O tym, że „walka” z wysokością rachunków za energię elektryczną jest bardzo ważna dla zdecydowanej większości Polaków dobitnie świadczą badania opinii społecznej przeprowadzone przez firmę badawczą 4P Reserarch Mix. Sondaż przeprowadzony w ramach kampanii „Dom Dobrej Energii” promującej racjonalne zarządzanie energią w naszych domach prowadzonej przez firmy – BOSCH, JUNKERS i OSRAM, wskazuje, że aż 93% Polaków pytanych o powody oszczędzania energii podaje chęć obniżenia rachunków.
Ogromne możliwości zmniejszenia kosztów funkcjonowania naszych domów i mieszkań dają nowoczesne źródła światła. Oferta producentów źródeł światła jest bardzo duża. Wybierać można między mocami, kształtami, stosowanymi rozwiązaniami technicznymi, stopniem energooszczędności czy po prostu... cenami. Na rynku znajdują się produkty, które z jednej strony dzięki swojej uniwersalności pasować będą praktycznie do wszystkich opraw, a z drugiej wpłyną na obniżenie rachunków za prąd.
Świetlówki kompaktowe
Jednymi z najbardziej energooszczędnych źródeł światła w ofercie producentów są świetlówki kompaktowe. Te, które w swej ofercie posiada OSRAM, pozwalają ograniczyć zużycie energii (i opłaty za nią) aż do 80% w stosunku do żarówek tradycyjnych. Dodatkowo są one wyjątkowo trwałe - funkcjonują od 6 000 do 15 000 godzin, czyli od 6 do 15 razy dłużej niż standardowe źródła światła. Dzięki temu zakup i ich eksploatacja zwraca się bardzo szybko. Dodatkowym potwierdzeniem ich wysokiej jakości jest gwarancja jaką objęte są świetlówki kompaktowe - np. OSRAM DULUX SUPERSTAR stosowane w warunkach domowych objęte są aż 5-letnią gwarancją. Dodatkową innowacją zastosowaną w DULUX SUPERSTAR jest technologia QUICK START zapewniająca natychmiastowy zapłon i szybkie osiągnięcie pełnego strumienia świetlnego, co było bolączką pierwszych świetlówek kompaktowych. „Świetlówki są droższe niż inne źródła światła, ale koszt ich zakupu zwraca się bardzo szybko. Na przykład oszczędność wynikająca z zakupu świetlówki OSRAM DULUXSTAR 21W odpowiadającej zwykłej żarówce o mocy 100W wynosi ok. 200 złotych w okresie jej (świetlówki) użytkowania. Dodając do tego trwałość tego typu źródła światła mamy doskonałą alternatywę do powszechnie stosowanych tradycyjnych źródeł światła” – mówi Magdalena Bogusz, Marketing Manager firmy OSRAM.
Żarówki halogenowe
Inną propozycją energooszczędnych źródeł światła są żarówki halogenowe. Te, które znaleźć można w ofercie OSRAM (linia ENERGY SAVER) dzięki zastosowanej najnowocześniejszej technologii m.in. wykorzystaniu ksenonu jako gazu wypełniającego, zdeklasowały pod względem trwałości i zużycia energii tradycyjne rozwiązania. Można nimi zastąpić klasyczne żarówki jak i żarówki halogenowe osiągając oszczędności energii do 30%. Jednym z przykładów mogą być halogeny HALOLUX CLASSIC A ENERGY SAVER, które dzięki swemu kształtowi i trzonkowi E27 mogą bezpośrednio zastąpić klasyczne żarówki znane powszechnie w naszych domach. Działają one co najmniej dwukrotnie dłużej (2000 godzin) niż tradycyjne źródła światła i generują oszczędności w wysokości 30%. Jeżeli pomnożymy te oszczędności przez ilość opraw, w których je zastosujemy możemy spodziewać się bardzo wymiernych korzyści.
Nowoczesne rozwiązania
Wysokość rachunków za elektryczność jest także często uzależniona od naszych przyzwyczajeń i potrzeb. Bojąc się kradzieży w czasie urlopu często zostawiamy zapaloną lampkę w jednym z pokojów, aby wskazywała ona na obecność gospodarzy w domu. Świeci ona niezależnie od pory dnia i nocy narażając nas na duże dodatkowe koszty. Podobnie „nieekonomicznie” jest zapominanie o wyłączeniu światła w momencie gdy wychodzimy z pokoju. O ile w przypadku naszego zapominalstwa możemy liczyć na innych domowników, o tyle w pierwszym przypadku pomogą nam nowoczesne, „inteligentne” rozwiązania.
W ofercie firmy OSRAM znaleźć można źródła światła, które automatyczne włączają się
o zmroku oraz wyłączają o świecie. Innym ciekawym rozwiązaniem jest połączenie świetlówki kompaktowej z zainstalowanym dodatkowo w niej modułem LED. Dzięki temu otrzymujemy produkt, który wieczorem może być wykorzystywany do tradycyjnego oświetlenia pokoju, zaś w nocy dioda LED posłuży do akcentowego oświetlenia dziecięcej sypialni, czy ciągów komunikacyjnych. A wszystko to w ramach jednej oprawy...
Co zrobić by zmniejszyć rachunki za energię elektryczną wynikające z używania oświetlenia?
- Zmień tradycyjne żarówki na świetlówki kompaktowe (dają one do 80% oszczędności energii)
- Zmień standardowe żarówki halogenowe na energooszczędne (oszczędzisz nawet do 30% energii)
- Używaj świetlówek energooszczędnych w pomieszczeniach, w których światło pali się dłużej niż godzinę dziennie.
- Za każdym razem, gdy wychodzisz z pokoju, wyłączaj światło
- Rozplanuj strefy oświetleniowe, nie będziesz musiał oświetlać całego pomieszczenia, a tylko to miejsce gdzie faktycznie pracujesz lub odpoczywasz
- Diody LED – energooszczędne źródła światła przyszłości, które już dzisiaj można stosować w naszych domach. Warto śledzić nowinki technologiczne!