POLECAMY

Jak wyczyścić fugi silikonowe w łazience?

Poznaj sprawdzone sposoby!
Poznaj sprawdzone sposoby!
 
fot. Fotolia
Nie możesz już patrzeć na szary, zielony lub czarny nalot na silikonie w łazience? Denerwuje cię widoczny brud w twojej kabinie prysznicowej, którego nie da się spłukać albo usunąć zwykłym detergentem? Prawdopodobnie na twojej silikonowej fudze rozwijają się grzyby i pleśnie!
 
Trzeba je jak najszybciej usunąć. Nie jest to kwestia tylko estetyki wnętrza. Grzyby i pleśnie stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia. Zanim zamówisz kosztowną pomoc eksperta, wypróbuj kilka sprawdzonych metod. Przy odrobinie dobrych chęci i cierpliwości, możesz sam pozbyć się grzybów i pleśni z silikonu. Podpowiadamy jak!

Domowe metody

Jak czyścić silikonowe fugi? W zależności od stopnia rozprzestrzenienia się naszego „intruza”, do wyboru mamy metody mniej lub bardziej inwazyjne. W pierwszej kolejności warto wypróbować domowe sposoby.
 
  • Pasta z octu i sody oczyszczonej
    Wymieszaj ocet z sodą w takich proporcjach, aby uzyskać zawiesistą papkę. Nałóż ją na 15 minut na zanieczyszczone spoiny. Po tym czasie silikon należy wyszorować szczoteczką.
  • Pasta do zębów
    Nałóż sporą ilość pasty na grzyba i szoruj go szczoteczką do zębów. 
  • Domowe środki czystości na bazie chloru
    Użyj np. środka do czyszczenia toalet. Chlor ma działanie grzybobójcze, dzięki czemu, o ile grzyb nie jest w zaawansowanym stadium rozwoju, istnieje spora szansa, że uda ci się go z powodzeniem usunąć.

Gotowe środki ze sklepu

Jeśli domowe sposoby zawodzą, można skorzystać z gotowych preparatów grzybobójczych. Są one powszechnie dostępne w sklepach remontowo-budowlanych, a także w niektórych sklepach AGD. 
 
Zazwyczaj mają postać aerozolu, którym należy spryskać zainfekowane powierzchnie, odczekać określoną ilość czasu wskazaną na opakowaniu, a następnie spłukać powierzchnię wodą, wytrzeć do sucha i dobrze wywietrzyć pomieszczenie

Usuwanie mechaniczne

Jest uciążliwe, ale najskuteczniejsze! Kiedy inne sposoby zawodzą, wówczas najlepiej usunąć zagrzybiały silikon i zastąpić go nowym. Nie jest to czynność trudna, ale wymaga dokładności. Oto instrukcja krok po kroku.
 
1. Starą spoinę wytnij ostrym nożykiem, uważając, aby nie zarysować płytek ani akrylu lub emalii na umywalce czy wannie.
2. Powstałą szczelinę dokładnie oczyść z wszelkich ruchomych elementów, resztek silikonu i tłustych zabrudzeń. 
3. Krawędzie szczeliny oklej taśmą malarską, która wyznaczy szerokość nowej spoiny, oraz ochroni pozostałe powierzchnie przed zabrudzeniem. 
4. Silikon sprzedawany jest w tubach (tzw. kartuszach). Czubek gwintu kartusza obetnij, aby otworzyć tubę. Następnie nakręć dołączoną w zestawie końcówkę, służącą do nakładania spoiny i obetnij ją pod kątem, tak aby powstały „dziubek” odpowiadał szerokości szczeliny, którą będziesz wypełniać.
5. Jednym powolnym, ale płynnym ruchem - tak, aby nie pozostały żadne puste przestrzenie - wypełnij szczelinę preparatem, wyciskając go za pomocą specjalnego pistoletu, dostępnego w sklepach budowlanych.
6. Spryskaj wypełnioną szczelinę płynem do szyb, albo wodą z mydłem, dzięki czemu uzyskasz idealnie gładką powierzchnię silikonu. 
7. Wyprofiluj fugę palcem (w gumowej rękawiczce) albo specjalną gumową szpachelką do spoin, jednym pociągnięciem. Nadasz w ten sposób fudze pożądany kształt i usuniesz nadmiar silikonu. 
8. Po wyprofilowaniu silikonu natychmiast usuń taśmę malarską. Odrywanie jej, kiedy silikon już wyschnie może uszkodzić spoinę.
 
Pamiętaj, aby wszelkie prace wykonywać w rękawiczkach ochronnych. Środki czyszczące mają działanie żrące i mogą uszkodzić skórę! Należy unikać też bezpośredniego kontaktu z grzybem.
 
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)