Jak zrobić lampion z dyni na Halloween?

Lampion z dyni to podstawowy element dekoracyjny 31 października. Jak zrobić dynię na Halloween? Zobaczcie!
Dynia na Halloween fot. Fotolia

Dynia na Halloween to obowiązkowa dekoracja każdego domu. Wystarczy zaznaczyć wzór, wyciąć otwory, wydrążyć środek i gotowe! Sprawdź, jak przygotować halloweenową dynię krok po kroku i zainspiruj się naszymi pomysłami na wyjątkowe dynie na Halloween!

Święto Halloween zostało sprowadzone w XIX wieku do Stanów Zjednoczonych przez irlandzkich imigrantów, obchodzone w wigilię Wszystkich Świętych, czyli 31 października. W Polsce pojawiło się w latach 90. Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skrótem od "All Hallows' Eve" – wigilia Wszystkich Świętych. Chcesz dołączyć do zabawy? Sprawdź, jak przygotować wyjątkową dynię na Halloween!

Przepis na jadalne palce wiedźmy na Halloween

Dynia na Halloween krok po kroku

Jeżeli i ty chcesz w tym roku bawić się podczas Halloween, możesz zrobić własny lampion halloweenowy. Wystarczy ci dobry pomysł, odrobina chęci, flamaster, ostry nóż i oczywiście... dynia! Jak zrobić dynię na Halloween z lampionem?

  1. Flamastrem narysuj kontury fragmentów, które później będziesz chciała wyciąć (np. oczy, usta itp). Daj się ponieść wyobraźni! Dzięki narysowanym liniom łatwiej będzie ci przy wycinaniu osiągnąć pożądany efekt.
  2. Ostrym nożem odetnij górę dyni, równolegle do poziomu. Otwór powinien być na tyle duży, aby można było z łatwością włożyć rękę.
  3. Dużą łyżką wybierz miąższ. Pestki możemy odłożyć i zasuszyć, są pyszne i zdrowe.
  4. Gdy dynia jest już wydrążona, ostrym nożem zaznaczone fragmenty.
  5. Do środka włóż świeczki lub podgrzewacze. Lampion gotowy.

Niestety dynia dość szybko się psuje. Aby zapobiec gniciu, miejsca w których były wycinane wzory warto dokładnie wysmarować olejem lub posypać solą.

Jak zrobić dynię na Halloween - instrukcja graficzna

Skąd wzięło się Halloween?

Święto to wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain, kiedy to żegnano lato a witano zimę. Samhain związany był także ze Świętem Zmarłych, gdyż wierzono, że tego dnia zaciera się granica między światem ludzi żyjących a zmarłych. Duchy wówczas mogły przedostać się do naszej rzeczywistości, czczono ich i zapraszano do domów. Jednak aby odstraszyć duchy złe, przebierano się w przerażające kostiumy i palono ogień.

Dziś tradycja Halloween uległa przekształceniu i jej symbolem jest dawanie słodyczy dzieciom przebranym za wampiry, duchy czy czarownice, odwiedzającym mieszkańców z okolicy oraz wydrążona dynia ze świeczką w środku, którą ustawia się w oknach lub przed domami, żeby chroniły przed złymi mocami.

Lodówka z dyni na Halloween - DIY!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)