bukszpan fot. Adobe Stock

Zrób sama sadzonki bukszpanu - podpowiadamy jak to zrobić

Jeśli podobają ci się ogrody w stylu francuskim – koniecznie posadź bukszpan. Doskonale nadaje się na formowane żywopłoty, bądź też kuliste lub stożkowe rzeźby, które efektownie prezentują się w dekoracyjnych donicach. Potem możesz krzew łatwo rozmnożyć i sama zrobić kolejne sadzonki.
Małgorzata Świgoń / 23.07.2018 12:32
bukszpan fot. Adobe Stock

Bukszpan to zimozielony krzew o trwałym ciemnozielonym ulistnieniu. Warto go mieć, choćby z tego powodu, że wiosną, gdy kwitnie (w marcu-kwietniu) odwiedzają go muchówki z rodziny Anthomyiidae, bzygowate, pszczolinki, a także pszczoły miodne. Jest też doskonałym schronieniem dla ptaków i miejscem na lęgi. Pożytek z niego mają również sikorki modre, które zjadają nasiona, zaś nornik zwyczajny ogryza korę.

Gdy masz już w ogrodzie krzewy bukszpanu i przycinasz je, wykorzystaj pozostałości po strzyżeniu. Zostaje wówczas bardzo dużo zdrowych gałązek. Szkoda je wyrzucać. Za jednym zamachem da się z nich przygotować sporo sadzonek. Właściwie można to robić przez cały sezon, ale najkorzystniejszą porą jest późna wiosna i wczesna jesień.

Jak zrobić sadzonki - krok po kroku

1. Na sadzonki najlepiej nadają się młode, dobrze wykształcone pędy o długości 6-7 cm, które mają przynajmniej 2-3 zdrowe liście. Jeśli chcesz użyć pędów bocznych, nie odcinaj ich lecz oderwij. Wówczas powstanie sadzonka z tzw. piętką, która łatwiej się ukorzeni. Sadzonkom odetnij górny, najmłodszy odcinek pędu, tuż nad liściem. Warto to zrobić z tego powodu, że młode liście szybko więdną, wyparowują znaczne ilości wody, a to utrudnia wykształcanie korzeni.

2. Sadzonki przygotowuj w miejscu możliwie zacienionym, w chłodniejszy dzień, aby nie traciły dużo wody, a po ich zrobieniu możliwie szybko umieść je w podłożu.

3. Wymieszaj piasek z torfem lub perlitem. Wsyp do naczyń.

4.  Końcówki sadzonek zanurz w ukorzeniaczu do roślin niezdrewniałych lub półzdrewniałych. Ołówkiem lub patyczkiem zrób w ziemi otworki, włóż do nich sadzonki i dociśnij palcami. Sadzonki staraj się umieszczać w ziemi możliwie, jak najpłycej, a po posadzeniu obficie je podlej, co wpłynie dodatnio na przyleganie podłoża do końcówek pędów. Zrób to ostrożnie, aby nie wypłukać ich z ziemi. Pamiętaj, by potem regularnie je podlewać.

5. Naczynia z sadzonkami postaw w miejscu zacisznym, zacienionym. Powinny wypuścić korzenie w ciągu kilku tygodni do pół roku. Jeśli chcesz przyspieszyć rozwój roślin nakryj je szklanymi lub plastikowymi naczyniami lub folią. Pamiętaj, by co pewien czas je wietrzyć, czyli odkrywać.
Młode rośliny musisz przetrzymać przez zimę w pomieszczeniu. Wiosną wysadź je do podłoża. Gdy podrosną, przytnij, by ładnie się zagęściły.

Czytaj też: 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)