Uprawa truskawek bez tajemnic: zobacz, jak uprawiać truskawki w ogrodzie, tunelu, a nawet beczce czy rurze

uprawa truskawek fot. Fotolia
Sekret uprawy truskawek to przede wszystkim posadzenie ich na osłoniętym stanowisku z żyzną i dobrze przepuszczalną glebą. Truskawki w beczce prezentują się bardzo efektownie, ale w ten sposób można uprawiać tylko zwisające odmiany. W ścianach beczki należy wywiercić otwory.
Małgorzata Świgoń / 18.04.2024 13:57
uprawa truskawek fot. Fotolia

Uprawa truskawek w ogrodzie jest popularna. W zależności od odmiany, w naszych warunkach klimatycznych, truskawki dojrzewają najczęściej pod koniec maja. Najobficiej owocują jednak dopiero w drugim roku uprawy, później owoce są coraz drobniejsze, a samo owocowanie mniej obfite.

Im roślina jest starsza, tym mniej odporna staje się na niską temperaturę podczas zimy oraz suszę. W przydomowych ogródkach truskawki najlepiej uprawiać na jednym miejscu nie dłużej niż 5 lat. Potem należy wybrać nowe miejsce do uprawy truskawek i posadzić nowe sadzonki. Oto garść pomysłów na uprawę truskawek w ogrodzie.

Spis treści:

  1. Truskawki w beczce
  2. Truskawki w ogrodzie
  3. Truskawki w doniczce
  4. Truskawki w rurze
  5. Usuwanie chwastów i rozłogów
  6. Opryski truskawek

Uprawa truskawki w beczce

Truskawki w beczce nie tylko przykuwają wzrok - to również bardzo praktyczny sposób uprawy zwisających odmian. Taka pionowa grządka nie zabiera wiele miejsca, a dodatkowo stwarza idealne warunki pod uprawę konkretnych odmian truskawek. Potrzebna jest oczywiście beczka (może być plastikowa lub drewniana), w której ścianach trzeba wywiercić dowolną liczbę otworów. Sprawdzi się także większe wiadro.

W środek beczki wstaw plastikową rurę z ponawiercanymi otworami. Będzie służyć do skutecznego podlewania truskawek. Następnie w otworach beczki (zaczynając od tych znajdujących się najniżej) umieść sadzonki. Tak przygotowane sadzonki zasyp ziemią. Nie uklepuj zbyt mocno, aby podłoże było przepuszczalne.

Powtarzaj tę czynność na każdym następnym poziomie, aż do końca. Po zasadzeniu truskawek w beczce obficie podlej beczkę, wlewając wodę do rury. Gotowe! Teraz wystarczy czekać na plony i dbać o odpowiednie nawożenie oraz pielęgnację. Sprawdzi się np. podlewanie truskawek drożdżami w okresie wegetacji.

truskawki w beczce

fot. Uprawa truskawki w beczce/Adobe Stock, nevenm

Pomysł na truskawki w ogrodzie

Aby truskawki uprawiane w ogrodzie czy na działce obficie owocowały, potrzebują czasu. Muszą się odpowiednio rozwinąć i mieć właściwe warunki. Truskawki posadzone na przełomie czerwca i lipca zdążą się silnie rozkrzewić i zawiążą dużo pąków kwiatowych na następny rok.

Truskawki lubią stanowiska osłonięte, z żyzną i przepuszczalną glebą. Doskonale rosną na grządkach, na których wcześniej uprawiana była marchew, fasola i rośliny kapustne. W pierwszym okresie po posadzeniu należy je obficie podlewać, a po 4 tygodniach dodatkowo nawozić.

W uprawie truskawek decydujące znaczenie mają azot, fosfor i potas. Azot odpowiada za wzrost masy zielonej, fosfor wpływa na rozwój systemu korzeniowego, zaś potas decyduje o kwitnieniu i owocowaniu.

Uprawa truskawki w tunelu foliowym

Świetną lokalizacją dla truskawek będzie tunel foliowy. Będą tam miały idealne warunki szczególnie posadzone późno. Możesz umieścić je pod folią nawet w sierpniu i mieć pewność, że doskonale się rozwiną. Pamiętaj jednak, aby regularnie zasilać truskawki wodą (w tunelach i szklarniach ziemia szybciej wysycha), a jeśli owady zapylające mają utrudniony dostęp do tunelu - warto postawić w środku jeden mały ul.

pomysł na truskawki w ogrodzie

fot. Uprawa truskawki w tunelu foliowym/Adobe Stock, imfotograf

Uprawa truskawki w doniczce i na balkonie

Truskawki możesz uprawiać także na balkonach oraz w donicach i skrzyniach. Warto wybrać nieco większe pojemniki, w których sadzonki będą mogły rozwinąć system korzeniowy i dobrze się rozkrzewić.

