wrzosy w ogrodzie fot. Adobe Stock

Wrzosy w domu i ogrodzie - jak je pielęgnować? Sprawdzone porady

Dla wrzosów w ogrodzie wybierz miejsce osłonięte od wiatru i lekko wilgotne. W domu ustaw wrzos w doniczce na nasłonecznionym parapecie i podsyp roślinkę torfem.
Weronika Kwaśniak / 30.09.2019 11:08
wrzosy w ogrodzie fot. Adobe Stock

Wrzosy nie są bardzo wymagające w uprawie. Największą trudność stanowi wybór odpowiedniego miejsca dla nich - nie lubią wiatru ani zwyczajnej, ogrodowej ziemi. Posadź je w zacisznym miejscu i odpowiednio przygotuj podłoże.

Na skróty:

Wrzosy czy wrzośce: co wybrać?

Oprócz wrzosów szkółkarze oferują nam również wrzośce. Obydwa gatunki są małymi krzewinkami, na pierwszy rzut oka łudząco do siebie podobnymi. Warto je sadzić obok siebie, bo lubią swoje towarzystwo i wspaniale razem wyglądają.

Nie bez znaczenia dla atrakcyjności rabaty jest też to, że wiele wrzośców zakwita na wiosnę, a z kolei wrzosy kwitną od lipca do późnej jesieni

Oczywiście rabata jednorodna, tylko z jednego gatunku, także jest ładna - gdy rośliny nie kwitną, zachowują dekoracyjne listki. Dzięki wrzosom stworzysz fantastyczne kompozycje ogrodowe!

Ponieważ ogrodnicy oferują coraz więcej odmian, możemy mieć wrzosowisko jednobarwne lub kolorowe, skomponowane z krzewinek nie tylko o liliowych kwiatach, ale także białych, kremowych a nawet bordowych. Możemy też wybrać kilka krzewinek o oryginalnych liściach, np. żółtawych lub pstrych.

Jak odróżnić wrzosy od wrzośców? Wrzosy mają kielichowate kwiaty i łuskowate liście ustawione pod kątem, natomiast wrzośce dzbanuszkowate kwiaty, a liście jak igiełki, ustawione prostopadle do pędu.

Oto kilka najpopularniejszych gatunków:

 • Wrzos Jana ma pełne, ciemnoróżowe kwiaty, dorasta do 35–40 cm, kwitnie IX-X.
 • Wrzos Boskoop ma pojedyncze, liliowe kwiaty, 30–50 cm, kwitnie VIII-IX.
 • Wrzosiec Vivelli ma różowe kwiaty i szarawe liście, dorasta do 20 cm, kwitnie III-IV.
 • Wrzosiec Springwood White nie wymaga kwaśnej gleby, dorasta do 30 cm, kwitnie III-V.

Wybór miejsca i podłoża dla wrzosów

Rośliny te lubią miejsca zaciszne, osłonięte od wiatru, ocienione i stale lekko wilgotne. Idealnym sąsiedztwem są dla nich większe drzewa i krzewy iglaste.

Wrzosowate posadzone w zwykłej, ogrodowej, ciężkiej ziemi przestają rosnąć i zamierają. Dlatego tam, gdzie planujesz wrzosowisko, rozłóż kwaśny torf, piasek, kompostowaną korę i przekop podłoże na głębokość szpadla.

Gleba powinna być lekka i przepuszczalna, próchniczna, oraz kwaśna (pH 3,5 do 5,0). Kwaśnej gleby wymagają szczególnie wrzosy. Wrzośce są nieco bardziej tolerancyjne.

jak hodować wrzosy

fot. Adobe Stock

Sadzenie i pielęgnacja wrzosów

Zanim je posadzisz, ustaw doniczki w miejscach, w których mają rosnąć krzewinki i przyjrzyj się kompozycji z kilku stron. Jeśli trzeba, wprowadź zmiany. Pamiętaj, że wrzosów nie można sadzić za gęsto. Im szybciej rosnąca odmiana, tym rzadziej rozmieść krzewinki.

Ziemię wokół posadzonych roślin wyściółkuj przekompostowaną korą sosnową. Dzięki temu będzie lepiej zatrzymywać wilgoć. To ważne, bo można rzadziej wrzosowisko podlewać, a nadmiar wody wrzosom nie służy -może się rozwinąć groźna choroba (szara pleśń).

Ściółkowanie zapobiega też rozwojowi chwastów, a kora dodatkowo zakwasza środowisko, co jest korzystne. Ponadto rabata wysypana warstwą kory wygląda ładniej. Gdy już wrzosy i wrzośce zadomowią się w ogrodzie i rozrosną, warto je przycinać.

Odmiany kwitnące latem, tniemy późną jesienią lub wczesną wiosną, a wrzośce rozwijające kwiaty na wiosnę, formujemy w końcu maja. Strzyżenie nie powinno być jednak zbyt radykalne. Aby rośliny bujnie rosły i ładnie kwitły, nawozimy je raz do roku, wczesną wiosną.

Gatunki, które warto posadzić obok

 • Dabecja kantabryjska. Jest zimozieloną krzewinką, dorasta do 20 cm. Pod koniec lipca wydaje dużo ciemnoróżowych, przypominających beczułki kwiatów. Jest wrażliwa na mrozy, wiosną jej gałązki warto przyciąć.
 • Borówka brusznica. Zimozielona krzewinka. Czerwone jagody są jadalne.
 • Golteria pełzająca. Płoży się i rozrasta. Osiąga wysokość ok. 15 cm. Młode liście mają czekoladowy odcień. Wydaje czerwone duże owoce. Dosyć odporna na mróz.
 • Kiścień. Gęsty krzew o wysokości 30–70 cm. Liście jesienią ładnie się przebarwiają.

Wrzosowisko warto oddzielić od reszty ogrodu np. palisadą z niskich drewnianych deseczek, kostką brukową lub kamykami.

Dzięki temu podsypując nawóz do roślin kwasolubnych pod krzewinki wrzosów lub wrzośców, nie oprószymy nim niechcący kwiatów o zupełnie innych wymaganiach.

Jak pielęgnować wrzosy w domu?

Wrzosy w doniczce będą prezentować się równie efektownie, jak te w ogrodzie. Oto najważniejsze zasady ich pielęgnacji:

 • Ustaw je w słonecznym miejscu - zakwitną jeszcze piękniej.
 • Nie podlewaj ich zbyt często - wystarczy robić to 2 razy w tygodniu.
 • Podsyp wrzosy torfem.
 • Nie przesadzaj z nawożeniem. Nie jest to potrzebne tym roślinom!
 • Nie podcinaj wrzosów jesienią. Wiosną możesz przyciąć przekwitłe kwiatostany.

wrzosy w doniczce

fot. Adobe Stock

Ogólne porady na temat wrzosów

 • Odmiany bardziej okazałe, o większych liściach, potrzebują więcej wody niż te o drobnych listkach.
 • Wrzosom i wrzoścom, poza wymienionymi w tekście roślinami kwasolubnymi, mogą towarzyszyć niewielkie iglaki, trawy i różaneczniki.
 • Aby krzewinki nie przemarzły, warto je przykryć na zimę gałązkami roślin iglastych lub włókniną.
 • Zakładając własne wrzosowisko, czerp inspirację z natury. Staraj się, aby przypominało to leśne.
 • Najodporniejsze na choroby odmiany wrzosów to: Allegro, Boskoop, Long White.

Na podstawie artykułu zamieszczonego w "Pani domu"

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)