POLECAMY

Truskawki z własnej grządki

Owoce wyhodowane we własnym ogródku lub na balkonie są najpyszniejsze. Sprawdź, co zrobić, by zebrać jak największe plony.
/ 11 miesięcy temu
Truskawki z własnej grządki fot. Fotolia

W zależności od odmiany, w naszych warunkach klimatycznych, truskawki dojrzewają pod koniec maja. Najobficiej owocują w drugim roku uprawy, później owoce są coraz drobniejsze. Jednak im roślina jest starsza, tym mniej odporna na niską temperaturę podczas zimy oraz suszę. W przydomowych ogródkach truskawki najlepiej  uprawiać na jednym miejscu nie dłużej niż 5 lat. Potem należy wybrać nowe miejsce i posadzić nowe sadzonki.

Uprawa truskawek w ogrodzie

Aby truskawki uprawiane w ogrodzie czy na działce obficie owocowały, potrzebują czasu. Muszą się odpowiednio rozwinąć. Truskawki posadzone na przełomie czerwca i lipca zdążą się silnie rozkrzewić i zawiążą dużo pąków kwiatowych na następny rok.
Truskawki lubią stanowiska osłonięte, z żyzną i przepuszczalną glebą. Doskonale rosną na grządkach, na których wcześniej uprawiana była marchew, fasola i rośliny kapustne. W pierwszym okresie po posadzeniu należy je obficie podlewać, a po 4 tygodniach dodatkowo nawozić. W uprawie truskawek decydujące znaczenie mają azot, fosfor i potas. Azot odpowiada za wzrost masy zielonej, fosfor wpływa na rozwój systemu korzeniowego, zaś potas decyduje o kwitnieniu i owocowaniu.

Nawożenie truskawek

Do nawożenia truskawek warto wykorzystać np. "Aktywator wzrostu Brunatne BioZłoto", który jest wytwarzany z łotewskiego torfu. Można go stosować zarówno do opryskiwania, jak i podlewania roślin. Zapewnia prawidłowy i zdrowy wzrost. Zwiększa odporność na choroby i wzmacnia rośliny.

Usuwanie chwastów i rozłogów

Jest bardzo ważnym zabiegiem w hodowli truskawek. Aby pozbyć się chwastów, warto spulchniać glebę motyką wokół roślin, trzeba  przy tym uważać, by nie uszkodzić sadzonek truskawek. Nie mniej ważne jest usuwanie rozłogów.  Trzeba to robić przynajmniej dwukrotnie w czasie wegetacji: pierwszy raz po zakończeniu zbiorów, drugi: na początku września. Rozłogi, podobnie jak chwasty, konkurują o wodę, światło i składniki pokarmowe.

Ochrona przed chorobami - opryski truskawek

Owoce truskawek są miękkie, soczyste i słodkie, dlatego też są porażane przez choroby. Najczęściej atakują je:

  • Szara pleśń. Do pierwszych infekcji dochodzi w czasie kwitnienia roślin. Chorobotwórczy grzyb wnika do tkanek przez rozwinięte kwiaty. Uaktywnia się, gdy owoce zaczynają dojrzewać i gromadzić cukry. Wówczas szybko się rozwija i powoduje pleśnienie. Poza pierwotnymi infekcjami, które mają miejsce w czasie kwitnienia może dochodzić do tzw. infekcji wtórnych, gdy chory owoc zakaża sąsiednie. Szara pleśń najszybciej się rozwija, gdy jest wilgotne lato, często pada deszcz i w powietrzu panuje duża wilgoć. Skuteczna ochrona truskawek przed pleśnieniem powinna mieć dwa etapy: pierwszy oprysk wykonujemy w czasie kwitnienia, gdy ponad połowa kwiatów jest już rozwinięta. Do tego zabiegu możemy wykorzystać środek "Pomarsol", który chroni także przed chorobą liści truskawek – białą plamistością. Drugi etap ochrony, to zapobieganie infekcjom wtórnym w czasie dojrzewania owoców. Truskawki dojrzewają stopniowo, w związku z tym zbieramy je co kilka dni. Wtedy stosujemy "Teodor". Preparat ten można bezpiecznie stosować między jednym, a drugim zbiorem owoców. Owoce nadają się do zbierania i spożywania już po upływie 24 godzin od oprysku.
  • Mączniak prawdziwy i biała plamistość liści. Powodują słabe owocowanie truskawek. Zapobiega im koszenie liści truskawek krótko po zebraniu owoców. Jednak ta metoda stosowana regularnie może bardzo osłabić rośliny. Lepiej więc użyć preparatu "Zato". Oprysk roślin wykonuje się już po zbiorze owoców.

Uprawa pnącej truskawki na balkonie

Do uprawy na balkonie warto polecić zwisające odmiany: "Albion", "Senga Sengana", "Toscana", "Cupido", "Roman". Roślina wymaga żyznej, ziemi i odpowiednio dużego pojemnika. Najlepiej umieścić ją wysoko, bo wypuszcza długie pędy. Warto ją zasilać nawozem z przewagą potasu.
 

Uprawa truskawek w beczce

To bardzo praktyczny sposób uprawy zwisających truskawek. Taka pionowa grządka nie zabiera wiele miejsca. Potrzebna jest beczka (może być plastikowa lub drewniana), w której ścianach trzeba wywiercić dowolną liczbę otworów. W środek beczki wstawiamy plastikową rurę z ponawiercanymi otworami. Będzie służyć do skutecznego podlewania roślin. Następnie w otworach beczki (zaczynamy od znajdujących się najniżej) umieszczamy sadzonki i wsypujemy do beczki ziemię. Powtarzamy tę czynność na każdym następnym poziomie, aż do końca. Po sadzeniu podlewamy ziemię (wodę wlewamy do rury. Gotowe! Teraz wystarczy czekać na plony.

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)