Magnolia fot. Adobe Stock

Magnolia - odmiany, sadzenie, pielęgnacja

Magnolia kwitnie już w pierwszym lub w drugim roku po posadzeniu. Pięknie pachnie, ale może zapadać na choroby grzybowe. Radzimy, jakie opryski i nawozy warto stosować w przypadku drzewa magnolii.
/ 07.02.2020 11:53
Magnolia fot. Adobe Stock

Zakwita już w pierwszym, a najpóźniej w drugim roku po posadzeniu. Jeśli chcesz dłużej cieszyć się ich zapachem i widokiem, posadź 2 drzewka magnolii różniące się barwą i porą kwitnienia.

Niemal wszystkie magnolie kwitną wiosną (niektóre w kwietniu, inne w maju), ale można czasem trafić także na okazy, które rozwijają pąki latem. 

Kwiaty są zazwyczaj białe lub różowe, niekiedy ciemnopurpurowe. Ostatnio pojawiły się też oryginalne odmiany żółte. 

Wiele magnolii pięknie pachnie nawet po opadnięciu kwiatów. Latem ich ozdobą pozostają liście, zazwyczaj duże i mięsiste, które jesienią przebarwiają się na żółto lub brązowo.

Spis treści:

 1. Magnolia - odmiany
 2. Jak i gdzie posadzić drzewo magnolii
 3. Magnolia - podlewanie i nawożenie
 4. Magnolia - najczęstsze choroby i problemy

Odmiany magnolii

Szkółki oferują kilkadziesiąt odmian i gatunków magnolii. Zanim kupisz drzewko, odpowiedz sobie na pytanie, jaka ma być jego docelowa wielkość.

Są bowiem spore różnice między gatunkami i odmianami. Ich wysokość waha się od 2 metrów do kilkunastu. Oto propozycje do mniejszych ogrodów:

 • Odmiany wysokości 2–2,5 m: stellata (magnolia gwiaździsta): „Rosea”, „Royal Star”, „Waterlily”, „Centennial” liliflora (magnolia purpurowa):  „Nigra” i mieszańce amerykańskie: „Susan”, „Betty”, „George H. Kern”, „Judy”, „Jane”.
 • Odmiany wysokości 2,5–5 m: magnolia soulangeana: „Alexandriana”, „Lennei”, „Lennei Alba”, „Speciosa”, „Alba Superba”, „Rustica Rubra”magnolia loebneri: „Leonard Messel”, „Snowdrift”.

Wszystkie te gatunki i odmiany są odporne na mrozy. Zakwitają już w pierwszym, a najpóźniej w drugim roku po posadzeniu. Często sprzedawane są już kwitnące, o wysokości ok. 70 cm.

Magnolia - gdzie ją posadzić? 

Odmiany wyższe powinny być sadzone pojedynczo na trawniku, natomiast karłowe można sadzić w grupach, np. wśród płożących się jałowców.

Miejsce powinno być zaciszne i nasłonecznione, a podłoże przepuszczalne, zasobne w próchnicę i lekko kwaśne. Najlepiej kupić 50-, 80-centymetrowe drzewko w doniczce. Wtedy najszybciej się przyjmie i zacznie rosnąć.

Ale czasem magnolie są także sprzedawane z bryłą korzeniową owiniętą folią. Jeśli korzenie nie są przesuszone, powinna się także łatwo zadomowić w ogrodzie.

Magnolia jest bardzo dekoracyjna. Najlepiej wyeksponujesz jej urodę, sadząc ją na tle zielonych krzewów lub żywopłotu.

Kiedy posadzić magnolię

Najlepszą porą jest wiosna, choć magnolie kupione w pojemnikach możemy sadzić przez cały okres wegetacyjny. Przed sadzeniem glebę piaszczystą trzeba wzbogacić kompostem i torfem.

Drzewo magnolii wymaga żyznej i lekko kwaśnej gleby, o pH 5–5,5. Magnolię wkładamy do ziemi na taką głębokość, na jakiej rosła w pojemniku. Następnie robimy wokół pnia rynienkę i podlewamy 5–10 l wody.

Pielęgnacja magnolii: podlewanie i nawożenie

Jeżeli gleba jest lekka i przepuszczalna, może wystąpić niedostatek wody. Przynajmniej przez pierwsze dwa lata od posadzenia podlewamy drzewko od maja do lipca.

Ważnym zabiegiem jest ściółkowanie podłoża korą lub torfem. Zabezpiecza to system korzeniowy przed przemarznięciem zimą, a ponadto zatrzymuje wilgoć w glebie. Pod taką pierzynką nie rozwijają się też chwasty.

