Oto wiosenne drzewa, które zakwitają w pierwszych ciepłych miesiącach. 7 wiosennych drzewek ozdobnych i owocowych

wiosenne drzewo.jpg fot. Adobe Stock, rachid amrous
Wiosenne drzewa, które wymieniamy zawsze na początku, to przede wszystkim magnolia, dereń oraz niewątpliwy symbol wiosny - ozdobna wiśnia. Kiedy na zewnątrz robi się coraz cieplej, kwitną także drzewa owocowe, np. jabłoń czy głóg. Pięknie prezentują się również złotokapy oraz ozdobne śliwy. Co jeszcze kwitnie wiosną?
/ 13.03.2024 05:51
wiosenne drzewo.jpg fot. Adobe Stock, rachid amrous

Wiosenne drzewa zakwitają najczęściej na biało, różowo lub żółto, dekorując ogrody, parki i przestrzenie miejskie. Większość z nich jest łatwa w uprawie i zakwita, jak tylko dni robią się cieplejsze, a przymrozki - mniej dokuczliwe. Jakie są najpopularniejsze wiosenne drzewa?

Spis treści:

  1. Dereń
  2. Jabłoń
  3. Wiśnia ozdobna
  4. Magnolia
  5. Złotokapy
  6. Głóg
  7. Świdośliwa

Wiosenne drzewa: dereń

Dereń kwitnie bardzo wcześnie, bo często już na przełomie lutego i marca. Drobne, intensywnie żółte kwiaty pojawiają się jeszcze przed liśćmi, podobnie jak w przypadku np. forsycji i utrzymują się aż do kwietnia. Po przekwitnięciu derenie wypuszczają ozdobne owoce, które pięknie prezentują się przez całe lato.

Owoce derenia jadalnego mają właściwości lecznicze, dlatego też drzewko to często uprawiane jest w ogrodach. Stanowi też piękną dekorację parków i osiedlowej zieleni. Roślina ta jest mało wymagająca i nie kaprysi co do rodzaju czy jakości gleby. Najlepiej rozwija się na stanowiskach słonecznych i półcienistych.

jakie drzewa kwitną wiosną

fot. Wiosenne drzewa: dereń/Adobe Stock, Maria Brzostowska

Drzewa kwitnące wiosną: jabłoń

Drzewka owocowe często zakwitają wiosną, ale jabłoń zdecydowanie robi to najwcześniej, bo już na początku kwietnia. Dekoracyjne białe kwiaty utrzymują się aż do końca maja i przyciągają mnóstwo owadów. Jabłoń potrafi osiągnąć naprawdę duże rozmiary, ale rośnie raczej wolno.

W zależności od odmiany jabłoń wypuszcza kwiaty i owoce w różnym terminie, ale to zdecydowanie gatunek wiosenny. Dodatkowo bardzo lubi światło, dlatego musisz zapewnić mu ciepłe, dobrze nasłonecznione stanowisko. Dobrze jest przycinać jabłoń raz w roku.

drzewa wiosenne owocowe

fot. Drzewa wiosenne: jabłoń/Adobe Stock, scharfsinn86

Drzewa wiosenne: wiśnia ozdobna

Ozdobna wiśnia jest mniejsza, niż ta owocująca, dlatego idealnie nadaje się do niewielkich ogrodów. Doskonale sprawdza się także posadzona wzdłuż alejek i ścieżek w parkach. Charakteryzują ją małe, gęsto usypane kwiaty w biało-różowym kolorze oraz subtelny, ale dobrze wyczuwalny zapach. Sprawdzi się jako niewysokie drzewko do ogrodu, nawet tego niewielkiego.

Wiśnie kwitną w kwietniu i maju, przyciągając szereg owadów. Nie mają szczególnych wymagań co do gleby, ale dobrze czują się w ciepłych, osłoniętych od wiatru stanowiskach. Jesienią i zimą mogą wymagać przykrycia agrowłókniną.

wiosenne drzewa

fot. Wiosenne drzewa: wiśnia ozdobna/Adobe Stock, makistock

Drzewa wiosenne: magnolia

Magnolie, które zwykle nazywane są krzewami, to drzewa, które potrafią osiągać naprawdę duże rozmiary. Kwitną od marca do maja, prezentując dość duże, dekoracyjne kwiaty o pięknym zapachu. Występują w wielu odmianach kolorystycznych: najczęściej kwiaty są różowe, żółte, fioletowe lub czerwone. Zdarzają się także odmiany dwubarwne. Niektóre odmiany magnolii zakwitają dwa razy.

Jest to dość kapryśne i wymagające drzewko. Przede wszystkim potrzebuje słonecznego stanowiska - w cieniu i półcieniu nie wytwarza kwiatów. Dodatkowo nie lubi przeciągów ani wiatru. Jesienią i zimą powinna być otulona agrowłókniną.

drzewa kwitnące wiosną

fot. Wiosenne drzewa: magnolia/Adobe Stock, olrat

Drzewa kwitnące wiosną: złotokapy

Złotokap to ciekawe drzewko o charakterystycznych, zwisających kwiatostanach. Ich długość może mieć nawet 20 cm. Złotokap kwitnie zwykle późną wiosną - pierwsze kwiaty pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Mogą mieć nawet 10 metrów wysokości, ale posadzone w ogrodzie najczęściej przycinane są do ok. 3 metrów. Trzeba jednak robić to regularnie, raz w roku.

