Jak wyczyścić fugi silikonowe domowymi sposobami fot. Adobe Stock

Czyszczenie fug silikonowych w łazience domowymi sposobami

Szorowanie fugi centymetr po centymetrze nie należy do przyjemnych prac domowych. Zanim sięgniesz po gotowe preparaty, wypróbuj domowe sposoby na pozbycie się pleśni.
/ 11.10.2019 09:37
Jak wyczyścić fugi silikonowe domowymi sposobami fot. Adobe Stock
Na skróty:
Nie możesz już patrzeć na szary, zielony lub czarny nalot na silikonie w łazience? Prawdopodobnie na silikonowej fudze rozwija się pleśń. Przy odrobinie dobrych chęci i cierpliwości, sama możesz się ich pozbyć. Podpowiadamy jak!
 

Domowe sposoby na pozbycie się pleśni

W zależności od stopnia rozprzestrzenienia się naszego „intruza”, do wyboru mamy metody mniej lub bardziej inwazyjne. W pierwszej kolejności warto wypróbować domowe sposoby:
 • Pasta z octu i sody oczyszczonej. Wymieszaj ocet z sodą w takich proporcjach, aby uzyskać zawiesistą papkę. Nałóż ją na 15 minut na zanieczyszczone spoiny. Po tym czasie silikon należy wyszorować szczoteczką.
 • Wybielająca pasta do zębówNałóż sporą ilość pasty na pleśń i wyszoruj zużytą szczoteczką do zębów.
 • Proszek do pieczenia. Jeśli chcesz wyczyścić fugi na płytkach położonych w miejscach łazienkowych półek, wystarczy, że posypiesz je proszkiem do pieczenia, a po upływie 30 minut wyszorujesz. Aby zastosować tę metodę do czyszczenia ścian, z proszku do pieczenia i wody zrób papkę. 
 • Sok z cytryny. Ma silne właściwości wybielające, dlatego doskonale sprawdzi się do czyszczenia białego silikonu. Zanim zaczniesz szorować, poczekaj, aż zacznie działać (ok. 15 minut).

Jak zapobiec rozwojowi pleśni w łazience?

Najczęstszą przyczyną powstawania pleśni na fudze silikonowej wcale nie jest niedostateczny poziom higieny. W łazience panuje wyjątkowo wysoka wilgotność, jest ciepło (na skutek pary wodnej, osadzającej się na płytkach po ciepłej kąpieli), co w połączeniu z brudem obecnym na fudze sprzyja rozwojowi grzybów.

Aby skutecznie pozbyć się pleśni, warto zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia.

 • Zamontuj dodatkowy grzejnik lub kup osuszacz powietrza, który pochłania wilgoć.
 • Wyczyść kratkę wentylacyjną - może być zatkana.
 • Często wietrz łazienkę - po kąpieli warto otworzyć drzwi na korytarz, aby szybciej osuszyć pomieszczenie.

Środek do czyszczenia fug

Jeśli żaden z domowych sposobów czyszczenia fugi silikonowej nie działa, możesz sięgnąć po silniejsze środki dostępne w sprzedaży. Pamiętaj, że zawierają one substancje o właściwościach żrących, dlatego nie zapomnij o rękawiczkach ochronnych oraz ochronie oczu i dróg oddechowych. Koniecznie zapoznaj się z instrukcją ich używania i przechowuj je poza zasięgiem dzieci. 
Stary silikon, którego nie jesteś w stanie doczyścić warto jednak wymienić. Możesz wezwać fachowca, który usunie zagrzybiały silikon i położy nowy lub zrobić to samodzielnie. Oto instrukcja krok po kroku:
 1. Starą spoinę wytnij ostrym nożykiem, uważając, aby nie zarysować płytek ani akrylu lub emalii na umywalce czy wannie.
 2. Powstałą szczelinę dokładnie oczyść z wszelkich ruchomych elementów, resztek silikonu i tłustych zabrudzeń. 
 3. Krawędzie szczeliny oklej taśmą malarską, która wyznaczy szerokość nowej spoiny, oraz ochroni pozostałe powierzchnie przed zabrudzeniem. 
 4. Silikon sprzedawany jest w tubach (tzw. kartuszach). Czubek gwintu kartusza obetnij, aby otworzyć tubę. Następnie nakręć dołączoną w zestawie końcówkę, służącą do nakładania spoiny i obetnij ją pod kątem, tak aby powstały „dziubek” odpowiadał szerokości szczeliny, którą będziesz wypełniać.
 5. Jednym powolnym, ale płynnym ruchem - tak, aby nie pozostały żadne puste przestrzenie - wypełnij szczelinę preparatem, wyciskając go za pomocą specjalnego pistoletu, dostępnego w sklepach budowlanych.
 6. Spryskaj wypełnioną szczelinę płynem do szyb, albo wodą z mydłem, dzięki czemu uzyskasz idealnie gładką powierzchnię silikonu. 
 7. Wyprofiluj fugę palcem (w gumowej rękawiczce) albo specjalną gumową szpachelką do spoin, jednym pociągnięciem. Nadasz w ten sposób fudze pożądany kształt i usuniesz nadmiar silikonu. 
 8. Po wyprofilowaniu silikonu natychmiast usuń taśmę malarską. Odrywanie jej, kiedy silikon już wyschnie, może uszkodzić spoinę.
Unikaj bezpośredniego kontaktu z grzybem. Po zakończonej pracy dokładnie wywietrz pomieszczenie.

Zobacz także:6 rzeczy, których nie wolno trzymać w łazienceDomowe sposoby na kamień w muszli klozetowejJak wyczyścić kabinę prysznicową?