Do uprawy truskawki na balkonie czy w donicy w ogrodzie warto wybrać zwisające odmiany truskawki, np.:

  • Albion,
  • Senga Sengana,
  • Toscana,
  • Cupido,
  • Roman.

Pamiętaj także, że truskawki na balkonie i w skrzyniach wymagają żyznej ziemi i odpowiedniego stanowiska. Najlepiej umieścić odmiany pnące wysoko, bo dzięki temu będą mieć szansę wypuścić długie pędy. Warto je zasilać nawozem z przewagą potasu.

truskawka w doniczce

fot. Uprawa truskawki w doniczce/Adobe Stock, mari_d

Uprawa truskawki w rurze

Uprawa truskawek w rurze brzmi osobliwie, ale jest to doskonały i bardzo popularny sposób hodowania tych pysznych owoców. Możesz wykorzystać do tego dowolną rurę (np. PCV) lub stary kawałek rynny. Ta metoda ma wiele zalet. Przede wszystkim truskawki uprawiane w rurze nie wymagają spulchniania gleby.

Możesz sadzić truskawki zarówno poziomo (wtedy wystarczy połówka rury), jak i pionowo (wówczas konieczna będzie zabudowana rura z otworami). Podlewanie takiej hodowli także jest dużo łatwiejsze, podobnie jak nawożenie.

truskawki w rurze

fot. Uprawa truskawki w rurze/Adobe Stock, Kenishirotie

Usuwanie chwastów i rozłogów

Plewienie chwastów jest bardzo ważnym zabiegiem w hodowli truskawek. Aby się ich pozbyć, warto spulchniać glebę motyką wokół roślin. Trzeba jednak przy tym uważać, by nie uszkodzić sadzonek truskawek.

Nie mniej ważne jest usuwanie rozłogów. Trzeba to robić przynajmniej dwukrotnie w czasie wegetacji: pierwszy raz po zakończeniu zbiorów, drugi: na początku września. Rozłogi, podobnie jak chwasty, konkurują o wodę, światło i składniki pokarmowe.

Ochrona przed chorobami: opryski truskawek

Owoce truskawek są miękkie, soczyste i słodkie, dlatego też są narażone przez choroby. Najczęściej atakują je:

Szara pleśń

Do pierwszych infekcji dochodzi w czasie kwitnienia roślin. Chorobotwórczy grzyb wnika do tkanek przez rozwinięte kwiaty. Uaktywnia się, gdy owoce zaczynają dojrzewać i gromadzić cukry. Wówczas szybko się rozwija i powoduje pleśnienie.

Poza pierwotnymi infekcjami, które mają miejsce w czasie kwitnienia może dochodzić do tzw. infekcji wtórnych, gdy chory owoc zakaża sąsiednie. Szara pleśń na truskawkach najszybciej się rozwija, gdy jest wilgotne lato, często pada deszcz i w powietrzu panuje duża wilgoć.

Skuteczna ochrona truskawek przed pleśnieniem powinna mieć dwa etapy:

  • Pierwszy oprysk wykonujemy w czasie kwitnienia, gdy ponad połowa kwiatów jest już rozwinięta. Do tego zabiegu możemy wykorzystać środek Pomarsol, który chroni także przed chorobą liści truskawek - białą plamistością.
  • Drugi etap ochrony, to zapobieganie infekcjom wtórnym w czasie dojrzewania owoców. Truskawki dojrzewają stopniowo, w związku z tym zbieramy je co kilka dni. Wtedy stosujemy Teodor. Preparat ten można bezpiecznie stosować między jednym, a drugim zbiorem owoców. Owoce nadają się do zbierania i spożywania już po upływie 24 godzin od oprysku.

Mączniak prawdziwy i biała plamistość liści

Powodują słabe owocowanie truskawek. Zapobiega im koszenie liści truskawek krótko po zebraniu owoców. Jednak ta metoda stosowana regularnie może bardzo osłabić rośliny. Lepiej więc użyć preparatu Zato. Oprysk roślin wykonuje się już po zbiorze owoców.

odmiany truskawek w polsce

fot. Uprawa truskawek/Adobe Stock, dzmitrock87

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 28.05.2017.

Czytaj także:
Trawa pampasowa: jak ją uprawiać?
Bukszpan - jak o niego dbać?
Uprawa pomidorów

Redakcja poleca

REKLAMA