Jak zrobić donice betonowe fot. Adobe Stock

Donice betonowe - zrób je sama i zobacz, gdzie będą najlepiej pasować

Donice betonowe możesz zrobić sama, jeśli chcesz nimi ozdobić ogród, taras lub mieszkanie. Wykonanie donicy jest proste: wystarczy worek mieszanki betonowej, naczynia, które będą formą i kilka drobiazgów.
Barbara Lasota / 07.05.2020 18:44
Jak zrobić donice betonowe fot. Adobe Stock

Moda na przedmioty z betonu trwa od kilku sezonów, więc takie donice są i będą na czasie. Donice betonowe DIY nie wymagają precyzji, więc nie przejmuj się, jeśli majsterkowanie i wszelkie ręczne robótki nie są twoją mocną stroną.

Urok gotowych donic betonowych polega na tym, że są surowe i często niedoskonałe. Rośliny dobrze w nich rosną, a one same wyglądają atrakcyjnie w nowoczesnych ogrodach czy np. mieszkaniach w stylu loft. Warto pokusić się o zrobienie donic betonowych, bo są trwałe, a ich odnawianie jest tak samo proste jak doniczek plastikowych. Po prostu myje się je wodą!

Jak zrobić donicę betonową

Własnoręczne wykonanie donicy betonowej to nie tylko prosty sposób na funkcjonalną ozdobę, ale także mnóstwo radości przy tworzeniu. Mała sprawdzi się jako donica na sukulenty w łazience, a większa - jako ozdoba minimalistycznej sypialni czy salonu. Te o największych gabarytach pięknie eksponują iglaki oraz krzewy w ogrodzie:

Donice betonowe w ogrodziefot. Adobe Stock

Potrzebne materiały:

 • worek mieszanki betonowej,
 • duże wiaderko, np. po farbie do malowania wnętrz,
 • trochę mniejsze wiaderko,
 • olej,
 • piasek,
 • rękawiczki gospodarcze,
 • jakiś kamień w charakterze obciążnika,
 • kielnię lub małą łopatkę,
 • sznurek lub taśmę.

Wykonanie:

 1. Na opakowaniu mieszkanki betonu jest wskazówka, jak ją przygotować w formie płynnej. Zastosuj się do tego opisu.
 2. Natłuść olejem jadalnym wewnętrzne ścianki dużego wiaderka i zewnętrzne mniejszego wiaderka.
 3. Włóż kielnią lub małą łopatką do roślin mokrą mieszankę betonową do połowy objętości dużego wiadra. 
 4. Wstaw w tę masę mniejsze wiaderko, w miarę możliwości ustaw je na środku. Wciśnij tak, aby między jego dnem a dnem dużego wiadra pozostało przynajmniej 5 cm betonu. Będzie to dno donicy.
 5. Obciąż trochę mniejsze wiaderko, np. kamieniem. Sznurkiem lub taśmą połącz obydwa wiaderka, aby to mniejsze nie wypływało na wierzch z płynnego betonu.
 6. Pozostaw do czasu, aż beton zacznie mocno sztywnieć. Zwykle trwa to kilkanaście godzin, ale czasem więcej. Sprawdzaj!
 7. Następnie wyjmij mniejsze i większe wiaderko. Być może większe musisz rozciąć, aby łatwiej móc zdjąć.
 8. Donica betonowa jest już gotowa. Pozostaje jeszcze trochę poczekać, aby dokładnie wyschła i wywiercić wiertłem do betonu 2-3 otwory w dnie, przez które będzie odpływał nadmiar wody.

Donice betonowe w domufot. Adobe Stock

Kształty donic betonowych

Gdy postanowisz zrobić donice betonowe, to pamiętaj, że poza opisanym kształtem wiaderka możesz praktycznie zrobić każdy kształt, wykorzystując odpowiednią formę. Opisaliśmy robienie donicy z wykorzystaniem wiaderek. bo jest to najprostsze. Oto dwa inne pomysły.

Misa

Jeśli masz dwie misy (większą i mniejszą), możesz tym samym sposobem, co powyżej opisany wykonać kilka betonowych donic - mis.

Prostopadłościan

Wkładając beton do skrzyni drewnianej lub grubego pudła z kartonu, a potem zatapiając w nim mniejszą skrzynię lub karton, otrzymasz kwadratowe donice betonowe. Jeśli beton jest rzadki i boisz się, że karton może się za mocno nawilżyć, możesz obłożyć pudełka cienkimi deskami. Zawsze pamiętaj o posmarowaniu boków wszystkich form olejem. Wtedy łatwiej wyjąć donicę betonową po zrobieniu i zastygnięciu.

Donice betonowe w różnych kształtachfot. Adobe Stock

Ozdabianie donic betonowych

Niektórzy uważają, że najładniejsze są surowe betonowe donice, bez żadnych ozdób. Ale, jeśli chcesz, możesz ozdobić swoje donice muszelkami, kamykami, kawałkami szkiełek lub połamanymi płytkami terakoty.

Wymiary donic betonowych

Jak wiadomo, zależą od wielkości użytej formy. Ale warto też wiedzieć, że grubość dużej donicy z betonu musi wynosić około 5 cm, żeby była trwała. Mała doniczka betonowa do domu może mieć grubość 1 cm. Gdy robimy duży pojemnik o szerokości i wysokości przekraczającej 50 cm, wtedy jego grubość powinna być jeszcze większa, np. 7-8 cm. szerokości.

Inny sposób na donice betonowe

Potrzebne materiały to:

 • stare doniczki lub inne naczynia,
 • zaprawa klejowa jakiej używają glazurnicy,
 • stara pocięta podkoszulka bawełniana (na duże kawałki).

Wykonanie:

 1. Zaprawę mieszaj się z wodą, uzyskując półpłynną konsystencję.
 2. Rozprowadź ją grubo po całej powierzchni szmatki o wydłużonym kształcie.
 3. Owiń naczynie, zaczynając od dołu. Nie przejmuj się marszczeniami materiału. Można użyć kilku nasączonych zaprawą szmat.
 4. Pozostaw naczynie - by zaprawa dobrze stwardniała - co najmniej na dobę. Możesz pomalować betonową donicę na dowolny kolor farbami akrylowymi. 

Artykuł pierwotnie opublikowany 23.07.2018.

Przeczytaj także:
Jak zrobić skalniak w ogrodzie
Zasiej stokrotki w doniczce. Do zimy urosną, a wiosną zakwitną!Donice ogrodowe: aranżacje i inspiracje5 pomysłów na to, w czym zasadzić rośliny ogrodowe

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)