Niewysokie drzewa ozdobne do ogrodu - 13 najładniejszych gatunków

Niewielkie drzewa ozdobne do ogrodu fot. Adobe Stock, Сергей Михайлов
Niewysokie drzewa ozdobne do ogrodu zachwycają nie tylko urodą kwiatów, gdy kwitną, ale również bogactwem odcieni i kształtów swoich liści. Do najpopularniejszych należą wierzba całolistna, klon palmowy i śliwa wiśniowa.
Małgorzata Machnicka / 12.08.2021 09:26
Niewielkie drzewa ozdobne do ogrodu fot. Adobe Stock, Сергей Михайлов

Niewysokie drzewa ozdobne do ogrodu to te, które dorastają do około 8 m. Wybierając idealne miejsce dla drzewa trzeba mieć na uwadze to, jak będzie wyglądało po 10-15 latach, gdy osiągnie największe rozmiary. 

Przy wyborze niewysokiego drzewa ozdobnego, warto rozważyć gatunki dobrze znoszące cięcie - możesz wtedy dowolnie formować ich koronę. Świetnym pomysłem jest również modelowanie drzewka z krzewu wysokorosnącego - np. forsycji. 

Spis treści:

 1. Wierzba całolistna
 2. Brzoza brodawkowata
 3. Klon palmowy
 4. Judaszowiec kanadyjski
 5. Buk pospolity
 6. Wiśnia piłkowana
 7. Śliwa wiśniowa
 8. Migdałek trójklapowy
 9. Głóg pośredni
 10. Sumak octowiec
 11. Klon jesionolistny
 12. Tulipanowiec 
 13. Jarząb pospolity
 14. Morwa biała

Wierzba całolistna (Salix integra)

Wierzba całolistna ma zielono-białe liście. Kwitnie na intensywnie różowy kolor (niektóre odmiany na biało) od wiosny do jesieni. Najczęściej uprawiana jest w formie piennej, ale może mieć również postać rozłożystego krzewu.

Wierzbę można uformować także w mocno zagęszczoną kulę - jej korona wymaga wtedy jedynie regularnego przycinania. Jest łatwa w uprawie i mało wymagająca. Lubi stanowiska słoneczne i lekko wilgotną glebę. 

wierzba do małego ogrodufot. Wierzba całolistna/Adobe Stock, Jacquie Klose

Brzoza brodawkowata 'Youngii' (Betula Pendula)

Brzozy wymagają słonecznego i umiarkowanie wilgotnego stanowiska. Pięknie wyglądająca odmiana 'Youngii' to rośnie wolno i ma parasolowatą, zwisającą koronę.

Dorasta maksymalnie do 6 m. Ma jasnozielone liście, które jesienią wybarwiają się na żółto. Jest idealna do małych ogrodów, pięknie prezentuje się sadzona w pobliżu tarasów i nad wodą.

brzoza do małego ogrodufot. Brzoza brodawkowata/Adobe Stock, vodolej

Klon palmowy (Acer palmatum)

Klon palmowy dorasta do około 6-7 m. Ma ażurową koronę i wachlarzowate, jasnopurpurowe liście, które jesienią ciemnieją

Kwitnie w maju i ma drobne, ciemnoczerwone kwiaty zebrane w nieduże podbaldachy. Dobrze rośnie na żyznych, próchnicznych glebach. Lubią podłoże przepuszczalne i wilgotne, o lekko kwaśnym pH. 

klon do małego ogrodufot. Klon palmowy/Adobe Stock, philipbird123

Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis)

To jedno z piękniejszych niewielkich drzew ozdobnych. Ma luźną, pełną różowych kwiatów koronę i osiąga od 4 do 6 m wysokości.

Kwiaty rozwijają się z pąków wyrastających bezpośrednio z pnia. Zebrane są w pęczki od kilka do kilkunastu sztuk. Uwagę zwracają również duże, sercowate, jasnozielone liście. To popularny gatunek niewysokiego drzewa ozdobnego do ogrodu.

Judaszowiec kanadyjski lubi przepuszczalne gleby o zasadowym odczynie i stanowiska osłonięte od wiatru. 

niskie drzewa do ogrodufot. judaszowiec kanadyjski/Adobe Stock, emkaplin

Buk pospolity (Purpurea Pendula)

Buk pospolity to wolnorosnące, małe drzewo o zwisającej, parasolowatej koronie. Ma ciemnoczerwone liście, które jesienią wybarwiają się na czerwonobrązowo.

Lubi stanowiska słoneczne. Dobrze rośnie na żyznych, wilgotnych glebach. Idealnie nadaje się do niewielkich ogrodów - stanowi piękny kolorystyczny akcent (podobnie jak sumak).

buk do małego ogrodu
fot. buk pospolity/Adobe Stock, Estelle R

Wiśnia piłkowana (Cerasus serrulata)

Dorasta do 4 m wysokości i ma rozłożystą koronę. Ma błyszczące, brązowo-purpurowe liście. Kwitnie wiosną, a jej kwiaty są niewielkie i bajecznie różowe. 