Drzewko to lubi przede wszystkim żyzne, wapienne gleby oraz słoneczne stanowisko. W cieniu nie wytwarzają kwiatów tak obficie, przez co prezentują się nieco gorzej. Dobrze znoszą krótkie okresy suszy.

drzewa które kwitną wiosną

fot. Wiosenne drzewa: złotokapy/Adobe Stock, Mikhailov Studio

Drzewa wiosenne: głóg

Głóg to piękne i dekoracyjne drzewo, które może osiągnąć naprawdę imponujące rozmiary. Ceniony jest przede wszystkim ze względu na owoce, które mają szereg leczniczych właściwości, jednak warto wiedzieć, że pięknie też kwitnie.

Dekoracyjne kwiaty (zwykle białe lub różowe) pojawiają się na przełomie kwietnia i maja. Drzewo kwitnie bardzo gęsto i obficie, choć same kwiaty są raczej niewielkie. Drzewo głogu dobrze sobie radzi w miejscach słonecznych i półcienistych. Nie ma też wymagań co do podłoża - dobrze sobie radzi nawet w tej bardziej ubogiej glebie.

kwitnące drzewa wiosenne

fot. Wiosenne drzewa: głóg/Adobe Stock, Paul Maguire

Drzewa kwitnące wiosną: świdośliwa

Świdośliwa, choć może kojarzyć się ze śliwką, to drzewo należące do tej samej rodziny, co róże. Wypuszcza jadalne, smaczne i zdrowe owoce, przypominające nieco większe jagody. Kwitnie zwykle na przełomie maja i kwietnia. Intensywnie przyciąga owady i pięknie pachnie przez cały okres kwitnienia.

To dość duże drzewo, dlatego należy zapewnić mu odpowiednie warunki. W małym ogrodzie raczej się nie sprawdzi, bo może mieć nawet 6 m wysokości oraz 4 m szerokości. Lubi słoneczne lub lekko zacienione stanowiska oraz pH gleby zbliżone do neutralnego. Jej ogromną zaletą jest duża mrozoodporność.

drzewa wiosenne

fot. Drzewa wiosenne: świdośliwa/Adobe Stock, Carmen Hauser

Czytaj także:
Drzewa do małego ogrodu
Drzewa kwitnące wiosną na biało
Rośliny na zimozielony żywopłot

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na markowe obuwie i akcesoria!
-20% na markowe obuwie i akcesoria!
Specjalnie dla Was przygotowal... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
+
-20% na markowe obuwie i akcesoria!
Online
Stacjonarnie
Specjalnie dla Was przygotowaliśmy niespodziankę w postaci 20% rabatu! Promocja obejmuje cały asortyment z wyłączaniem przecenionych produktów. Niektóre marki mogą być wyłączone a akcji rabatowej. Oferta dostępna na butsklep.pl i w naszym sklepie stacjonarnym. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.
Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
Rabat 20% na markę Dr_Irena_Eris
Rabat 20% na markę Dr Irena Eris
Rabat 20% na całą markę Dr Ire... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
+
Rabat 20% na markę Dr Irena Eris
Online

Rabat 20% na całą markę Dr Irena Eris. Oferta dostępna na www.sklep.drirenaeris.com. Nie łączy się z innymi promocjami, nie dotyczy Prosystem Home Care oraz voucherów prezentowych. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO20
Zobacz
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Wprowadź kod na stronie www.to... więcej»
Kod rabatowy:30SZALONE
Zobacz
+
25% przy zakupach za min. 199,99 zł
Online
Stacjonarnie

Wprowadź kod na stronie www.topsecret.pl/ona lub pokaż go w jednym z ponad 100 sklepów stacjonarnych i skorzystaj z oferty. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:30SZALONE
Zobacz
-40% na co 2 sztukę
-40% na co 2 sztukę
Rabat nalicza się automatyczni... więcej»
Zobacz
+
-40% na co 2 sztukę
Online

Rabat nalicza się automatycznie w koszyku. Oferta dostępna na aniakruk.pl. Promocja obowiązuje na prawie całą ofertę, z wyjątkiem produktów przecenionych, kart podarunkowych i zestawów. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-30% od AVA
-30% od AVA
AVA- to co najlepsze w naturze... więcej»
Kod rabatowy:AVA30
Zobacz
+
-30% od AVA
Online

AVA- to co najlepsze w naturze połączone z możliwościami współczesnej biotechnologii,  pielęgnacja wszech czasów. Rabat 30% na cały asortyment na ava-kosmetyki.pl. Przy zakupach za min. 150 zł przesyłka gratis. Oferta nie łączy się z innymi promocjami.  

Najniższa cena pianki ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 31,90 zł. 

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 22,33 zł.  

Najniższa cena dezodorantu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 32,90 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 23,03 zł.

Najniższa cena kremu ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 44,90 zł.  

Cena produktu po zastosowaniu rabatu – 32,43 zł.


Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:AVA30
Zobacz
-20% na biżuterię i zegarki
-20% na biżuterię i zegarki
Rabat 20% na biżuterię i zegar... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na biżuterię i zegarki
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na biżuterię i zegarki marki Elixa dostępne w salonach i na apart.pl. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
REKLAMA