jak uprzyjemnić sobie sprzątanie, jak sobie uprzyjemnić domowe obowiązki fot. Fotolia

Jak uprzyjemnić sobie sprzątanie - 7 pomysłów

Może znasz inne sposoby?
Weronika Kwaśniak / 19.02.2015 07:00
jak uprzyjemnić sobie sprzątanie, jak sobie uprzyjemnić domowe obowiązki fot. Fotolia

Chyba dla niewielu z nas sprzątanie jest relaksem lub miłym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Nie oszukujmy się - najczęściej nie lubimy zmywać naczyń, mycie kafelków stanowi dla nas przykry obowiązek, a kurze ścieramy bo "ktoś musi". Nie wszystko da się zmienić, ale istnieją sposoby, aby choć trochę uprzyjemnić sobie sprzątanie!

1. Włącz muzykę...

Najgorsze jest sprzątanie w ciszy. Monotonny szum wody, szmer pralki i inne tego typu odgłosy, mogą zanudzić każdego. Włącz swoją ulubioną muzykę, a na pewno obowiązki staną się o wiele przyjemniejsze! Nawet jeśli nie, zwyczajnie szybciej minie ci czas. Słuchaj głośno energetycznych kawałków, a może nawet zatańczysz z odkurzaczem?

2. ...śpiewaj!

Śpiewanie pod prysznicem stało się czynnością wręcz kultową - robi to naprawdę wiele z nas! Dlaczego nie ujawnić swoich talentów wokalnych (albo ich braku) podczas sprzątania?

3. Włącz ciekawy film

Jeśli większość czynności wykonujesz w tym samym pomieszczeniu, koniecznie włącz intrygujący film lub ulubiony serial. Dzięki temu ani się obejrzysz, a uprasujesz całą górę ciuchów lub poskładasz wszystkie ubrania. Uważaj - przy wyjątkowo wciągającej fabule łatwo zapomnieć o bożym świecie i odłożyć obowiązki na bok.

4. Zrób sobie maseczkę

A może czas poświęcony na niekończące się domowe czynności warto połączyć z pielęgnacją urody? Prasować możesz przecież w maseczce na twarzy, a podczas mycia podłogi twoje włosy świetnie zregenerują się solidną porcją odżywki. Sprzątanie musi zacząć się kojarzyć z mini SPA!

5. Słuchaj audiobooka

Oczywiście, podczas szorowania kafelków w łazience czy mycia okien raczej trudno czytać książkę. Papierową lekturę zastąp na ten czas wciągającym audiobookiem!

6. Nagradzaj się słodyczami

Jeśli jesteś łasuchem, do sprzątania na pewno zmotywuje cię system nagradzania samej siebie słodkościami. Za każde wysprzątane pomieszczenie zjedz czekoladkę! Uwaga - ta metoda może niestety skutkować doskonale znanymi skutkami ubocznymi...

7. Sprzątaj w towarzystwie

Wszystkie czynności wydają się przyjemniejsze, gdy wykonujemy je w czyimś towarzystwie. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe, czasem staraj się jednak zaangażować w obowiązki kogoś jeszcze. Mycie okien na pewno stanie się łatwiejsze, jeśli będziesz się nim zajmować razem z siostrą, a wspólne gotowanie na pewno zbliży ciebie i twojego partnera.

Zobacz inne przydatne porady: