Pchły w domu to prawdziwe utrapienie. Nie tylko mogą gryźć zwierzęta i ludzi, ale także osiadać na skórze i czekać na najlepszy moment na żer. Jeśli zauważysz pchły u kota lub psa, spodziewaj się drobnych śladów po ugryzieniu także na ciele swoim i reszty domowników. Ugryzienia pcheł są bolesne, a insekty szybko się rozmnażają. Najważniejsze jest dbanie o higienę pupila i wszystkich miejsc, w których przebywa. Warto wiedzieć też, co skutecznie odstrasza pchły.
Spis treści:
- Jak wygląda pchła?
- Pchły w domu: skuteczne preparaty
- Jak pozbyć się pcheł z domu: sprzątanie
- Czego boją się pchły?
- Domowe sposoby na pchły w domu
Jak wygląda pchła?
Zanim zauważysz, że w domu pojawiły się pchły, z pewnością da o tym znać twój pupil. Pchły u kota i psa możesz zauważyć gołym okiem, choć są malutkie. Najpewniej zaalarmuje cię jednak uporczywe drapanie się zwierzęcia i ranki na skórze. Pchła, niezależnie od tego, czy jest to pchła kocia, psia, czy ludzka, wygląda podobnie: mierzy około 2 - 3 milimetry długości, ma brązowo-czerwony kolor i bocznie spłaszczone ciało.
Pchły rozmnażają się bardzo szybko: tylko jeden osobnik w ciągu miesiąca może sprawić, że pojawi się 10 tysięcy pcheł. Im więcej pcheł w domu, tym trudniej je wytępić. Pchły w domu można zaobserwować także wtedy, gdy zaczną kąsać ludzi. Mogą robić to przez cały rok. Wiosną i latem pchły najszybciej mnożą się na dworze, jesienią i zimą — w mieszkaniach.
fot. Pchła/Adobe Stock, schankz
Ugryzienia pcheł są bolesne i mają postać niewielkich czerwonych lub różowych plamek z krwawym punktem na środku. Zazwyczaj można je zaobserwować w okolicach kostek stóp, barków, bioder i pasa, od razu w większej ilości, zwykle w rzędach.
Ugryzienie pchły raczej nie wywołuje groźnych chorób, ale rozdrapywanie rany może doprowadzić do infekcji, powstania blizny i bolesnego obrzęku. Czasem zdarza się, że pchła może przenieść poważniejsze choroby, ale obecnie zdarza się to już rzadko.
Pchły w domu - skuteczne preparaty na pchły
W walce z pchłami najważniejsze jest dokładne wysprzątanie domu, legowiska psa czy kota, upranie kanapy, dywanów i zasłon. Kolejnym krokiem powinno być zastosowanie skutecznego preparatu na pchły. W sklepach dostępnych jest wiele środków na pchły w domu. Można je dostać przede wszystkim w marketach zoologicznych. Zwykle mają postać sprayu, środków zamgławiających, odstraszaczy ultradźwiękowych czy popularnych oprysków do rozcieńczenia z wodą.
Zabiegi, które mają na celu zwalczyć pchły w domu, trzeba powtarzać. Nie zawsze za pierwszym razem uda się pozbyć wszystkich szkodników. Warto także zainwestować w specjalne obroże przeciwpchelne, dostępne zarówno dla psów i kotów. Wydzielają one zapach, który odstrasza pchły, dzięki czemu nie atakują one pupila. Taka obroża zwykle działa kilka miesięcy, czasem nawet do roku.
fot. Kiedy pupil mocno się drapie, może to oznaczać, że zaatakowały go pchły/Adobe Stock, Omega
Jak pozbyć się pcheł z domu: sprzątanie
Główną czynnością w walce z pchłami jest odkurzanie — za pomocą odkurzacza można usunąć nie tylko dorosłe osobniki, lecz także larwy i jajeczka. Warto także dokładnie wyprać wszystkie tekstylne elementy.
Gdy skończysz odkurzać, wyjmij worek, owiń go w foliową torebkę i zostaw na słońcu. Słońce sprawi, że pchły zginą. Jeżeli masz odkurzacz z workiem wielokrotnego użytku, przed przystąpieniem do odkurzania, zastosuj środek pchłobójczy.
Pchły w domu zawędrują w każdy kąt, dlatego trzeba uprać wszystkie zasłony, obicia kanap, dywany, tekstylia. Pościel warto wynosić w słoneczny dzień na balkon. Jeśli pcheł w domu jest dużo, warto zamówić profesjonalną usługę czyszczenia dywanów lub kanap.
Czego boją się pchły?
Domowym środkiem odstraszającym pchły jest ocet. Trzeba rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:3 i spryskać podłogę oraz te miejsca, w których były widziane pchły. To doskonały pomysł na to, jak pozbyć się pcheł z domu domowym sposobem. Pchły nie lubią także ostrych, intensywnych zapachów, np. mięty lub eukaliptusa. Dodatkowo są nieodporne na wysoką temperaturę i promienie słoneczne. Potrzebują jednak ciepła, aby się rozmnażać.
Domowe sposoby na pchły w domu
By pozbyć się pcheł z domu, kąp regularnie swojego pupila. Używaj w tym celu szamponu z olejkami eterycznymi, np. miętowym, eukaliptusowym. Pchły giną od aromatycznych, mocnych zapachów. Wyczesuj zwierzę specjalnym grzebieniem do pcheł. Miejsce na kanapie, w którym pies czy kot odpoczywa, pierz często wodą z mydłem lub — jeśli posiadasz — odkurzaczem piorącym.
Wszystkie zabawki czy inne rzeczy, które należą do zwierzęcia, przetrzyj wodą z domieszką olejku z drzewa herbacianego. Ten środek nadaje się też do mycia budy, kuwety. Pamiętaj, by olejek stosować w rozcieńczeniu.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 18.08.2010
Czytaj także:
Pluskwy w domu. Jak skutecznie się ich pozbyć?
Jak pozbyć się prusaków?
Mrówki w domu - domowe sposoby