Bywa, że królik gryzie pręty klatki i za wszelką cenę chce się z niej wydostać. To znak, że źle się tam czuje. Również odwrotne zachowanie zwierzaka, czyli ciągła apatia, może świadczyć o tym, że nie lubi swojego domku.
Jeśli podejrzewasz, że powodem podenerwowania lub smutku twojego pupila może być klatka, zastanów się, czy nie jest ona za mała. Doświadczeni hodowcy twierdzą, że minimalne rozmiary króliczej klatki (mówimy o miniaturowym czworonogu) to 100 x 40 x 50 cm. Co robić, gdy królik nie lubi swojej klatki?
Co zrobić, gdy królik gryzie klatkę?
Nie tylko wielkość klatki się liczy - istnieje kilka innych faktów, o których musisz pamiętać!- Poza wielkością ważne jest również miejsce, gdzie postawimy domek. Zwierzątko musi mieć bowiem świeże powietrze i umiarkowaną temperaturę. Należy unikać stawiania klatki w kuchni oraz w miejscu mocno nasłonecznionym. Jeden jej bok powinien przylegać do ściany - wtedy królik ma większe poczucie bezpieczeństwa. W wolno stojącej klatce czuje się niepewnie i stale obserwowany.
- W klatce królik musi mieć kuwetę, ciężkie miski na wodę, sypki pokarm oraz drabinkę na siano.
- Minimum raz w tygodniu klatka musi być gruntownie wysprzątana. Króliki są czyściochami, panujący wokół nieporządek również może być powodem, że nie lubią siedzieć w klatce.
- Warto pamiętać, że nawet w dużej i idealnie wyposażonej klatce, królik nie może siedzieć całą dobę. Co najmniej 3 godziny dziennie powinien spędzać poza nią.
- Jeśli masz miejsce, zamień klatkę dla królika na zagrodę, np. 1 x 1 m. Tam będzie mu wygodniej!
Zobacz więcej na temat pupili:
Czy alergik może mieć zwierzę?
Co robić, gdy zwierzak nie lubi swojego legowiska?
Najładniejsze psy - ranking 10 najładniejszych ras psów
Co robić, gdy zwierzak nie lubi swojego legowiska?
Najładniejsze psy - ranking 10 najładniejszych ras psów