Odmiany truskawek. Zobacz, które najlepiej wybrać do ogrodu i czym się różnią

truskawki odmiana fot. Adobe Stock, alicja neumiler
Odmiany truskawek mogą być kopane, sprzedawane w doniczkach i tzw. frigo, ostatnio bardzo modne. Jest między nimi trochę różnic, ale tak naprawdę, najważniejsze jest, żeby sadzonki były zdrowe i dobrej jakości. Zobacz, jak wybrać i gdzie kupić sadzonki truskawek dobrej jakości i dobrej odmiany, a także jak je sadzić.
Barbara Lasota / 26.04.2024 18:20
truskawki odmiana fot. Adobe Stock, alicja neumiler

Jeśli masz ogródek, posadź choć kilka sadzonek truskawek. Coraz częściej można spotkać także truskawki w doniczkach, uprawiane na balkonie. Zwłaszcza odmiany zwisające. Z jednego krzaczka nie zbierze się dużego plonu, ale taka uprawa daje dużo radości. Większość sadzonek truskawek można sadzić jesienią i wiosną. Nie mają dużych wymagań, rosną nawet na słabej glebie. Choć oczywiście większy plon dadzą, gdy będą rosły w żyznej ziemi.

Spis treści:

 1. Kopane odmiany truskawek
 2. Odmiany truskawek Frigo
 3. Najlepsze odmiany truskawek
 4. Truskawki: odmiany pnące

Kopane odmiany truskawek

Kopane odmiany truskawek to po prostu sadzonki z gołymi korzeniami. Do uprawy amatorskiej można je kupić u lokalnych rolników czy na bazarkach warzywnych lub dostać za darmo od zaprzyjaźnionego działkowicza, kuzyna lub plantatora truskawek.

Oczywiście kopane odmiany truskawek sprzedawane są również w sklepach ogrodniczych, w sieci oraz przez szkółki truskawek. Tych ostatnich jest jednak w Polsce raczej niewiele. Uprawa truskawki nie jest trudna, a sam owoc świetnie smakuje bez względu na odmianę.

Zaletą truskawek kopanych jest przede wszystkim niska cena (w granicach 0,50 zł/szt). Jeśli są zdrowe, ich korzenie nie są przesuszone i szybko zostaną posadzone i podlane, to na pewno będą dobrze rosły, i już podczas najbliższej wiosny zakwitną i zawiążą owoce.

Jeśli jednak chcesz uprawiać truskawki na większą skalę, a później je sprzedawać, to najlepiej kupić odmiany i sadzonki ze świadectwem kwalifikacji materiału szkółkarskiego wystawiane przez PIORN czyli Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Wtedy jest pewność, że sadzonki truskawek nie są zainfekowane przez patogeny.

odmiany truskawek

fot. Odmiany truskawek/Adobe Stock, barmalini

Odmiany truskawek Frigo

Truskawki Frigo są obecnie bardzo modne. Niektórzy mówią, że to tzw. superodmiana, ale w rzeczywistości to po prostu inny rodzaj sadzonek. Mają wiele zalet. Bardzo dobrze się przyjmują w większości warunków glebowych i dobrze rosną zarówno w szklarniach, jak i bezpośrednio w gruncie na "wolnym powietrzu". Sadzonki truskawek frigo dzieli się na klasy: A+, A, B. Tylko klasa A+ daje obfity pierwszy plon. Pozostałe klasy dają niski pierwszy plon, do 100 g z rośliny.

Ich wadą jest jednak wysoka cena, bo za pojedynczą sadzonkę trzeba zapłacić 2–3 zł, a czasem nawet więcej. Dostępne są zazwyczaj tylko wiosną, do początku lata i wtedy się je sadzi. Tylko nieliczne odmiany można kupić jesienią.

to truskawki bezlistne, wyciągnięte z chłodni. Tam były trzymane od momentu wykopania ze szkółki (robi się to jesienią lub na początku zimy). Po rozmrożeniu sadzi się sadzonki frigo do ziemi i już po 2 miesiącach, czasem po 30 dniach, wydają owoce.

Sadzenie jesienią nie bardzo ma sens, bo jeszcze w tym samym roku pojawiłyby się kwiaty i zawiązki owoców, które nie zdążyłyby dojrzeć przed mrozem. Jeśli ktoś decyduje się na jesienne sadzenie frigo, to musi zerwać kwiaty, aby truskawki przezimowały. W kolejnym roku, będą już owocować normalnie, tak jak dana odmiana zwykle owocuje. Najlepiej sadzić je wiosną.

Najlepsze odmiany truskawek

Większość popularnych odmian truskawek sprzedawana jest w doniczkach rozsadowych. Mogą być uprawiane w gruncie lub w skrzyniach czy donicach.

Doniczki rozsadowe są małe, plastikowe, połączone np. po kilka lub kilkanaście sztuk. Sadzonki truskawek rosną w nich w jałowym podłożu torfowym. Można je sadzić właściwie przez cały sezon wegetacyjny, także jesienią, byle nie za późno. Chodzi o to, aby przed zimą zdążyły się ukorzenić i wzmocnić.

 • Elsanta. Owocuje od połowy czerwca do połowy lipca. Owoce duże, błyszczące, skórka jasnoczerwona. Bardzo plenna.
 • Korona. Odmiana owocuje od początku czerwca do połowy lipca. Ma sercowate, nieco wydłużone owoce, intensywnie czerwone.
 • Truskawka olbrzymia. Owocuje od początku czerwca do końca czerwca. Ma duże, jędrne, ciemnoczerwone owoce z połyskiem. Wyjątkowo trwałe po zbiorze. 
 • Honeoye. Owocuje od połowy maja do połowy czerwca. Owoce smaczne, z początku duże, później nieco drobniejsze o atrakcyjnym wyglądzie
 • Polka XXL. Owocuje od początku czerwca do połowy lipca. Owoce średniej wielkości, żywo czerwone z silnym połyskiem, smaczne i aromatyczne
 • Murzynka. Owocuje Od połowy czerwca do połowy lipca. Polecana na konfitury i do mrożenia. Owoce duże.
 • