Donice betonowe - prosty przepis na ogrodowy hit!

Donice betonowe ładnie prezentują się w ogrodzie i są trwałe. Oto wskazówki, jak je własnoręcznie zrobić. To łatwiejsze, niż myślisz!
Barbara Lasota / 6 miesięcy temu
Donice betonowe jak zrobić fot. Adobe Stock

Nawet jeśli majsterkowanie i wszelkie ręczne robótki nie są twoją mocną stroną, to donice betonowe możesz zrobić bez problemu. Nie jest to praca wymagająca precyzji. Gotowe donice mogą być niedoskonałe, bo na tym polega ich urok. Rośliny dobrze w nich rosną i w nowoczesnych ogrodach wyglądają dobrze. Te małych rozmiarów pasują też do niektórych nowoczesnych wnętrz. Odnawianie donic betonowych jest tak samo proste jak doniczek plastikowych. Po prostu myje się je wodą.

Jak zrobić donicę betonową

Własnoręczne wykonania donicy betonowej to nie tylko prosty sposób na funkcjonalną ozdobę, ale także mnóstwo radości przy tworzeniu! 

Potrzebne materiały

Przed przystąpieniem do prac przygotuj:

 • worek mieszanki betonowej
 • duże wiaderko, np. po farbie do malowania wnętrz
 • trochę mniejsze wiaderko
 • olej
 • piasek
 • rękawiczki gospodarcze
 • jakiś kamień w charakterze obciążnika
 • kielnię lub małą łopatkę
 • sznurek lub taśmę

Wykonanie:

 • Na opakowaniu mieszkanki betonu jest wskazówka, jak ją przygotować w formie płynnej. Zastosuj się do tego opisu.
 • Natłuść olejem jadalnym wewnętrzne ścianki dużego wiaderka i zewnętrzne mniejszego wiaderka.
 • Włóż kielnią lub małą łopatką do roślin mokrą mieszankę betonową do połowy objętości dużego wiadra.  Wstaw w tę masę mniejsze wiaderko, w miarę możliwości ustaw je na środku. Wciśnij tak, aby między jego dnem a dnem dużego wiadra pozostało przynajmniej 5 cm betonu. Będzie to dno donicy.
 • Obciąż trochę mniejsze wiaderko, np. kamieniem. Sznurkiem lub taśmą połącz obydwa wiaderka, aby to mniejsze nie wypływało na wierzch z płynnego betonu.
 • Pozostaw do czasu, aż beton zacznie mocno sztywnieć. Zwykle trwa to  kilkanaście godzin, ale czasem więcej. Sprawdzaj! Następnie wyjmij mniejsze i większe wiaderko. Być może większe musisz rozciąć, aby łatwiej móc zdjąć.
 • Donica betonowa jest już gotowa. Pozostaje jeszcze trochę poczekać, aby dokładnie wyschła i wywiercić wiertłem do betonu 2 – 3 otwory w dnie, przez które będzie odpływał nadmiar wody.

Donice ogrodowe - garść inspiracji w różnych stylach!

Kształty donic betonowych

Gdy postanowisz zrobić donice betonowe, to pamiętaj, że poza opisanym kształtem wiaderka możesz praktycznie zrobić każdy kształt, wykorzystując odpowiednią formę. Opisaliśmy robienie donicy z wykorzystaniem wiaderek. bo jest to najprostsze. Oto dwa inne pomysły.

1. Misa

 Jeśli masz dwie misy (większą i mniejszą), możesz tym samym sposobem, co powyżej opisany wykonać kilka betonowych donic - mis.

2. Prostopadłościan

Wkładając beton do skrzyni drewnianej lub grubego pudła z kartonu i zatapiając w nim mniejszą skrzynię lub karton, otrzymasz kwadratowe donice betonowe. Jeśli beton jest rzadki i boisz się, że karton może się za mocno nawilżyć, możesz obłożyć pudełka cienkimi deskami. Zawsze pamiętaj o posmarowaniu boków wszystkich form olejem. Wtedy łatwiej wyjąć donicę betonową po zrobieniu i zastygnięciu.

Ozdabianie donic betonowych

Niektórzy uważają, że najładniejsze są surowe betonowe donice, bez żadnych ozdób. Ale, jeśli chcesz, możesz ozdobić swoje donice muszelkami, kamykami, kawałkami szkiełek lub połamanymi płytkami terakoty.

5 pomysłów na to, w czym posadzić rośliny ogrodowe! 

Wymiary donic betonowych

Jak wiadomo, zależą od wielkości użytej formy. Ale warto też wiedzieć, że grubość dużej donicy z betonu musi wynosić około 5 cm, żeby była trwała. Mała doniczka betonowa do domu może mieć grubość 1 cm. Gdy robimy duży pojemnik o szerokości i wysokości przekraczającej 50 cm, wtedy jego grubość powinna być jeszcze większa, np. 7 – 8 cm. szerokości.

Inny sposób na donice betonowe

Potrzebne materiały to: stare doniczki lub inne naczynia, zaprawa klejowa  jakiej używają glazurnicy, stara pocięta podkoszulka bawełniana (na duże kawałki).

Wykonanie: Zaprawę miesza się z wodą, uzyskując półpłynną konsystencję. Rozprowadzamy ją grubo po całej powierzchni szmatki o wydłużonym kształcie. Owijamy naczynie, zaczynając od dołu. Nie przejmujemy się marszczeniami materiału. Można użyć kilku nasączonych zaprawą szmat.

Pozostawiamy naczynie, by zaprawa dobrze stwardniała – co najmniej na dobę.  Pozostawiamy białą donicę lub malujemy na dowolny kolor farbami akrylowymi. 

Przeczytaj także:
Jak zrobić skalniak w ogrodzie
Zasiej stokrotki w doniczce. Do zimy urosną, a wiosną zakwitną!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)