Co robić gdy zwierzak nie lubi legowiska - porady

co robić gdy zwierzak nie lubi legowiska, co robić gdy pies lub kot nie przepada za legowiskiem fot. Fotolia
Czy można temu zaradzić?
Weronika Kwaśniak / 19.01.2015 15:07
co robić gdy zwierzak nie lubi legowiska, co robić gdy pies lub kot nie przepada za legowiskiem fot. Fotolia

Zdarza się, że nasz pupil, chociaż ma własny kąt, a w nim wygodny materac, woli leżeć na kanapie. Prawie każdy pies sonduje również, czy jego właściciel zaakceptuje wspólne spanie w łóżku. Staraj się przekonać go do własnego posłania.

Zarówno psy, jak i koty, śpią kilkanaście godzin na dobę. Dlatego ważne, aby nie blokowały w tym czasie naszego miejsca odpoczynku. Drugim powodem, dla którego powinny spędzać czas u siebie, jest także higiena. Zobacz, co robić, gdy zwierzak nie lubi swojego legowiska!

Dlaczego zwierzak nie chce spać na swoim posłaniu?

  1. Niewłaściwe miejsce. Pies lubi, jeśli legowisko jest w miejscu cichym, ale stanowi dobry punkt obserwacyjny. Jeśli twój pupil omija swoje posłanie szerokim łukiem, zastanów się, czy nie czuje się tam zbyt izolowany. Zwłaszcza psy są zwierzętami towarzyskimi i nie lubią, gdy każemy im spać w przedsionku lub w osobnym, pustym pomieszczeniu. Jeśli to możliwe, zrób mu legowisko w pokoju któregoś z domowników lub w miejscu, które najbardziej lubi. Oczywiście z pominięciem kanap i foteli w salonie.
  2. Zbyt wysoka temperatura. To Inna przyczyna szukania przez zwierzaka innego miejsca. Legowisko nie może się znajdować przy grzejącym kaloryferze, ani w dusznym kącie bez okna, gdzie brakuje świeżego powietrza.
  3. Rodzaj posłania i metody czyszczenia. Znaczenie ma przecież również samo legowisko! Może nim być koc, kawałek dywanika, materac. Jeśli je czyścisz, unikaj pachnących detergentów, bo czworonogi nie lubią takich aromatów. Kotu możesz pomóc bardziej polubić jego posłanie, rozkładając tam kocimiętkę, której zapach przywabia te zwierzaki.
Na podstawie artykułu Barbary Lasoty z "Pani domu"

Zobacz więcej na temat zwierząt:

Redakcja poleca

REKLAMA