Dynia na Halloween fot. Fotolia

Dynia na Halloween - jak zrobić lampion krok po kroku

Dynia to obowiązkowa dekoracja na Halloween. Aby zrobić lampion z dyni, możesz skorzystać z gotowego szablonu lub wykonać własny rysunek. Na koniec wysmaruj otwory olejem.
/ 04.10.2019 10:55
Dynia na Halloween fot. Fotolia

Na skróty:

Lampion z dyni straszny czy śmieszny?

Halloweenowa dynia w postaci lampionu pięknie dekoruje dom lub samo wejście, gdy spodziewasz się dzieci zbierających łakocie. Do przygotowania prostego wzoru nie potrzebujesz specjalnego szablonu ani nadzwyczajnych umiejętności. 

Wystarczy użyć flamastra, wyciąć otwory, wydrążyć środek i gotowe! Pamiętaj, by do wnętrza dyni włożyć niską świeczkę. 

Dynia na Halloween może straszyć, ciekawić lub... śmieszyć. Zobacz sama:

Jak zrobić twarz dyni na Halloween

fot. Adobe Stock

Straszna dynia na Halloween

fot. Adobe Stock

Dynie na Halloween

fot. Adobe Stock

Możesz też nie wycinać typowych otworów i wyciąć płytki wzór rysunkowy. Wymaga to trochę więcej pracy i precyzji, ale nie musi być trudne!

Dynia na Halloween wzór kota

fot. Adobe Stock

Dynia na Halloween krok po kroku

Jeżeli i ty chcesz w tym roku bawić się podczas Halloween, możesz zrobić własny lampion halloweenowy. Pokazujemy jak wyciąć halloweenową dynię krok po kroku:

  1. Flamastrem narysuj kontury fragmentów, które później będziesz chciała wyciąć (np. oczy, usta itp). Daj się ponieść wyobraźni! Dzięki narysowanym liniom łatwiej będzie ci przy wycinaniu osiągnąć pożądany efekt.
  2. Ostrym nożem odetnij górę dyni, równolegle do poziomu. Możesz wyciąć go na prosto lub zygzakiem. Otwór powinien być na tyle duży, aby można było z łatwością włożyć rękę.
  3. Dużą łyżką wybierz miąższ. Pestki możesz odłożyć i zasuszyć, przydadzą się w kuchni!
  4. Gdy dynia jest już wydrążona, ostrym nożem wytnij zaznaczone fragmenty.
  5. Do środka włóż świeczki lub podgrzewacze. Lampion gotowy.

Ważne wskazówki:

  • Wysmaruj dynię olejem. Niestety dynia dość szybko się psuje. Aby zapobiec gniciu, miejsca w których były wycinane wzory warto dokładnie wysmarować olejem lub posypać solą. Dynia wystawiona na zewnątrz przetrwa dłużej.
  • Jeśli podgrzewacz gaśnie, brakuje tlenu. Wytnij dodatkowy otwór (np. z tyłu).

Skąd wzięło się Halloween?

Święto to wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain, kiedy to żegnano lato a witano zimę. Samhain związany był także ze Świętem Zmarłych, gdyż wierzono, że tego dnia zaciera się granica między światem ludzi żyjących a zmarłych. Duchy wówczas mogły przedostać się do naszej rzeczywistości, czczono ich i zapraszano do domów. Jednak aby odstraszyć duchy złe, przebierano się w przerażające kostiumy i palono ogień.

Święto Halloween zostało sprowadzone w XIX wieku do Stanów Zjednoczonych przez irlandzkich imigrantów, obchodzone w wigilię Wszystkich Świętych, czyli 31 października. W Polsce pojawiło się w latach 90. Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skrótem od "All Hallows' Eve" – wigilia Wszystkich Świętych.

Dziś tradycja Halloween uległa przekształceniu i jej symbolem jest dawanie słodyczy dzieciom przebranym za wampiry, duchy czy czarownice, odwiedzającym mieszkańców z okolicy oraz wydrążona dynia ze świeczką w środku, którą ustawia się w oknach lub przed domami, żeby chroniły przed złymi mocami.

Czytaj także:
Lodówka z dyni na Halloween - DYI
Przepis na jadalne palce wiedźmy
8 pomysłów na udekorowanie dynie bez wycinania

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)