lampion z dyni fot. Adobe Stock

Jak zrobić lampion z dyni - dynia na Halloween krok po kroku

Aby zrobić lampion z dyni na Halloween, możesz skorzystać z gotowego szablonu lub wykonać własny rysunek. Na koniec wysmaruj otwory olejem, dzięki temu twoja dynia nie spleśnieje.
/ 06.10.2020 05:55
lampion z dyni fot. Adobe Stock

Lampion z dyni to najpopularniejsza dekoracja na Halloween. Jest tani w przygotowaniu, możesz go postawić w domu lub na zewnątrz. Aby zrobić lampion z dyni przygotuj ostry nożyk, a wcześniej zdecyduj, jaki wzór wytniesz.

Spis treści:

  1. Lampion z dyni krok po kroku
  2. Wzory na lampion z dyni
  3. Pochodzenie Halloween

Lampion z dyni krok po kroku

Wykonanie lampionu z dyni jest naprawdę proste. Oto jak wyciąć halloweenową dynię krok po kroku:

  1. Flamastrem narysuj kontury fragmentów, które później będziesz chciała wyciąć (np. oczy, usta itp). Daj się ponieść wyobraźni. Dzięki narysowanym liniom, łatwiej będzie ci przy wycinaniu osiągnąć pożądany efekt.
  2. Ostrym nożem odetnij górę dyni, równolegle do poziomu. Możesz wyciąć go na prosto lub zygzakiem. Otwór powinien być na tyle duży, aby można było z łatwością włożyć rękę.
  3. Dużą łyżką wybierz miąższ. Pestki możesz odłożyć i zasuszyć, przydadzą się w kuchni!
  4. Gdy dynia jest już wydrążona, ostrym nożem wytnij zaznaczone fragmenty.
  5. Do środka włóż świeczki lub podgrzewacze. Lampion z dyni jest gotowy.

Lampion z dyni - jaki wzór wybrać?

Halloweenowa dynia w postaci lampionu, pięknie dekoruje dom lub samo wejście, gdy spodziewasz się dzieci zbierających łakocie. Do przygotowania prostego wzoru, nie potrzebujesz specjalnego szablonu ani nadzwyczajnych umiejętności. 

Wystarczy użyć flamastra, wyciąć otwory, wydrążyć środek i gotowe. Pamiętaj, by do wnętrza dyni włożyć niską świeczkę. 

Dynia na Halloween może straszyć, ciekawić lub... śmieszyć. Zobacz sama:

Lampion z dyni - jak zrobić twarz
fot. Adobe Stock

Lampion z dyni na Halloween
fot. Adobe Stock

Lampion z dyni - wzory
fot. Adobe Stock

Możesz też nie wycinać typowych otworów i poprzestać na płytkim wzorze rysunkowym. Wymaga to trochę więcej pracy i precyzji, ale nie musi być trudne.

Lampion z dyni na Halloween wzór kota
fot. Adobe Stock

Co zrobić, żeby lampion z dyni nie spleśniał?

By zapobiec gniciu, dynie na Halloween warto zabezpieczyć olejem. Miejsca w których były wycinane wzory, dokładnie wysmaruj olejem lub posyp solą. Dynia tak szybko się nie zepsuje, jeśli od razu zostanie wystawiona na zewnątrz.

Jeśli twój lampion z dyni szybko gaśnie po zapaleniu świeczki to znaczy, że w środku brakuje tlenu. Wytnij dodatkowy otwór (np. z tyłu).

Skąd wzięło się Halloween?

Święto to wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain, kiedy to żegnano lato a witano zimę. Samhain związany był także ze Świętem Zmarłych, gdyż wierzono, że tego dnia zaciera się granica między światem ludzi żyjących a zmarłych. Duchy wówczas mogły przedostać się do naszej rzeczywistości, czczono je i zapraszano do domów. Jednak aby odstraszyć duchy złe, przebierano się w przerażające kostiumy i palono ogień.

Święto Halloween zostało sprowadzone w XIX wieku do Stanów Zjednoczonych przez irlandzkich imigrantów, obchodzone w wigilię Wszystkich Świętych, czyli 31 października. W Polsce pojawiło się w latach 90. Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skrótem od All Hallows' Eve – wigilia Wszystkich Świętych.

Dziś tradycja Halloween uległa przekształceniu i jej symbolem jest dawanie słodyczy dzieciom przebranym za wampiry, duchy czy czarownice, odwiedzającym mieszkańców z okolicy oraz wydrążona dynia ze świeczką w środku, którą ustawia się w oknach lub przed domami, żeby chroniły przed złymi mocami.

Artykuł powstał na podstawie tekstu Sylwii Mikołajczak. Pierwotnie został opublikowany 14.09.2012.

Czytaj także:
Lodówka z dyni na Halloween - DYI
Przepis na jadalne palce wiedźmy
8 pomysłów na udekorowanie dyni bez wycinania