Jakie rośliny kwitną wiosną fot. Adobe Stock

Jakie rośliny kwitną wiosną?

Jakie rośliny kwitną wiosną? Należą do nich m.in. śnieżyczka przebiśnieg, krokus wiosenny, zawilec powabny i śnieżnik lśniący.
Małgorzata Machnicka / 24.03.2021 15:08
Jakie rośliny kwitną wiosną fot. Adobe Stock

Jakie rośliny kwitną wiosną? Na liście wcześnie kwitnących roślin na pierwszych pozycjach plasują się: ciemiernik biały i wrzosiec krwisty. Pod koniec lutego pięknymi kwiatami obrasta wawrzynek wilczełyko, a na początku marca w ogródkach pojawia się żółty rannik zimowy.

Spis treści:

  1. Ciemiernik biały
  2. Wrzosiec krwisty
  3. Wawrzynek wilczełyko
  4. Rannik zimowy
  5. Krokus wiosenny
  6. Szafirek armeński
  7. Śnieżyczka przebiśnieg
  8. Zawilec powabny
  9. Śnieżnik
  10. Cebulica

Ciemiernik biały (Helleborus niger)

Ciemiernik biały to niewielka bylina o białych kwiatach i zielonych liściach, dorastająca do około 30 cm wysokości. Nazywana jest różą Bożego Narodzenia, bo gdy inne rośliny jeszcze śpią, ta jako pierwsza pojawia się w ogródkach.

Kwitnie, w zależności od pogody, do końca marca. Ma duże, pojedyncze kwiaty o pięciu płatkach, osiągające średnicę do 8 -12 cm. 

ciemiernik biały kwiaty
Ciemiernik biały/fot. Adobe Stock

Wrzosiec krwisty (Erica carnea)

To niewielka krzewinka o różowych, fioletowych lub czerwonych kwiatach, która osiąga od 10 do 30 cm wysokości. Jest zimozielona. Ma cienkie i delikatne pędy oraz małe, igiełkowate, zielone lub żółte liście.

Kwitnie od lutego do kwietnia. Ma zwisające kwiaty dzbankowatego kształtu, które zebrane są w grona. 

wrzosiec krwisty
Wrzosiec krwisty/fot. Adobe Stock

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum)

W Polsce rozkwita pod koniec lutego. Ma piękne, różowe, intensywnie pachnące i trujące kwiaty. Rośnie na terenie całego kraju, ale niezwykle rzadko go można spotkać. 

wawrzynek wilczełyko
Wawrzynek wilczełyko/fot. Adobe Stock

Rannik zimowy (Eranthis hiemalis)

Rannik zimowy należy do rodziny jaskrowatych. To kolejny kwiat, który kwitnie wczesną wiosną. Ma śliczne, drobne, żółte kwiaty. Najlepiej rośnie w chłodnych, zacienionych miejscach - przekwita, gdy temperatura wzrasta powyżej 10 stopni C. 

rannik zimowy kwiaty
Rannik zimowy/fot. Adobe Stock

Krokus wiosenny (Crocus vernus)

Pierwsze krokusy mogą pojawiać się już w lutym (są też gatunki, które kwitną dopiero we wrześniu). Te najbardziej znane to te fioletowe z żółtymi pręcikami i słupkami, ale istnieją również żółte, białe i wielobarwne.

Najpierw z ziemi wyrastają kwiaty osiągające wysokość około 10 cm, a później pojawiają się liście. W pochmurne dni, kielichy krokusów zamykają się.

krokus wiosna
Krokus wiosenny/fot. Adobe Stock

Szafirek armeński (Muscari armeniacum)

Kolejna roślina, która kwitnie wiosną, to szafirek. Szafirki mają fioletowo-niebieskie kwiaty, składające się z niezwykle drobniutkich dzwonków (są też odmiany białe i różowe). Mają cienkie, smukłe łodygi. Kwitną w marcu.

szafirek armeński
Szafirek armeński/fot. Adobe Stock

Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)

To jeden z najpopularniejszych zwiastunów wiosny. Przebiśnieg zaczyna kwitnąć na przełomie lutego i marca, najczęściej jeszcze ukazując się na śniegu. Kwiaty utrzymują się około 2 tygodni i osiągają do 2 cm długości.

Ma białe kwiaty podobne do dzwonków - każdy z nich ma po 3 płatki, które rozkładają się, gdy jest ciepło i 3, które tworzą rurkę z zielonym deseniem. 

śnieżyczka przebiśnieg

Zawilec powabny (Anemone blanda)

Najbardziej powszechne są odmiany błękitne i białe, zdecydowanie mniej - fioletowe i różowe.

Zawilce kwitną na przełomie marca i kwietnia i utrzymują się do 3 tygodni. Mają ciekawie powcinane liście, które pojawiają się przed kwiatami. 

zawilec powabny

Śnieżnik (Chionodoxa Boiss)

Śnieżniki kwitną na początku kwietnia. Należą do rodziny szparagowatych. Występuje aż 6 gatunków w basenie Morza Śródziemnego.

Ma białe, niebieskie albo różowe kwiaty, składające się z 6 płatków o białym środku.

śnieżnik kwiaty
Śnieżnik lśniący/fot. Adobe Stock

Cebulica (Scilla)

Najpopularniejszymi gatunkami jest cebulica syberyjska i cebulica dwulistna. Osiągają od 10 do 30 cm wysokości. Kwitną na biało lub błękitno na początku marca.

Najlepiej rosną na wilgotnej glebie i średnio nasłonecznionych miejscach.

cebulica kwiaty
Cebulica syberyjska/fot. Adobe Stock

Więcej o roślinach i kwiatach:
Hiacynt po przekwitnięciu - co zrobić, gdy przekwitnie?
Frezja w doniczce - jak ją uprawiać?