Babcine sposoby na plamy z wina, buraków i oleju

Wielu z nas zapomniało już o skutecznych, domowych sposobach na trudne plamy. Gdy wylejemy coś na ubranie, najczęściej wrzucamy to do pralki, a są przecież inne metody. Sprawdź, jak babcinymi sposobami można wywabić plamy z wina, buraków i oleju!
/ 29.10.2015 12:11

Fot. Fotolia

Oto kilka znanych sposobów na usunięcie 3 trudnych plam – z czerwonego wina, z buraczków oraz z oleju.

Jak usunąć plamę z czerwonego wina?

Zabrudzone miejsce powinniśmy posypać obficie solą. Następnie wcierać ją w plamę aż przejmie kolor wina, później wymienić na czystą i powtórzyć czynność. Innym sposobem usunięcia plamy jest zapranie tkaniny w zimnej wodzie, następnie należy wykonać normalne pranie. Ubrania z aksamitu i jedwabiu najlepiej posypać mąką ziemniaczaną i skropić sokiem z cytryny. W przypadku starych plam zabrudzone miejsca trzeba natrzeć alkoholem i namoczyć na 8 godzin w maślance.

Polecamy: Jak usunąć plamy krwi?

Jak usunąć plamę z buraków?

Plamę z buraczków należy natychmiast wypłukać w zimnej wodzie. Następnie posypać boraksem i polać gorącą wodą. Jeżeli plama jest trudna do usunięcia, można posypać ją boraksem i zostawić w zimnej wodzie na całą noc.

Jak usunąć plamę z oleju?

Tłustą plamę z oleju można usunąć płynem do mycia naczyń. Na uporczywe zabrudzenia można także zastosować mieszankę alkoholu metylowego i niewielkiej ilości octu, a następnie należy wyprać w zalecanej temperaturze. W przypadku obawy o kolory, należy namoczyć tkaninę w wodzie i wywiesić na kilka godzin w dobrze nasłonecznionym miejscu.

Polecamy: Jak wywabić tłuste plamy?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/29.10.2015 15:11
Babcine sposoby na plamy nie zawsze są skuteczne ale ja zawsze próbuję najpierw domowe sposoby a jak nie podołają to wrzucam do pralki