Sadzonki truskawek fot. Adobe Stock

Sadzonki truskawek – rodzaje sadzonek, smaczne odmiany truskawek, sadzenie

Frigo, kopane albo sprzedawane w doniczkach. Sprawdź które sadzonki truskawek wybrać
Barbara Lasota / 14.09.2018 15:20
Sadzonki truskawek fot. Adobe Stock

Jeśli masz ogródek, posadź choć kilka sadzonek truskawek. Coraz częściej można spotkać także truskawki w doniczkach, uprawiane na balkonie. Zwłaszcza odmiany zwisające. Z jednego krzaczka nie zbierze się dużego plonu, ale taka uprawa daje dużo radości. Większość sadzonek truskawek można sadzić jesienią i wiosną. Nie mają dużych wymagań, rosną nawet na słabej glebie. Choć oczywiście większy plon dadzą, gdy będą rosły w żyznej ziemi.

Kopane sadzonki truskawek

Są to po prostu sadzonki z gołymi korzeniami. Do uprawy amatorskiej można sadzonki truskawek kupić lub dostać za darmo od zaprzyjaźnionego działkowicza, kuzyna lub plantatora truskawek. Oczywiście sprzedawane są również w sklepach ogrodniczych, w tym internetowych i przez szkółki truskawek. Tych ostatnich jest jednak w Polsce niewiele.
Zaletą sadzonek truskawek kopanych jest przede wszystkim niska cena (w granicach 0,50 zł/szt). Jeśli są zdrowe, ich korzenie nie są przesuszone i szybko zostaną posadzone i podlane, to na pewno będą dobrze rosły, i już podczas najbliższej wiosny zakwitną i zawiążą owoce.
Gdyby ktoś jednak chciał uprawiać większe poletko, to najlepiej kupić sadzonki truskawek ze świadectwem kwalifikacji materiału szkółkarskiego wystawiane przez PIORN czyli Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Wtedy jest pewność, że sadzonki truskawek nie są zainfekowane przez patogeny.

Sadzonki truskawek Frigo

Są obecnie bardzo modne. Nie jest to superodmiana, jak niektórzy myślą, tylko rodzaj sadzonek. Mają wiele zalet. Bardzo dobrze się przyjmują i dobrze rosną.

 • Cena. Ich wadą jest wysoka cena, bo za sztukę trzeba zapłacić 2–3 zł, a czasem nawet więcej. Dostępne są zazwyczaj tylko wiosną, do początku lata i wtedy się je sadzi. Tylko nieliczne odmiany można kupić jesienią.
 • Wygląd.to sadzonki truskawek bezlistne, wyciągnięte z chłodni. Tam były trzymane od momentu wykopania ze szkółki (robi się to jesienią lub na początku zimy). Po rozmrożeniu sadzi się sadzonki frigo do ziemi i już po 2 miesiącach, czasem po 30 dniach, wydają owoce.
 • Kiedy sadzić. Sadzenie jesienią nie bardzo ma sens, bo jeszcze w tym samym roku pojawiłyby się kwiaty i zawiązki owoców, które nie zdążyłyby dojrzeć przed mrozem. Jeśli ktoś decyduje się na jesienne sadzenie frigo, to musi zerwać kwiaty, aby truskawki przezimowały. W kolejnym roku, będą już owocować normalnie, tak jak dana odmiana zwykle owocuje. Najlepiej sadzić je wiosną.
 • Podział na klasy. Sadzonki truskawek frigo dzieli się na klasy: A+, A, B. Tylko klasa A+ daje obfity pierwszy plon. Pozostałe klasy dają niski pierwszy plon, do 100 g z rośliny.

Doniczkowe sadzonki truskawek

Jak nazwa sugeruje, te sadzonki truskawek są sprzedawane w doniczkach. Bardzo podobnie, jak często kupujemy w supermarketach pelargonie lub surfinie na balkon. Doniczki są małe, plastikowe, połączone np. po kilka lub kilkanaście sztuk. Sadzonki truskawek rosną w nich w jałowym podłożu torfowym. Można je sadzić właściwie przez cały sezon wegetacyjny. Także jesienią, byle nie za późno. Chodzi o to, aby przed zimą zdążyły się ukorzenić i wzmocnić.

Odmiany truskawek godne polecenia

 • Elsanta. Owocuje od polowy czerwca do połowy lipca. Owoce duże, błyszczące, skórka jasnoczerwona. Bardzo plenna.
 • Korona. Odmiana owocuje od początku czerwca do połowy lipca. Ma sercowate, nieco wydłużone owoce, intensywnie czerwone.
 • Olbrzymia. Owocuje od początku czerwca do końca czerwca. Ma duże, jędrne, ciemnoczerwone owoce z połyskiem. Wyjątkowo trwałe po zbiorze. 
 • Honeoye. Owocuje od połowy maja do połowy czerwca. Owoce smaczne, z początku duże, później nieco drobniejsze o atrakcyjnym wyglądzie
 • Polka XXL. Owocuje od początku czerwca do połowy lipca. Owoce średniej wielkości, żywo czerwone z silnym połyskiem, smaczne i aromatyczne
 • Murzynka. Owocuje Od połowy czerwca do połowy lipca. Polecana na konfitury i do mrożenia. Owoce duże.
 • Senga sengana. Owocuje od połowy czerwca do połowy lipca. Jedna z najsmaczniejszych. Bardzo plenna. Owoce ciemnoczerwone.
 • Pinka Panda. Idealna truskawka na balkon, do pojemników. Odmiana zwisająca, o ładnych różowych kwiatach i smacznych owocach.

Polecamy także: