Donice betonowe fot. Adobe Stock

Donice betonowe - zrób sama ten najmodniejszy dodatek sezonu

Donice betonowe możesz zrobić sama, jeśli chcesz nimi ozdobić ogród, taras lub mieszkanie. Wykonanie donicy jest proste: wystarczy worek mieszanki betonowej, naczynia, które będą formą i kilka drobiazgów.
Barbara Lasota / 23.04.2021 10:44
Donice betonowe fot. Adobe Stock

Moda na przedmioty z betonu trwa od kilku sezonów. Donice betonowe DIY nie wymagają precyzji, więc nie przejmuj się, jeśli majsterkowanie i wszelkie ręczne robótki nie są twoją mocną stroną.

Urok gotowych donic betonowych polega na tym, że są surowe i często niedoskonałe. Rośliny dobrze w nich rosną, a one same wyglądają atrakcyjnie w nowoczesnych ogrodach czy np. mieszkaniach w stylu loft. Warto pokusić się o zrobienie donic betonowych, bo są trwałe, a ich odnawianie jest tak samo proste jak doniczek plastikowych. Po prostu myje się je wodą.

Własnoręczne wykonanie donicy betonowej to nie tylko prosty sposób na funkcjonalną ozdobę, lecz także mnóstwo radości przy tworzeniu. Mała sprawdzi się jako donica na sukulenty w łazience, a większa - jako ozdoba minimalistycznej sypialni czy salonu. Te o największych gabarytach pięknie eksponują iglaki na balkonie oraz krzewy w ogrodzie.

Do wykonania donicy betonowej z wiaderka potrzebujesz:

 • worek mieszanki betonowej,
 • duże wiadro, np. po farbie do malowania wnętrz, 
 • wiadro o mniejszej średnicy, ale uwaga: grubość dużej donicy z betonu musi wynosić około 5 cm, żeby była trwała. Mniejsza doniczka betonowa może mieć grubość 1 cm. Gdy robisz duży pojemnik betonowy o szerokości i wysokości przekraczającej 50 cm, wtedy jego grubość powinna być jeszcze większa, np. 7-8 cm. szerokości.
 • olej,
 • piasek,
 • rękawiczki gospodarcze,
 • jakiś kamień w charakterze obciążnika,
 • kielnię lub małą łopatkę,
 • sznurek lub taśmę.

Jak zrobić donicę betonową

 1. Na opakowaniu mieszkanki betonu jest wskazówka, jak ją przygotować w formie płynnej. Zastosuj się do tego opisu.
 2. Natłuść olejem jadalnym wewnętrzne ścianki dużego wiaderka i zewnętrzne mniejszego wiaderka.
 3. Do roślin włóż kielnią lub małą łopatką mokrą mieszankę betonową do połowy objętości dużego wiadra. 
 4. Wstaw w tę masę mniejsze wiaderko, w miarę możliwości ustaw je na środku. Wciśnij tak, aby między jego dnem a dnem dużego wiadra pozostało przynajmniej 5 cm betonu. Będzie to dno donicy.
 5. Obciąż trochę mniejsze wiaderko, np. kamieniem. Sznurkiem lub taśmą połącz obydwa wiaderka, aby to mniejsze nie wypływało na wierzch z płynnego betonu.
 6. Pozostaw do czasu, aż beton zacznie mocno sztywnieć. Zwykle trwa to kilkanaście godzin, ale czasem więcej. Sprawdzaj.
 7. Następnie wyjmij mniejsze i większe wiaderko. Możliwe, że większe będziesz musiała rozciąć, aby  móc je łatwiej zdjąć.
 8. Pozostaje jeszcze trochę poczekać, aby dokładnie wyschła. Potem należy wywiercić wiertłem do betonu 2-3 otwory w dnie, przez które będzie odpływał nadmiar wody. Niektórzy uważają, że najładniejsze są surowe betonowe donice - bez żadnych ozdób. Ale, jeśli chcesz, możesz ozdobić swoje donice muszelkami, kamykami, kawałkami szkiełek lub połamanymi płytkami terakoty.

Donice betonowe w różnych kształtachfot. Donice betonowe DIY/Adobe Stock

Donica betonowa - nasze rady

Gdy postanowisz zrobić donice betonowe, to pamiętaj, że poza opisanym kształtem wiaderka możesz praktycznie zrobić każdy kształt, wykorzystując odpowiednią formę. Opisaliśmy robienie donicy z wykorzystaniem wiaderek, bo jest to najprostsze. Oto dwa inne pomysły.

Misa z betonu

Jeśli masz dwie misy (większą i mniejszą), możesz tym samym sposobem wykonać kilka betonowych donic - mis.

Kwadratowa donica betonowa

Wkładając beton do skrzyni drewnianej lub grubego pudła z kartonu, a potem zatapiając w nim mniejszą skrzynię lub karton, otrzymasz kwadratowe donice betonowe. Jeśli beton jest rzadki i boisz się, że karton może się za mocno nawilżyć, możesz obłożyć pudełka cienkimi deskami. Zawsze pamiętaj o posmarowaniu boków wszystkich form olejem. Wtedy łatwiej wyjąć donicę betonową po zrobieniu i zastygnięciu.

  Artykuł pierwotnie opublikowany 23.07.2018.

  Przeczytaj także:
  Jak zrobić skalniak w ogrodzie
  Zasiej stokrotki w doniczce. Do zimy urosną, a wiosną zakwitną!Donice ogrodowe: aranżacje i inspiracje5 pomysłów na to, w czym zasadzić rośliny ogrodowe