Niewysokie drzewa ozdobne do ogrodu to te, które dorastają do około 8 m. Wybierając idealne miejsce dla drzewa trzeba mieć na uwadze to, jak będzie wyglądało po 10-15 latach, gdy osiągnie największe rozmiary.
Przy wyborze niewysokiego drzewa ozdobnego, warto rozważyć gatunki dobrze znoszące cięcie - możesz wtedy dowolnie formować ich koronę. Świetnym pomysłem jest również modelowanie drzewka z krzewu wysokorosnącego - np. forsycji.
Spis treści:
- Wierzba całolistna
- Brzoza brodawkowata
- Klon palmowy
- Judaszowiec kanadyjski
- Buk pospolity
- Wiśnia piłkowana
- Śliwa wiśniowa
- Migdałek trójklapowy
- Głóg pośredni
- Sumak octowiec
- Klon jesionolistny
- Tulipanowiec
- Jarząb pospolity
- Morwa biała
Wierzba całolistna (Salix integra)
Wierzba całolistna ma zielono-białe liście. Kwitnie na intensywnie różowy kolor (niektóre odmiany na biało) od wiosny do jesieni. Najczęściej uprawiana jest w formie piennej, ale może mieć również postać rozłożystego krzewu.
Wierzbę można uformować także w mocno zagęszczoną kulę - jej korona wymaga wtedy jedynie regularnego przycinania. Jest łatwa w uprawie i mało wymagająca. Lubi stanowiska słoneczne i lekko wilgotną glebę.
fot. Wierzba całolistna/Adobe Stock, Jacquie Klose
Brzoza brodawkowata 'Youngii' (Betula Pendula)
Brzozy wymagają słonecznego i umiarkowanie wilgotnego stanowiska. Pięknie wyglądająca odmiana 'Youngii' to rośnie wolno i ma parasolowatą, zwisającą koronę.
Dorasta maksymalnie do 6 m. Ma jasnozielone liście, które jesienią wybarwiają się na żółto. Jest idealna do małych ogrodów, pięknie prezentuje się sadzona w pobliżu tarasów i nad wodą.
fot. Brzoza brodawkowata/Adobe Stock, vodolej
Klon palmowy (Acer palmatum)
Klon palmowy dorasta do około 6-7 m. Ma ażurową koronę i wachlarzowate, jasnopurpurowe liście, które jesienią ciemnieją.
Kwitnie w maju i ma drobne, ciemnoczerwone kwiaty zebrane w nieduże podbaldachy. Dobrze rośnie na żyznych, próchnicznych glebach. Lubią podłoże przepuszczalne i wilgotne, o lekko kwaśnym pH.
fot. Klon palmowy/Adobe Stock, philipbird123
Judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis)
To jedno z piękniejszych niewielkich drzew ozdobnych. Ma luźną, pełną różowych kwiatów koronę i osiąga od 4 do 6 m wysokości.
Kwiaty rozwijają się z pąków wyrastających bezpośrednio z pnia. Zebrane są w pęczki od kilka do kilkunastu sztuk. Uwagę zwracają również duże, sercowate, jasnozielone liście. To popularny gatunek niewysokiego drzewa ozdobnego do ogrodu.
Judaszowiec kanadyjski lubi przepuszczalne gleby o zasadowym odczynie i stanowiska osłonięte od wiatru.
fot. judaszowiec kanadyjski/Adobe Stock, emkaplin
Buk pospolity (Purpurea Pendula)
Buk pospolity to wolnorosnące, małe drzewo o zwisającej, parasolowatej koronie. Ma ciemnoczerwone liście, które jesienią wybarwiają się na czerwonobrązowo.
Lubi stanowiska słoneczne. Dobrze rośnie na żyznych, wilgotnych glebach. Idealnie nadaje się do niewielkich ogrodów - stanowi piękny kolorystyczny akcent (podobnie jak sumak).
fot. buk pospolity/Adobe Stock, Estelle R
Wiśnia piłkowana (Cerasus serrulata)
Dorasta do 4 m wysokości i ma rozłożystą koronę. Ma błyszczące, brązowo-purpurowe liście. Kwitnie wiosną, a jej kwiaty są niewielkie i bajecznie różowe.
