Czym pomalować plastikowe doniczki fot. Adobe Stock

Czym pomalować plastikowe doniczki, by wyglądały jak nowe

Jeśli zastanawiasz się czym pomalować plastikowe doniczki tanim kosztem, podpowiadamy: nie musisz odnawiać starych doniczek przy użyciu sklepowej farby. Odnów plastikową doniczkę lakierem do paznokci, wykorzystaj technikę decoupage lub ją oklej. Sprawdzą się też wstążki i sznurek.
Edyta Liebert / 20.05.2020 04:22
Czym pomalować plastikowe doniczki fot. Adobe Stock

Gdy plastikowe doniczki są nieuszkodzone, a jedynie zmatowiały,  widać na nich rysy i straciły ładny wygląd – nie wyrzucaj ich. Renowacja nie jest trudna, a efekt może okazać się znakomity. 

Najpierw skup się na tym, czy twoje doniczki są warte poświęcenia im czasu: jeśli to spore donice, które mają wartość sentymentalną i koszt nowych przewyższa koszt ich odnawiania, to warto podjąć się tego wyzwania i przemalować je lub odnowić innymi sposobami.

Farba w sprayu do malowania plastikowych donic

Czy pomalować plastikowe doniczki, by nadać im atrakcyjności i zakryć mankamenty, rysy i uszczerbki? Warto nie decydować się na pokrywanie jej warstwą kolorowej farby uniwersalnej, a zakupić np. produkt o metalicznym wykończeniu. W sklepach budowlanych, papierniczych czy plastycznych bez problemu znajdziesz złote czy srebrne farby w sprayu. Jak ich użyć?

Przed pomalowaniem plastikowe doniczki umyj, osusz. Rozłóż w bezpiecznym miejscu (wanna, prysznic, balkon) gazety, załóż rękawiczki, a plastikowe doniczki umieść na gazetach. Spray wstrząśnij kilka razy, wykonaj próbę na gazecie by ustalić, jaka odległość malowania jest najlepsza, by nie powstały smugi. Rozpocznij malowanie plastikowych donic - zajmie ci to kilka minut. Cena farby sprayu to ok. 8-20 zł, w zależności od wykończenia i pojemności.

Malowanie plastikowych donic lakierem do paznokci

Jeśli lubisz wszelkie wyzwania DIY to z pewnością znane ci są możliwości lakieru do paznokci. Wiele z nich zawiera nitrocelulozę, która jest też wykorzystywana przy produkcji farb czy klejów. Do odnowienia plastikowych donic lakierem do paznokci świetnie nadają się doniczki z białego plastiku. Jak pomalować plastikowe doniczki lakierem?

Do miski z wodą (najlepiej takiej, która może się przybrudzić) wlej różne lakiery do paznokci. Zamieszaj wodę z lakierami dłuższym patyczkiem lub poruszaj miską tak, by na wodzie smugi kolorów połączyły się. Następnie czystą i suchą plastikową doniczkę, zanurz w substancji i wyjmij. Lakier przyklei się do powierzchni plastiku tworząc kolorowe, oryginalne wzory. Pozostaw do wysuszenia.

Technika decoupage 

Czym pomalować plastikowe doniczki... nie malując ich farbami czy lakierem? Jeśli marzy ci się oryginalna, dekoracyjna plastikowa doniczka, możesz wykorzystać do jej ozdobienia technikę decoupageczyli w uproszczeniu: dekorowanie przedmiotów papierowymi serwetkami lub papierem ozdobnym.

Jak odnowić plastikowe doniczki tym sposobem? Wytnij z serwetek lub papieru pojedyncze wzorki. Jeśli wykorzystujesz serwetki oddziel wierzchnią warstwę, tę ze wzorkiem. Posmaruj doniczkę klejem do dekupażu. Nałóż wycięty wzorek na jej powierzchnię. Zwilż palec lub pędzelek klejem. Wygładź nierówności. Pozostaw do wyschnięcia i na koniec polakieruj.

Jak odnowić plastikowe doniczki bez malowania

Jeśli proces malowania plastikowych doniczek cię przerasta lub zniechęca do działania, to najprostszym sposobem na renowację takiego przedmiotu jest wykorzystanie np. kleju i pamiątkowych muszelek, kamyków czy innych dekorów, które często są w domu. Sprawdzi się też sznurek lub wstążka jutowa.

Ozdobiona kamykami doniczka plastikowafot. Adobe Stock

Jednak najprostszy sposób na odmianę doniczki to osłonka: modne osłonki są wykonane z trawy morskiej, juty czy bambusa. To bardzo modny, wnętrzarski akcent i rekomendujemy zainwestować w takie osłonki czy kosze, w których rośliny prezentują się naturalnie i pięknie. Koszt takich osłonek to od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych w zależności od rozmiarów. 

Osłonka na kwiat z trawy morskiejfot. Adobe Stock

Tańszą alternatywą są papierowe osłonki na doniczki lub... stary  imbryk, garnek czy puszka. To ekologiczne rozwiązania, z których będziesz bardziej dumna, niż z nowo zakupionych przedmiotów. Jeśli nie straszne ci prace DIY - pomyśl, czy nie warto pokusić się o zrobienie donic betonowych. Są minimalistyczne i surowe, ale w tym tkwi ich urok.

Artykuł na podstawie tekstu Małgorzaty Świgoń. Pierwotnie opublikowany 28.03.2018.

Przeczytaj także:
Jak zrobić skalniak w ogrodzie
Zasiej stokrotki w doniczce. Do zimy urosną, a wiosną zakwitną!Donice ogrodowe: aranżacje i inspiracje5 pomysłów na to, w czym zasadzić rośliny ogrodowe