Domowe sposoby na zżółknięty silikon i fugi w łazience

Jak wyczyścić silikon i fugi w łazience fot. Adobe Stock, Katecat
Jak wyczyścić silikon i łazienkowe fugi, jeśli są pożółkłe i sprawiają wrażenie bardzo brudnych, mimo że wcale nie są? Czyszczenie fug silikonowych z pleśni i brudu lepiej przeprowadzać regularnie, ale nie trzeba się przy tym bardzo męczyć. Możesz zapomnieć o intensywnym szorowaniu szczoteczką.
/ 11.10.2022 09:37
Jak wyczyścić silikon i fugi w łazience fot. Adobe Stock, Katecat

Jak wyczyścić silikon oraz fugi w łazience? Często bywa to problematyczne. Zżółknięty silikon wygląda nieestetycznie, a dodatkowo często wymaga intensywnego szorowania. Na szczęście można poradzić sobie z tym problemem inaczej. Szary, zielony lub czarny nalot na silikonie w łazience prawdopodobnie oznacza, że rozwija się pleśń. Przy odrobinie dobrych chęci i cierpliwości, sama możesz się ich pozbyć. Podpowiadamy, jak!  

Spis treści:

  1. Domowe sposoby na czyszczenie silikonu
  2. Jak zapobiec rozwojowi pleśni?
  3. Jak wyczyścić silikon: detergenty ze sklepu
  4. Wymiana starej fugi

Jak wyczyścić silikon z pleśni: domowe sposoby

Brudny, zżółknięty lub poszarzały silikon w fugach czy przy brzegach wanny często jest oznaką rozwijającej się pleśni. W zależności od stopnia rozprzestrzenienia się naszego „intruza”, do wyboru masz metody mniej lub bardziej inwazyjne. W pierwszej kolejności warto wypróbować domowe sposoby:

  • Pasta z octu i sody oczyszczonej. Wymieszaj ocet z sodą w takich proporcjach, aby uzyskać zawiesistą papkę. Nałóż ją na 15 minut na zanieczyszczone spoiny. Po tym czasie silikon należy wyszorować szczoteczką.
  • Wybielająca pasta do zębówNałóż sporą ilość pasty na pleśń i wyszoruj zużytą szczoteczką do zębów.
  • Proszek do pieczenia. Jeśli chcesz wyczyścić fugi na płytkach położonych w miejscach łazienkowych półek, wystarczy, że posypiesz je proszkiem do pieczenia, a po upływie 30 minut wyszorujesz. Aby zastosować tę metodę do czyszczenia ścian, z proszku do pieczenia i wody zrób papkę. 
  • Sok z cytryny. Ma silne właściwości wybielające, dlatego doskonale sprawdzi się do czyszczenia białego silikonu. Zanim zaczniesz szorować, poczekaj, aż zacznie działać (ok. 15 minut).

Jak wyczyścić fugi w łazience
fot. Jak wyczyścić silikon w łazience/Adobe Stock, extender_01

Jak zapobiec rozwojowi pleśni w łazience?

Najczęstszą przyczyną powstawania pleśni na fudze silikonowej wcale nie jest niedostateczny poziom higieny. W łazience panuje wyjątkowo wysoka wilgotność, jest ciepło (na skutek pary wodnej, osadzającej się na płytkach po ciepłej kąpieli), co w połączeniu z brudem obecnym na fudze sprzyja rozwojowi grzybów.

Aby skutecznie pozbyć się pleśni, warto zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia.

  • Zamontuj dodatkowy grzejnik lub kup osuszacz powietrza, który pochłania wilgoć.
  • Wyczyść kratkę wentylacyjną - może być zatkana.
  • Często wietrz łazienkę - po kąpieli warto otworzyć drzwi na korytarz, aby szybciej osuszyć pomieszczenie.

Jak wyczyścić silikon: detergenty

Jeśli żaden z domowych sposobów czyszczenia fugi silikonowej nie działa, możesz sięgnąć po silniejsze środki dostępne w sprzedaży. Pamiętaj, że zawierają one substancje o właściwościach żrących, dlatego nie zapomnij o rękawiczkach ochronnych oraz ochronie oczu i dróg oddechowych. Koniecznie zapoznaj się z instrukcją ich używania i przechowuj je poza zasięgiem dzieci.

Środki do czyszczenia fug i silikonów są dostępne w hipermarketach oraz sklepach budowlano-remontowych, a także w internecie. Mając fugi w innym kolorze, niż białe, uważaj, aby zakupione środki nie miały środków wybielających.  

Jak wyczyścić zżółknięte fugi
fot. Jak wyczyścić zżółknięty silikon/Adobe Stock, hetwig

Wymiana fugi silikonowej krok po kroku

Stary silikon, którego nie jesteś w stanie doczyścić ,warto jednak wymienić. Możesz wezwać fachowca, który usunie zagrzybiały silikon i położy nowy lub zrobić to samodzielnie. Oto instrukcja krok po kroku:

  1. Starą spoinę wytnij ostrym nożykiem, uważając, aby nie zarysować płytek ani akrylu lub emalii na umywalce czy wannie.
  2. Powstałą szczelinę dokładnie oczyść z wszelkich ruchomych elementów, resztek silikonu i tłustych zabrudzeń. 
  3. Krawędzie szczeliny oklej taśmą malarską, która wyznaczy szerokość nowej spoiny, oraz ochroni pozostałe powierzchnie przed zabrudzeniem. 
  4. Silikon sprzedawany jest w tubach (tzw. kartuszach). Czubek gwintu kartusza obetnij, aby otworzyć tubę. Następnie nakręć dołączoną w zestawie końcówkę, służącą do nakładania spoiny i obetnij ją pod kątem, tak aby powstały „dzióbek” odpowiadał szerokości szczeliny, którą będziesz wypełniać.
  5. Jednym powolnym, ale płynnym ruchem - tak, aby nie pozostały żadne puste przestrzenie - wypełnij szczelinę preparatem, wyciskając go za pomocą specjalnego pistoletu, dostępnego w sklepach budowlanych.
  6. Spryskaj wypełnioną szczelinę płynem do szyb, albo wodą z mydłem, dzięki czemu uzyskasz idealnie gładką powierzchnię silikonu. 
  7. Wyprofiluj fugę palcem (w gumowej rękawiczce) albo specjalną gumową szpachelką do spoin, jednym pociągnięciem. Nadasz w ten sposób fudze pożądany kształt i usuniesz nadmiar silikonu. 
  8. Po wyprofilowaniu silikonu natychmiast usuń taśmę malarską. Odrywanie jej, kiedy silikon już wyschnie, może uszkodzić spoinę.

Unikaj bezpośredniego kontaktu z grzybem. Po zakończonej pracy dokładnie wywietrz pomieszczenie. Tak wymienione fugi czyść regularnie, aby nie doszło do nadmiernego rozwoju pleśni.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 12.05.2016.

Czytaj także:6 rzeczy, których nie wolno trzymać w łazienceDomowe sposoby na kamień w muszli klozetowejJak wyczyścić kabinę prysznicową?

Redakcja poleca

REKLAMA