Rośliny na żywopłot zimozielony - drzewa i krzewy liściaste i iglaste

Żywopłot zimozielony fot. Adobe Stock, ThomBal
Krzewy i drzewa iglaste na żywopłot zimozielony są oczywistym wyborem, bo nie zrzucają igieł na zimę (prócz modrzewia). Żywopłot całoroczny liściasty stworzysz z: bukszpanu wiecznie zielonego, berberysu, ligustru, mahonii, ostrokrzewu, laurowiśni.
Edyta Liebert / 26.08.2021 13:25
Żywopłot zimozielony fot. Adobe Stock, ThomBal

Zwarto posadzone drzewa iglaste mogą stworzyć żywopłot całoroczny, podobnie jak wiele odmian krzewów. Liściaste rośliny, które zapewnią zimą osłonę od ulicy i ogrodzenie w większości rosną szybciej niż iglaki, ale wybór jest bardziej okrojony.

Krzewy i drzewa iglaste na żywopłot zimozielony

Planuj żywopłot zgodnie z tym, ile masz miejsca dla roślin oraz na jakim tempie wzrostu ci zależy. Np. odmiany tuj i cisów mają wąski pokrój i utworzą atrakcyjny szpaler. Te pierwsze rosną szybciej, te drugie - nadrabiają atrakcyjnością.

W linii ogrodzenia możesz stworzyć mieszany żywopłot zimozielony z iglaków. Nie trzymaj się nomenklatury: niekiedy nazwy krzewy i drzewa na iglaki stosuje się wymiennie, bo często np. cis. jałowiec, tuja czy cyprysik potrafią urastać do kilku metrów, wówczas trudno nazywać je krzewami.

Mieszana kompozycja będzie unikatowa i zmienna, a o każdej porze roku - inna. Taki żywopłot stwarza lepsze siedlisko dla owadów, wygląda znacznie bardziej naturalnie. Pamiętaj tylko, by miały podobne wymagania glebowe. Jakie gatunki sprawdzą się na żywopłot zimozielony?

  • Żywotnik. Rośliny te są niedrogie, rosną względnie prędko w górę, i dają się pięknie formować. Wybieraj gatunki: brabant, smaragd, kórnik i spiralis. Tuje te najlepiej rosną w słonecznych miejscach lub w półcieniu. Lubią lekko kwaśną, ale próchniczną glebę i dobrze czują się sadzone w rzędzie co 70-100 cm. Zachowaj ok. 50-60 cm odległości od np. ogrodzenia siatkowego.
  • Cis. To rośliny zimozielone o atrakcyjnych lśniących igłach, które mogą rosnąć całkiem szybko, jeśli zapewni im się żyzne podłoże. Przyrost jest jasnozielony i napawa dumą właścicieli żywopłotu. Na rynku można dostać setki gatunków cisu. Warto postawić na odmianę cisu pospolitego lub pośredniego kolumnowego. Do najbardziej znanych cisów pośrednich należą: Brownii, Everlow, Hatfieldii, Hicksii. Jeśli zdecydujesz się na cis kolumnowy wiedz, że będzie on rósł powoli.
  • Jałowiec. Odmiana „Hibernica” to kolumnowa odmiana, która nadaje się na żywopłot zimozielony. Urasta do wielkości (do 2-2,5 m), tworzy zgrabne osłony i lubi słoneczne stanowisko. Krzewy sadzi się w rzędzie co 60 cm i w ok. 50-centymetrowej odległości od ogrodzenia.

Jałowiecfot. Jałowiec na żywopłot/Adobe Stock, Arkadius

  • Świerk. Posadzone dość gęsto świerki stworzą zwarty żywopłot, aby nie zajmowały zbyt dużo miejsca, wybieraj odmiany strzeliste, np. świerk serbski. Ten okaz to roślina zimozielona szybko rosnąca, o dość wąskim pokroju. Sprawdzi się mieszanie odmian, by uzyskać jak najciekawszy efekt. Mają niewielkie wymagania w kwestii gleby, ale jeśli zależy ci na ich szybszym wzroście, użyźniaj ziemię nawozem, podlewaj w początkach wzrostu. Świerki w ogrodzeniach to najczęściej świerk pospolity, kłujący (srebrny) i serbski.

