Wrzosiec erica gracilis i wrzosiec darlejski fot. Adobe Stock

Wrzosiec erica gracilis i wrzosiec darlejski - uprawa i pielęgnacja

Wrzośce (erica) zakwitają zazwyczaj na początku marca i cieszą oczy do maja. Wrzosiec darlejski lubi miejsca słoneczne, które są osłonięte od wiatru. Wrzosiec delikatny (erica gracilis) jest mniej odporny na mróz.
Weronika Kwaśniak / 30.08.2016 15:32
Wrzosiec erica gracilis i wrzosiec darlejski fot. Adobe Stock

Pomimo że wrzosy (calluna) i wrzośce (erica) są do siebie niezwykle podobne, istnieje pomiędzy nimi kilka podstawowych różnic - przede wszystkim wrzoścami można cieszyć się od marca do maja, a wrzosami - jesienią. 

Kwiaty wrzosów są kielichowate, a wrzośców swoim kształtem przypominają bardziej maleńkie dzbanuszki. Z kolei listki wrzosów są łuskowate, a wrzośców igiełkowate. Podstawową różnicą jest przede wszystkim pora kwitnienia - wrzośce zakwitają zazwyczaj na początku marca i cieszą nasze oczy do maja (niekiedy czerwca), a wrzosy kwitną od lipca do późnego listopada.

Warto więc posadzić na rabatce oba rodzaje kwiatów, dzięki czemu będzie cieszyła oko przez cały rok! Jeśli chcesz stworzyć piękną dekorację z wrzosów, sprawdź jak uprawiać wrzosy w domu, na balkonie i w ogrodzie

Jak uprawiać wrzosiec darlejski

Najpopularniejszym wrzoścem (erica) jest wrzosiec darlejski. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim temu, że czasem rozkwita już w styczniu. Standardowy okres kwitnienia obejmuje okres od początku marca do końca maja. Wrzosiec darlejski ma kilka odmian:

  • Darley Dale - rodzaj o jasnoróżowych kwiatostanach,
  • Epe - odmiana niska o lekko różowych kwiatkach,
  • George Rendall - kwitnie nawet podczas mrozów,
  • White Perfection - o śnieżnobiałych kwiatach,
  • Kramer's Rote - najpopularniejszy, widoczny na zdjęciu poniżej, o rubinowych kwiatach.

Wrzosiec darlejskifot. Adobe Stock

Wrzosiec darlejski najlepiej sadzić w drugiej połowie września lub pierwszej połowie października. Kolejnym korzystnym terminem będzie marzec lub kwiecień. W miejscu przygotowanym do posadzenia należy stworzyć dołek i wypełnić go próchniczną ziemią, wymieszaną wcześniej ze żwirem oraz kwaśnym torfem. Po wsadzeniu obficie podlać.

Wrzośce darlejskie lubią miejsca słoneczne, które są osłonięte od wiatru. Nie przepadają za miejscami zbyt wilgotnymi, dlatego nie należy ich często zraszać wodą, chyba że akurat panuje susza. Nie są wymagające w uprawie - wystarczy nawozić je raz do roku, wczesną wiosną. Po kwitnieniu należy usunąć przekwitłe pędy - obciąć poniżej kwiatostanów.

Jak uprawiać wrzosiec erica gracilis

Wrzosiec delikatny (erica gracilis), to inna popularna odmiana wrzośca. Jest o wiele bardziej wrażliwy na mróz, niż jego krewniacy. Lubi też podłoże lekko wilgotne, świetnie radzi sobie w miejscach półcienistych. Nie wolno uprawiać go w domu - w takich warunkach zazwyczaj usycha po kilku tygodniach. Wrzosiec delikatny zakwita też później w porównaniu do innych wrzośców. Zazwyczaj pełnię swoich barw ukazuje w sierpniu i wrześniu.

Erica gracilisfot. Adobe Stock

Artykuł pierwotnie opublikowany 19.06.2016.

Czytaj także: Jak sadzić wrzosy5 najpopularniejszych gatunków jesiennych kwiatówZakładanie trawnika jesienią - 7 ważnych zasad