Kojarzy się nam często ze zwierzątkiem z książeczek dla dzieci przedstawianym z jabłkiem na kolczastym grzbiecie, które dźwiga z sadu do swojej leśnej norki.
Rzeczywiście, jeże wcale nie tak rzadko odwiedzają ogrody. Te sympatyczne zwierzątka zamieszkują brzegi lasów z gęstym suchym poszyciem, ale mogą się też zagnieździć w dużym miejskim parku. Stamtąd wyruszają na wędrówkę po okolicy. Czasem pokonują całkiem spore dystanse. Co robić, gdy spotkasz jeża?
Co zrobić z jeżem w ogrodzie?
- Gdy znajdziemy jeża, trzeba pozostawić go w spokoju. To zwierzę chronione, więc nie można go chwytać. Najlepiej cicho odejść. Tylko gdy jest w niebezpieczeństwie (np. przy jezdni), należy go przenieść w bezpieczne miejsce, używając np. rękawic lub szmatki.
- Jeżeli jeżyk wygląda na chorego lub poranionego, wtedy najlepiej zanieść go do weterynarza.
- Z wizyty zwierzątka w ogrodzie powinniśmy być bardzo zadowoleni, ponieważ jego ulubionym menu są niszczące nasze rośliny ślimaki i owady. Oczywiście przyjdzie tylko wtedy, jeżeli w płocie będą takie szczeliny, przez które się przeciśnie.
- Możemy jeża „zachęcić” do odwiedzin, zostawiając gdzieś w rogu choć mały dziki zakątek z kupką gałązek i wysoką trawą. Warto przygotować dla jeża domek ze starej drewnianej skrzynki przykrytej liśćmi lub sianem.