmatką).

Bardzo ważne jest też to, aby nie dopuścić do zaschnięcia plamy. Jeśli jest świeża, dużo łatwiej będzie ją usunąć. W przypadku zaschniętych plam z buraka konieczne może być użycie wybielacza, boraksu lub wizyta w profesjonalnej pralni.

Pamiętaj też, aby ubrań, z których chcesz usuwać plamę z buraka, nie suszyć w suszarce. Lepiej, jeśli wyschną samodzielnie. Gorące powietrze może utrwalić plamę, co znacznie utrudni jej usunięcie (albo wręcz uniemożliwi).

plamy z buraka jak usunąć
fot. Jak usunąć plamy z buraka/Adobe Stock, HalynaRom

Plamy z buraka: domowe sposoby

Popularnym babcinym sposobem na usunięcie plam z buraków, jest tzw. metoda na chleb. Wystarczy niewielki kawałek chleba zamoczyć w wodzie i przyłożyć do plamy. Chleb powinien wsiąknąć sporo barwnika. Po kilkunastu minutach możesz zdjąć kromkę chleba, a ubranie czy obrus wyprać w rękach lub pralce.

Jak usunąć zaschnięte plamy z buraka?

Jeśli plamę zauważysz dopiero kiedy sok z buraka mocno zaschnie, jeszcze możesz uratować swoje ubrania. Namocz dobrze tkaninę w zimnej wodzie, a następnie włóż do miski i zasyp całą plamę z buraka, gładko ułożoną na dnie, boraksem.

Tak przygotowany materiał pozostaw na kilka godzin, a najlepiej na całą noc. Rano plama z buraka powinna zejść, wówczas wypierz ubranie jak zwykle. Jeśli plama nie zejdzie, oddaj materiał do profesjonalnej pralni.

Czytaj także:
Jak usunąć plamy z długopisu
Jak usunąć plamy z krwi
Jak usunąć plamy z czekolady
 

Redakcja poleca

REKLAMA