uprawa truskawek fot. Fotolia

Uprawa truskawek dla każdego - truskawki w beczce, w ogrodzie i na balkonie

Sekret uprawy truskawek to przede wszystkim posadzenie ich na osłoniętym stanowisku z żyzną i dobrze przepuszczalną glebą. Truskawki w beczce prezentują się bardzo efektownie, ale w ten sposób można uprawiać tylko zwisające odmiany. W ścianach beczki należy wywiercić otwory.
Małgorzata Świgoń / 10.05.2020 18:06
uprawa truskawek fot. Fotolia

W zależności od odmiany, w naszych warunkach klimatycznych, truskawki dojrzewają najczęściej pod koniec maja. Najobficiej owocują w drugim roku uprawy, później owoce są coraz drobniejsze.

Jednak im roślina jest starsza, tym mniej odporna staje się na niską temperaturę podczas zimy oraz suszę. W przydomowych ogródkach truskawki najlepiej uprawiać na jednym miejscu nie dłużej niż 5 lat. Potem należy wybrać nowe miejsce do uprawy truskawek i posadzić nowe sadzonki.

Spis treści:

 1. Truskawki w beczce
 2. Truskawki w ogrodzie
 3. Truskawki na balkonie
 4. Usuwanie chwastów i rozłogów
 5. Opryski truskawek

Uprawa truskawek w beczce

Truskawki w beczce nie tylko przykuwają wzrok - to również bardzo praktyczny sposób uprawy zwisających odmian. Taka pionowa grządka nie zabiera wiele miejsca. Potrzebna jest beczka (może być plastikowa lub drewniana), w której ścianach trzeba wywiercić dowolną liczbę otworów.

W środek beczki wstawiamy plastikową rurę z ponawiercanymi otworami. Będzie służyć do skutecznego podlewania truskawek. Następnie w otworach beczki (zaczynamy od znajdujących się najniżej) umieszczamy sadzonki i wsypujemy do beczki ziemię. Powtarzamy tę czynność na każdym następnym poziomie, aż do końca. Po zasadzeniu truskawek w beczce, podlewamy ziemię - wodę wlewamy do rury. Gotowe! Teraz wystarczy czekać na plony!

Truskawki w beczce

fot. Adobe Stock

Uprawa truskawek w ogrodzie

Aby truskawki uprawiane w ogrodzie czy na działce obficie owocowały, potrzebują czasu. Muszą się odpowiednio rozwinąć. Truskawki posadzone na przełomie czerwca i lipca zdążą się silnie rozkrzewić i zawiążą dużo pąków kwiatowych na następny rok.

Truskawki lubią stanowiska osłonięte, z żyzną i przepuszczalną glebą. Doskonale rosną na grządkach, na których wcześniej uprawiana była marchew, fasola i rośliny kapustne. W pierwszym okresie po posadzeniu należy je obficie podlewać, a po 4 tygodniach dodatkowo nawozić.

W uprawie truskawek decydujące znaczenie mają azot, fosfor i potas. Azot odpowiada za wzrost masy zielonej, fosfor wpływa na rozwój systemu korzeniowego, zaś potas decyduje o kwitnieniu i owocowaniu.

Uprawa pnącej truskawki na balkonie

Do uprawy na balkonie warto polecić zwisające odmiany:

 • Albion,
 • Senga Sengana,
 • Toscana,
 • Cupido,
 • Roman.

Truskawki na balkonie wymagają żyznej ziemi i odpowiednio dużego pojemnika. Najlepiej umieścić je wysoko, bo wypuszczają długie pędy. Warto je zasilać nawozem z przewagą potasu.

Usuwanie chwastów i rozłogów

Plewienie chwastów jest bardzo ważnym zabiegiem w hodowli truskawek. Aby się ich pozbyć, warto spulchniać glebę motyką wokół roślin. Trzeba jednak przy tym uważać, by nie uszkodzić sadzonek truskawek.

Nie mniej ważne jest usuwanie rozłogów. Trzeba to robić przynajmniej dwukrotnie w czasie wegetacji: pierwszy raz po zakończeniu zbiorów, drugi: na początku września. Rozłogi, podobnie jak chwasty, konkurują o wodę, światło i składniki pokarmowe.

Ochrona przed chorobami - opryski truskawek

Owoce truskawek są miękkie, soczyste i słodkie, dlatego też są narażone przez choroby. Najczęściej atakują je:

Szara pleśń

Do pierwszych infekcji dochodzi w czasie kwitnienia roślin. Chorobotwórczy grzyb wnika do tkanek przez rozwinięte kwiaty. Uaktywnia się, gdy owoce zaczynają dojrzewać i gromadzić cukry. Wówczas szybko się rozwija i powoduje pleśnienie.

Poza pierwotnymi infekcjami, które mają miejsce w czasie kwitnienia może dochodzić do tzw. infekcji wtórnych, gdy chory owoc zakaża sąsiednie. Szara pleśń na truskawkach najszybciej się rozwija, gdy jest wilgotne lato, często pada deszcz i w powietrzu panuje duża wilgoć.

Skuteczna ochrona truskawek przed pleśnieniem powinna mieć dwa etapy:

 • Pierwszy oprysk wykonujemy w czasie kwitnienia, gdy ponad połowa kwiatów jest już rozwinięta. Do tego zabiegu możemy wykorzystać środek Pomarsol, który chroni także przed chorobą liści truskawek - białą plamistością.
 • Drugi etap ochrony, to zapobieganie infekcjom wtórnym w czasie dojrzewania owoców. Truskawki dojrzewają stopniowo, w związku z tym zbieramy je co kilka dni. Wtedy stosujemy Teodor. Preparat ten można bezpiecznie stosować między jednym, a drugim zbiorem owoców. Owoce nadają się do zbierania i spożywania już po upływie 24 godzin od oprysku.

Mączniak prawdziwy i biała plamistość liści

Powodują słabe owocowanie truskawek. Zapobiega im koszenie liści truskawek krótko po zebraniu owoców. Jednak ta metoda stosowana regularnie może bardzo osłabić rośliny. Lepiej więc użyć preparatu Zato. Oprysk roślin wykonuje się już po zbiorze owoców.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 28.05.2017

Poczytaj więcej o uprawie roślin w ogródku:
Trawa pampasowa - najpiękniejszą z traw możesz mieć w swoim ogródku! Jak ją uprawiać?
Bukszpan - jak o niego dbać, by zawsze wyglądał zdrowo i okazale?
Uprawa pomidorów -jak się za to zabrać?

Tagi: truskawki