Niestety, wiśnia piłkowana jest dość wymagająca w uprawie. Wymaga słonecznego stanowiska osłoniętego od wiatru i żyznej gleby. Jest średnio mrozoodporna.

drzewa ozdobne niewysokie do ogrodu
fot. wiśnia piłkowana/Adobe Stock, Iva

Śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera)

Śliwa wiśniowa dorasta do 5 m wysokości i ma gęstą, rozłożystą koronę. Liście ma podobne do wiśni piłkowanej - purpurowo-brązowe i błyszczące. 

Kwitnie wiosną na różowo. Nie ma dużych wymagań - potrzebuje umiarkowanie wilgotnego stanowiska, jest mrozoodporna i nie wymaga żyznej gleby.  

śliwa do ogrodu
fot. śliwa wiśniowa/Adobe Stock, Anna

Migdałek trójklapowy (Prunus triloba)

Roślina ma wprawdzie postać dużego krzewu, ale uprawiana jest często jako forma pienna, której wysokość uzależniona jest od wysokości podkładki (wys. 1-2 m).

Kwitnie na różowo w kwietniu i maju. Kwiaty porastają całe gałęzie i przypominają drobniutkie różyczki.

Migdałek trójklapowy wymaga żyznej, próchniczej gleby oraz słonecznego stanowiska. Jest odporny na niskie temperatury. 

migdałek do ogrodu
fot. migdałek trójklapowy/Adobe Stock, vaz1

Głóg pośredni (Crataegus laevigata) 

Głóg dorasta do 6 m wysokości. Jedną z najbardziej atrakcyjnych odmian jest 'Paul`s Scarlet' - ma kulistą koronę i, na przełomie maja i czerwca, kwitnie na ciemnoczerwony kolorMa gęsto porastające drzewo liście. 

Lubi stanowiska słoneczne, dobrze znosi suszę.

głóg do małego ogrodufot. Głóg pośredni/Adobe Stock, M. Schuppich

Sumak octowiec (Rhus typhina)

Sumak octowiec dorasta do 3 m wysokości. Ma postać małego drzewa lub dużego krzewu.

Tworzy niewysoki pień, rozłożystą, parasolkowatą koronę i liczne, grube pędy. Ma duże, pierzaste, zielone liście, które jesienią wybarwiają się na pomarańczowo-czerwono

Ma niewielkie wymagania uprawowe. Dobrze znosi suszę, rośnie zarówno na słonecznych jak i zacienionych stanowiskach.

sumak do małego ogrodufot. Sumak octowiec/Adobe Stock, waldenstroem

Klon jesionolistny (Acer negundo)

Klon jesionolistny to małe drzewo o szerokiej koronie. Dorasta do 5 metrów wysokości. Jedną z najbardziej atrakcyjnych odmian jest 'Flamingo" - ma ciemnoróżowe liście i pędy, które z biegiem lat stają się pstrokate, biało-zielone. To popularny gatunek niewysokiego drzewa ozdobnego do ogrodu.

niski klonfot. Klon jesionowaty/Adobe Stock, jbphotographylt

Tulipanowiec (Liriodendron tulipifera)

Tulipanowiec to szybko rosnące drzewo. Ma atrakcyjne duże liście, które jesienią wybarwiają się na żółto-złoto. Uwagę zwracają również piękne kwiaty, które przypominają kwiat tulipana.

Niestety, jest wymagający w uprawie. Potrzebuje osłoniętego przed wiatrem stanowiska i odpowiedniego nasłonecznienia. Młode okazy są wrażliwe na mrozy.

tulipanowiec do ogrodufot. Tulipanowiec/Adobe Stock, vodolej

Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia)

Jarząb pospolity to szybko rosnące drzewo o owalnej koronie. Może dorastać nawet do 12 m, chociaż standardem jest, że rośnie do około 8 m

Ma pierzaste liście, które jesienią stają się złote, pomarańczowe i białe kwiaty, zebrane w baldachogrona. Kwitnie w maju i czerwcu. Ma dekoracyjne, pomarańczowo-czerwone owoce.

Jarząb lubi stanowisko słoneczne lub delikatnie zacienione. Ma niewielkie wymagania glebowe.

jarzębina do ogrodufot. Jarząb pospolity/Adobe Stock, Esa

Morwa biała (Morus alba)

To jedyny gatunek morwy występujący naturalnie w Polsce. Jest łatwy w uprawie. Morwa biała lubi nasłonecznione stanowiska i lekką, gliniastą glebę. 

Kwiaty morwy są małe, delikatne, mają żółtawy kolory i słodki zapach. Liście są duże i mają jajowaty, nieco nieregularny kształt. To popularne niewysokie drzewo ozdobne do ogrodu.

morwa do ogrodufot. Morwa biała/Adobe Stock, naalchi

Czytaj także:
Szybko rosnące drzewa
Drzewa kwitnące na różowo
Drzewka ozdobne do ogrodu

Tagi: drzewa