Krzewy i drzewa liściaste na żywopłot zimozielony

Drzewa i krzewy ozdobne z liści nadają się na żywopłot, choć niekoniecznie zdobią go cały rok. Jeśli wolisz odgrodzić się np. od ulicy roślinami ozdobnymi, postaw na krzewy, które najdłużej kwitną. Niestety te, które nie są mrozoodporne, nie ozdobią i nie osłonią posesji w miesiącach jesienno-zimowych. Warto postawić na krzewy zimozielone lub drzewa, które będą wyglądały atrakcyjnie cały rok dzięki zmiennemu wyglądowi.

Mądrym wyborem są ozdobne krzewy zimozielone. Wśród pozostałych roślin liściastych, których niechęć do niskich temperatur ogołaca z liści na zimę, na żywopłoty wybiera się: grab, buk, głóg jednoszyjkowy, ligustr, tawuła, ałycza, antypka.

  • Bukszpan wiecznie zielony. W tej grupie absolutnym hitem. Dorasta do 2-3 metrów, ale rośnie w bardzo wolnym tempie. Bukszpan lubi strzyżenie, więc jego formę można dowolnie korygować. Roślina ta ma skórzaste, błyszczące listki, jest dość odporny na mrozy, ale młode okazy warto okryć na zimę.
  • Berberys. To dostojny, barwny krzew dorastający do 2-3 metrów wysokości. Na jesieni wydają podłużne, czerwone jagody. Nie ma szczególnych wymagań glebowych. Sprawdzi się doskonale na żywopłot, bo prócz doskonałego pokroju i pięknej kolorystyki, posiada małe kolce, które skutecznie odstraszą nieproszonych gości. W berberysach chętnie gnieżdżą się też ptaki, zapewniając piękny śpiew o poranku.

Berberysfot. Żywopłot z berberysu/Adobe Stock, macpul

  • Mahonia. Ma skórzaste, ciemnozielone liście, a urasta do ok 1,5 m wysokości. Jest łatwa w uprawie, choć lepiej jej nie przesadzać. Lubi towarzystwo cisów, berberysów. Kwitnie wiosną na jasnożółto. 
  • Ostrokrzew. Jest to zimozielony krzew liściasty, charakteryzuje się grubymi liśćmi i ozdobnymi owocami. Można z jego udziałem utworzyć ciasny i szczelny żywopłot. Posiada różne odmiany (jest ich ok. 300). Lubi stanowiska zaciszne i zacienione. Ostrokrzew ma efektowne czerwone owoce. Należy pamiętać, że są one trujące. Aby pojawiły się czerwone jagody, w ogrodzie muszą znajdować się krzewy żeńskie i męskie, ale pamiętaj, że są one trujące.
  • Laurowiśnia. Nazywana jest również wawrzynośliwą. To sporych rozmiarów zimozielony krzewem liściastym lub nawet małym drzewem. Ma rozłożysty pokrój i osiąga nawet do 6 metrów wysokości. W maju daje piękne białe kwiaty o urokliwym zapachu. wytwarza wówczas drobne, białe kwiaty, zebrane w grona, które wydzielają przyjemny zapach. Najbardziej cenionym walorem laurowiśni są jednak jej liście: duże, eliptyczne, ciemnozielone, połyskujące z wierzchu. Przypominają liście laurowe, stąd właśnie zwyczajowa nazwa tej rośliny.

Laurowiśniafot. Żywopłot z laurowiśni/Adobe Stock, Magdalena

Czytaj także: Niewysokie drzewa ozdobne do ogroduWysokie krzewy do ogroduDrzewa kwitnące na różowo

Redakcja poleca

REKLAMA