Młody okaz dobrze jest okryć na zimę słomą lub workiem jutowym, a podłoże przy pniu trocinami lub korą (kopczyk wys. 30 - 40 cm). Starsze magnolie zabezpiecza się przed mrozem, ściółkując ziemię wokół rośliny 20-, 30-cm warstwą kory.

Od marca aż do połowy lipca zasilamy drzewko szybko działającymi nawozami wieloskładnikowymi (co 2 – 3 tygodnie). Jeśli zdecydujemy się na nawóz o spowolnionym działaniu (np. Osmocote), podsypujemy nim roślinę tylko raz, w końcu marca lub na początku kwietnia. Zamiast nawozów sztucznych można stosować organiczne – obornik, kompost.

Problemy w uprawie magnolii

Podpowiadamy, jak radzić sobie z typowymi problemami i chorobami, które mogą dotknąć magnolię.

 • Gdy liście są przebarwione na żółto, a korzenie rośliny zamierają, świadczy to o zbyt dużej ilości wapnia w glebie. Konieczne jest wtedy zakwaszenie jej np. kwaśnym torfem.
 • Lekkie przemarznięcie zimą. Zapewne nie została należycie zabezpieczona albo przesadziliśmy z nawożeniem azotem, a duże dawki tego składnika zwiększają podatność magnolii na przemarzanie. Odtąd nawozy zawierające azot stosujemy tylko wiosną.
 • Zaatakowały ją szkodniki. To się może zdarzyć pomimo właściwej pielęgnacji. Najczęściej magnolie są niszczone przez przędziorki, które pod osłoną pajęczyny żerują od maja do sierpnia. Na górnej stronie liści pojawiają się wtedy mozaikowate przebarwienia, z czasem liście zasychają i opadają. W takim przypadku koniecznie usuwajmy opadłe liście (najlepiej je spalić).

 • Rośliny należy opryskać pod koniec maja lub na początku czerwca preparatem Nissorun 050 EC (0,06%) lub Talstar 100 EC (0,05%). Później można też użyć preparatów Karate Zeon 050 CS (0,05%) lub Afidol AL, które poza substancją owadobójczą zawierają także mikroelemeny wzmacniające rośliny osłabione żerowaniem szkodników.
  Innym szkodnikiem niszczącym magnolie są mszyce. Pędy, na których jest ich najwięcej, najlepiej usunąć. Konieczne jest także wykonanie oprysków preparatami: Pirimix AE, Piriflor 01 AE, Pirimor 01 AE czy też ABC na mszyce AL.
 • Dolna część pnia magnolii jest obgryzana, zwłaszcza zimą, przez myszy i nornice. Czasem nawet o tym nie wiemy, bo uszkodzenie jest widoczne dopiero, gdy usuniemy wierzchnią warstwę gleby. Powstałe rany trzeba zamalować farbą emulsyjną z dodatkiem Benlate 1% lub Topsinu 1%.
 • Krety, ryjące glebę wokół roślin, mogą powodować uszkodzenie delikatnych korzeni magnolii. Powoduje to wyraźne osłabienie wzrostu krzewu. Trzeba jak najszybciej udeptywać nowo powstałe kopce, a kreta starać się wypłoszyć z ogrodu.
 • Choroby o podłożu bakteryjnym lub grzybowym trapią magnolie znacznie rzadziej. Objawiają się najczęściej powstawaniem plam i przebarwień na liściach, deformacji liści, czasem również są nawet widoczne skupiska zarodników grzyba. Atakowane bywają również kwiaty, które przy dużej wilgotności powietrza mogą nawet całkowicie zgnić.

Aby zminimalizować prawdopodobieństwo rozwoju infekcji grzybowych starajmy się nie zraszać całej rośliny podczas podlewania, a jedynie glebę. Kiedy jednak objawy infekcji chorobowej są już widoczne, konieczne jest wówczas wykonanie oprysku odpowiednim środkiem grzybobójczym (fungicydem).

Z reguły zalecane jest wykonanie kilku oprysków w odstępach dwutygodniowych. Aby nie nadużywać środków chemicznych, polecamy Biosept 33 SL (0,05%) lub Bioczos BR.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 19.03.2015

Dowiedz się więcej na temat uprawy roślin w ogrodzie:Bukszpan - uprawa, przycinanie, rozmnażanieSłowniczek ogrodnikaSosna zwyczajna - uprawa, pielęgnacja, ceny sadzonek