pchły w domu fot. Adobe Stock, tatomm

Jak pozbyć się pcheł? Domowe sposoby i chemiczne środki na pchły w domu

Jak pozbyć się pcheł z domu, jeśli przyniesie je z ogrodu czy spaceru pupil? Można wykorzystać domowe sposoby, ale także chemiczne środki i chemiczne preparaty. Można je znaleźć w sklepach zoologicznych. Warto pamiętać, żeby regularnie czyścić mieszkanie, aby pchły nie miały gdzie się zadomowić.
/ 21.03.2022 11:10
pchły w domu fot. Adobe Stock, tatomm

Pchły w domu to prawdziwe utrapienie. Nie tylko mogą gryźć zwierzęta i ludzi, ale także osiadać na skórze i czekać na najlepszy moment na żer. Jeśli zauważysz pchły u kota lub psa, spodziewaj się drobnych śladów po ugryzieniu także na ciele swoim i reszty domowników. Ugryzienia pcheł są bolesne, a insekty szybko się rozmnażają. Najważniejsze jest dbanie o higienę pupila i wszystkich miejsc, w których przebywa. Warto wiedzieć też, co skutecznie odstrasza pchły.

Spis treści:

  1. Jak wygląda pchła?
  2. Pchły w domu: skuteczne preparaty
  3. Jak pozbyć się pcheł z domu: sprzątanie
  4. Czego boją się pchły?
  5. Domowe sposoby na pchły w domu

Jak wygląda pchła?

Zanim zauważysz, że w domu pojawiły się pchły, z pewnością da o tym znać twój pupil. Pchły u kota i psa możesz zauważyć gołym okiem, choć są malutkie. Najpewniej zaalarmuje cię jednak uporczywe drapanie się zwierzęcia i ranki na skórze. Pchła, niezależnie od tego, czy jest to pchła kocia, psia, czy ludzka, wygląda podobnie: mierzy około 2 - 3 milimetry długości, ma brązowo-czerwony kolor i bocznie spłaszczone ciało.

Pchły rozmnażają się bardzo szybko: tylko jeden osobnik w ciągu miesiąca może sprawić, że pojawi się 10 tysięcy pcheł. Im więcej pcheł w domu, tym trudniej je wytępićPchły w domu można zaobserwować także wtedy, gdy zaczną kąsać ludzi. Mogą robić to przez cały rok. Wiosną i latem pchły najszybciej mnożą się na dworze, jesienią i zimą — w mieszkaniach.

jak wygląda pchła
fot. Pchła/Adobe Stock, schankz

Ugryzienia pcheł są bolesne i mają postać niewielkich czerwonych lub różowych plamek z krwawym punktem na środku. Zazwyczaj można je zaobserwować w okolicach kostek stóp, barków, bioder i pasa, od razu w większej ilości, zwykle w rzędach.

Ugryzienie pchły raczej nie wywołuje groźnych chorób, ale rozdrapywanie rany może doprowadzić do infekcji, powstania blizny i bolesnego obrzęku. Czasem zdarza się, że pchła może przenieść poważniejsze choroby, ale obecnie zdarza się to już rzadko.

Pchły w domu - skuteczne preparaty na pchły

W walce z pchłami najważniejsze jest dokładne wysprzątanie domu, legowiska psa czy kota, upranie kanapy, dywanów i zasłon. Kolejnym krokiem powinno być zastosowanie skutecznego preparatu na pchły. W sklepach dostępnych jest wiele środków na pchły w domu. Można je dostać przede wszystkim w marketach zoologicznych. Zwykle mają postać sprayu, środków zamgławiających, odstraszaczy ultradźwiękowych czy popularnych oprysków do rozcieńczenia z wodą.

Zabiegi, które mają na celu zwalczyć pchły w domu, trzeba powtarzać. Nie zawsze za pierwszym razem uda się pozbyć wszystkich szkodników. Warto także zainwestować w specjalne obroże przeciwpchelne, dostępne zarówno dla psów i kotów. Wydzielają one zapach, który odstrasza pchły, dzięki czemu nie atakują one pupila. Taka obroża zwykle działa kilka miesięcy, czasem nawet do roku.

jak pozbyć się pcheł z domu
fot. Kiedy pupil mocno się drapie, może to oznaczać, że zaatakowały go pchły/Adobe Stock, Omega

Jak pozbyć się pcheł z domu: sprzątanie

Główną czynnością w walce z pchłami jest odkurzanie — za pomocą odkurzacza można usunąć nie tylko dorosłe osobniki, lecz także larwy i jajeczka. Warto także dokładnie wyprać wszystkie tekstylne elementy.

Gdy skończysz odkurzać, wyjmij worek, owiń go w foliową torebkę i zostaw na słońcu. Słońce sprawi, że pchły zginą. Jeżeli masz odkurzacz z workiem wielokrotnego użytku, przed przystąpieniem do odkurzania, zastosuj środek pchłobójczy.

Pchły w domu zawędrują w każdy kąt, dlatego trzeba uprać wszystkie zasłony, obicia kanap, dywany, tekstylia. Pościel warto wynosić w słoneczny dzień na balkon. Jeśli pcheł w domu jest dużo, warto zamówić profesjonalną usługę czyszczenia dywanów lub kanap.

Czego boją się pchły?

Domowym środkiem odstraszającym pchły jest ocet. Trzeba rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:3 i spryskać podłogę oraz te miejsca, w których były widziane pchły. To doskonały pomysł na to, jak pozbyć się pcheł z domu domowym sposobem. Pchły nie lubią także ostrych, intensywnych zapachów, np. mięty lub eukaliptusa. Dodatkowo są nieodporne na wysoką temperaturę i promienie słoneczne. Potrzebują jednak ciepła, aby się rozmnażać.

Domowe sposoby na pchły w domu

By pozbyć się pcheł z domu, kąp regularnie swojego pupila. Używaj w tym celu szamponu z olejkami eterycznymi, np. miętowym, eukaliptusowym. Pchły giną od aromatycznych, mocnych zapachów. Wyczesuj zwierzę specjalnym grzebieniem do pcheł. Miejsce na kanapie, w którym pies czy kot odpoczywa, pierz często wodą z mydłem lub — jeśli posiadasz — odkurzaczem piorącym.

Wszystkie zabawki czy inne rzeczy, które należą do zwierzęcia, przetrzyj wodą z domieszką olejku z drzewa herbacianego. Ten środek nadaje się też do mycia budy, kuwety. Pamiętaj, by olejek stosować w rozcieńczeniu.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 18.08.2010

Czytaj także:
Pluskwy w domu. Jak skutecznie się ich pozbyć?
Jak pozbyć się prusaków?
Mrówki w domu - domowe sposoby