Jakie rośliny kwitną wiosną? Na liście wcześnie kwitnących roślin na pierwszych pozycjach plasują się: ciemiernik biały i wrzosiec krwisty. Pod koniec lutego pięknymi kwiatami obrasta wawrzynek wilczełyko, a na początku marca w ogródkach pojawia się żółty rannik zimowy.
Spis treści:
- Ciemiernik biały
- Wrzosiec krwisty
- Wawrzynek wilczełyko
- Rannik zimowy
- Krokus wiosenny
- Szafirek armeński
- Śnieżyczka przebiśnieg
- Zawilec powabny
- Śnieżnik
- Cebulica
Ciemiernik biały (Helleborus niger)
Ciemiernik biały to niewielka bylina o białych kwiatach i zielonych liściach, dorastająca do około 30 cm wysokości. Nazywana jest różą Bożego Narodzenia, bo gdy inne rośliny jeszcze śpią, ta jako pierwsza pojawia się w ogródkach.
Kwitnie, w zależności od pogody, do końca marca. Ma duże, pojedyncze kwiaty o pięciu płatkach, osiągające średnicę do 8 -12 cm.
Ciemiernik biały/fot. Adobe Stock
Wrzosiec krwisty (Erica carnea)
To niewielka krzewinka o różowych, fioletowych lub czerwonych kwiatach, która osiąga od 10 do 30 cm wysokości. Jest zimozielona. Ma cienkie i delikatne pędy oraz małe, igiełkowate, zielone lub żółte liście.
Kwitnie od lutego do kwietnia. Ma zwisające kwiaty dzbankowatego kształtu, które zebrane są w grona.
Wrzosiec krwisty/fot. Adobe Stock
Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum)
W Polsce rozkwita pod koniec lutego. Ma piękne, różowe, intensywnie pachnące i trujące kwiaty. Rośnie na terenie całego kraju, ale niezwykle rzadko go można spotkać.
Wawrzynek wilczełyko/fot. Adobe Stock
Rannik zimowy (Eranthis hiemalis)
Rannik zimowy należy do rodziny jaskrowatych. To kolejny kwiat, który kwitnie wczesną wiosną. Ma śliczne, drobne, żółte kwiaty. Najlepiej rośnie w chłodnych, zacienionych miejscach - przekwita, gdy temperatura wzrasta powyżej 10 stopni C.
Rannik zimowy/fot. Adobe Stock
Krokus wiosenny (Crocus vernus)
Pierwsze krokusy mogą pojawiać się już w lutym (są też gatunki, które kwitną dopiero we wrześniu). Te najbardziej znane to te fioletowe z żółtymi pręcikami i słupkami, ale istnieją również żółte, białe i wielobarwne.
Najpierw z ziemi wyrastają kwiaty osiągające wysokość około 10 cm, a później pojawiają się liście. W pochmurne dni, kielichy krokusów zamykają się.
Krokus wiosenny/fot. Adobe Stock
Szafirek armeński (Muscari armeniacum)
Kolejna roślina, która kwitnie wiosną, to szafirek. Szafirki mają fioletowo-niebieskie kwiaty, składające się z niezwykle drobniutkich dzwonków (są też odmiany białe i różowe). Mają cienkie, smukłe łodygi. Kwitną w marcu.
Szafirek armeński/fot. Adobe Stock
Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis)
To jeden z najpopularniejszych zwiastunów wiosny. Przebiśnieg zaczyna kwitnąć na przełomie lutego i marca, najczęściej jeszcze ukazując się na śniegu. Kwiaty utrzymują się około 2 tygodni i osiągają do 2 cm długości.
Ma białe kwiaty podobne do dzwonków - każdy z nich ma po 3 płatki, które rozkładają się, gdy jest ciepło i 3, które tworzą rurkę z zielonym deseniem.
Zawilec powabny (Anemone blanda)
Najbardziej powszechne są odmiany błękitne i białe, zdecydowanie mniej - fioletowe i różowe.
Zawilce kwitną na przełomie marca i kwietnia i utrzymują się do 3 tygodni. Mają ciekawie powcinane liście, które pojawiają się przed kwiatami.
Śnieżnik (Chionodoxa Boiss)
Śnieżniki kwitną na początku kwietnia. Należą do rodziny szparagowatych. Występuje aż 6 gatunków w basenie Morza Śródziemnego.
Ma białe, niebieskie albo różowe kwiaty, składające się z 6 płatków o białym środku.
Śnieżnik lśniący/fot. Adobe Stock
Cebulica (Scilla)
Najpopularniejszymi gatunkami jest cebulica syberyjska i cebulica dwulistna. Osiągają od 10 do 30 cm wysokości. Kwitną na biało lub błękitno na początku marca.
Najlepiej rosną na wilgotnej glebie i średnio nasłonecznionych miejscach.
Cebulica syberyjska/fot. Adobe Stock
Więcej o roślinach i kwiatach:
Hiacynt po przekwitnięciu - co zrobić, gdy przekwitnie?
Frezja w doniczce - jak ją uprawiać?