Niestety, wiśnia piłkowana jest dość wymagająca w uprawie. Wymaga słonecznego stanowiska osłoniętego od wiatru i żyznej gleby. Jest średnio mrozoodporna.
fot. wiśnia piłkowana/Adobe Stock, Iva
Śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera)
Śliwa wiśniowa dorasta do 5 m wysokości i ma gęstą, rozłożystą koronę. Liście ma podobne do wiśni piłkowanej - purpurowo-brązowe i błyszczące.
Kwitnie wiosną na różowo. Nie ma dużych wymagań - potrzebuje umiarkowanie wilgotnego stanowiska, jest mrozoodporna i nie wymaga żyznej gleby.
fot. śliwa wiśniowa/Adobe Stock, Anna
Migdałek trójklapowy (Prunus triloba)
Roślina ma wprawdzie postać dużego krzewu, ale uprawiana jest często jako forma pienna, której wysokość uzależniona jest od wysokości podkładki (wys. 1-2 m).
Kwitnie na różowo w kwietniu i maju. Kwiaty porastają całe gałęzie i przypominają drobniutkie różyczki.
Migdałek trójklapowy wymaga żyznej, próchniczej gleby oraz słonecznego stanowiska. Jest odporny na niskie temperatury.
fot. migdałek trójklapowy/Adobe Stock, vaz1
Głóg pośredni (Crataegus laevigata)
Głóg dorasta do 6 m wysokości. Jedną z najbardziej atrakcyjnych odmian jest 'Paul`s Scarlet' - ma kulistą koronę i, na przełomie maja i czerwca, kwitnie na ciemnoczerwony kolor. Ma gęsto porastające drzewo liście.
Lubi stanowiska słoneczne, dobrze znosi suszę.
fot. Głóg pośredni/Adobe Stock, M. Schuppich
Sumak octowiec (Rhus typhina)
Sumak octowiec dorasta do 3 m wysokości. Ma postać małego drzewa lub dużego krzewu.
Tworzy niewysoki pień, rozłożystą, parasolkowatą koronę i liczne, grube pędy. Ma duże, pierzaste, zielone liście, które jesienią wybarwiają się na pomarańczowo-czerwono.
Ma niewielkie wymagania uprawowe. Dobrze znosi suszę, rośnie zarówno na słonecznych jak i zacienionych stanowiskach.
fot. Sumak octowiec/Adobe Stock, waldenstroem
Klon jesionolistny (Acer negundo)
Klon jesionolistny to małe drzewo o szerokiej koronie. Dorasta do 5 metrów wysokości. Jedną z najbardziej atrakcyjnych odmian jest 'Flamingo" - ma ciemnoróżowe liście i pędy, które z biegiem lat stają się pstrokate, biało-zielone. To popularny gatunek niewysokiego drzewa ozdobnego do ogrodu.
fot. Klon jesionowaty/Adobe Stock, jbphotographylt
Tulipanowiec (Liriodendron tulipifera)
Tulipanowiec to szybko rosnące drzewo. Ma atrakcyjne duże liście, które jesienią wybarwiają się na żółto-złoto. Uwagę zwracają również piękne kwiaty, które przypominają kwiat tulipana.
Niestety, jest wymagający w uprawie. Potrzebuje osłoniętego przed wiatrem stanowiska i odpowiedniego nasłonecznienia. Młode okazy są wrażliwe na mrozy.
fot. Tulipanowiec/Adobe Stock, vodolej
Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia)
Jarząb pospolity to szybko rosnące drzewo o owalnej koronie. Może dorastać nawet do 12 m, chociaż standardem jest, że rośnie do około 8 m.
Ma pierzaste liście, które jesienią stają się złote, pomarańczowe i białe kwiaty, zebrane w baldachogrona. Kwitnie w maju i czerwcu. Ma dekoracyjne, pomarańczowo-czerwone owoce.
Jarząb lubi stanowisko słoneczne lub delikatnie zacienione. Ma niewielkie wymagania glebowe.
fot. Jarząb pospolity/Adobe Stock, Esa
Morwa biała (Morus alba)
To jedyny gatunek morwy występujący naturalnie w Polsce. Jest łatwy w uprawie. Morwa biała lubi nasłonecznione stanowiska i lekką, gliniastą glebę.
Kwiaty morwy są małe, delikatne, mają żółtawy kolory i słodki zapach. Liście są duże i mają jajowaty, nieco nieregularny kształt. To popularne niewysokie drzewo ozdobne do ogrodu.
fot. Morwa biała/Adobe Stock, naalchi
Czytaj także:
Szybko rosnące drzewa
Drzewa kwitnące na różowo
Drzewka ozdobne do ogrodu