POLECAMY

6 przedmiotów, których absolutnie nie powinnaś przechowywać na strychu ani w piwnicy

Strych i piwnica to wymarzone „graciarnie" - często wynosimy tam dosłownie wszystko... Istnieje jednak zakazana lista przedmiotów!
Weronika Kwaśniak / 11 miesięcy temu
6 przedmiotów, których absolutnie nie powinnaś przechowywać na strychu ani w piwnicy fot. Fotolia

Jeśli jesteś szczęśliwą posiadaczką przepastnej piwnicy albo strychu, z pewnością zamieniłaś je w przechowalnie rozmaitych rzadko używanych lub całkowicie niepotrzebnych przedmiotów. Ozdoby choinkowe, stary sprzęt AGD, meble ogrodowe, za małe dziecięce ubranka, zestaw majsterkowicza... Oczywiście, najważniejszą funkcją tych pomieszczeń jest przechowywanie tego, co nie mieści się nigdzie indziej. Są jednak rzeczy, których absolutnie nie wolno trzymać na strychu ani w piwnicy!

Pamiętaj o tym, że te przestrzenie są narażone między innymi na ogromne wahania temperatur. Zimą zazwyczaj jest w nich chłodno, a latem bywa bardzo gorąco. Problematyczna może być też wilgotność powietrza. Jakim przedmiotom wyjątkowo nie służy przechowywanie na strychu lub w piwnicy?

1. Nieużywane urządzenia elektroniczne

Wynosisz stary telewizor na strych? Składujesz tam również niepotrzebne telefony komórkowe? To duży błąd - czasem raptem kilka tygodni przechowywania elektroniki w takim miejscu może sprawić, że nie będzie się ona nadawać do użytku.

2. Galanteria skórzana

Nie wynoś na strych ani do piwnicy skórzanych butów, torebek ani kurtek. Ekstremalne wahania temperatur sprawią, że nie będzie można potem ich używać - zaczną wydzielać nieprzyjemny zapach...

3. Albumy i zdjęcia

Prawdopodobnie większość obecnych wspomnień magazynujesz raczej na dysku przenośnym i kartach pamięci. Wiele osób przechowuje stare zdjęcia i albumy na strychu - to wielki błąd. Jeśli nie chcesz, aby fotografie blakły i się niszczyły, zadbaj o lepsze miejsce dla nich!

4. Książki

Mole książkowe nigdy nie mają wystarczającej przestrzeni na książki - dobrze o tym wiem. Jeżeli jednak kochasz literaturę, nie skazuj jej na wygnanie! Przechowywanie papieru na strychu lub w piwnicy to nieuniknione (a na dodatek szybkie) jego zdewastowanie.

5. Zabawki

Wiele osób trzyma w tych pomieszczeniach również nieużywane zabawki. To częste przypadki - np. gdy jedno z dzieci już z nich wyrosło, a za jakiś czas planuje się kolejną pociechę. Pluszaki, gry, kolejki, lalki i inne gadżety są wtedy skazane na towarzystwo myszy, roztoczy i gwałtowne zmiany temperatury. Kiepski pomysł!

Co zrobić z niepotrzebnymi zabawkami? 4 pomysły

6. Dokumenty

Wynosisz na strych dokumenty, paragony, faktury i inne "papiery"? Bierz pod uwagę to, że gdy zajrzysz do nich za kilka miesięcy, wydruki mogą mocno wyblaknąć...

Czytaj więcej domowych porad

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 miesiące temu
Bardzo dobre wnioski. Ze swojej strony jako rozwiązanie na powyższe mogę polecic wynajęcie skrytki w Less Mess. Robię to już pare lat i to idealny kompromis - więcej miejsca przy zachowaniu dobrego stanu rzeczy.