To dlatego twoja hortensja wygląda gorzej niż u sąsiada. Przez ten sztampowy błąd może w ogóle nie kwitnąć
Przycinanie hortensji może być opatrzone pewnymi błędami. Jest to bardzo ważny zabieg, który przeprowadzamy wiosną. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki tego krzewu przycina się tak samo. Jeśli chcesz cieszyć się pięknym i kolorowym ogrodem przez wiele miesięcy, musisz wiedzieć, co dokładnie w nim rośnie. Odpowiednio przycięte hortensje na pewno się odwdzięczą.

Na pewno wiesz, że nie można przycinać hortensji jesienią, bo to może całkowicie osłabić roślinę i sprawić, że nie zakwitnie w kolejnym sezonie. Hortensje to jedne z najpiękniejszych roślin ogrodowych, które zachwycają bujnymi kwiatostanami przez wiele miesięcy. Aby jednak cieszyć się ich pięknem każdego roku, musisz wiedzieć, co i kiedy przycinać. Znaczenie ma tu gatunek hortensji - nie wszystkie przycina się bowiem tak samo.
Jak przycinać konkretne gatunki hortensji, żeby uniknąć błędów?
W ogrodach chętnie sadzimy zarówno hortensje ogrodowe, jak i bukietowe. Najlepszym czasem na ich przycinanie jest wczesna wiosna. Musisz to zrobić jeszcze zanim roślina rozpocznie pozimowy rozrost i wypuści pierwsze młode pędy. Cięcie zbyt późno może osłabić roślinę i ograniczyć kwitnienie
Jednym z najczęstszych błędów jest drastyczne przycinanie hortensji ogrodowej. Ten gatunek to krzew, który kwitnie na tzw. zeszłorocznych pędach, dlatego ich usunięcie sprawia, że roślina nie zakwitnie w kolejnym sezonie. Zamiast tego skup się się na usunięciu jedynie martwych i przemarzniętych pędów. Ten gatunek hortensji wymaga jedynie kosmetycznego cięcia.
Z kolei hortensja bukietowa (a także mniej popularna hortensja krzewiasta) to krzewy, które wymagają intensywnego cięcia. Kwitną one na pędach jednorocznych, dlatego wymagają corocznego konkretnego przycięcia wczesną wiosną.
Jeśli na tych gatunkach przeprowadzisz jedynie kosmetyczne cięcie, roślina może stać się zbyt zagęszczona, a kwiatostany mniejsze i słabsze.

Przycinanie hortensji: najważniejsze wskazówki
Pamiętaj też, aby podczas cięcia używać tylko ostrych i czystych narzędzi - nożyc lub sekatorów, Nie przycinaj hortensji nożem kuchennym ani domowymi czy krawieckimi nożyczkami. Brudne lub zardzewiałe narzędzia mogą narazić hortensje na infekcje.
Cięcie powinno być wykonane ukośnie, tuż nad zdrowym pąkiem - stymuluje to prawidłowy wzrost nowych pędów.
Nie przycinaj też hortensji zbyt nisko ani zbyt równomiernie, aby uniknąć "łysego" wyglądu krzewu. Lepiej przycinać pędy na różnych wysokościach, co pozwoli zachować naturalny, bujny kształt rośliny. Hortensje bukietowe i krzewiaste dobrze jest przyciąć na wysokości ok. 20-30 cm.
Czytaj także:
Najlepszy domowy nawóz do hortensji
Kiedy i jak rozmnażać hortensje?
Jak zakwasić ziemię pod uprawę roślin?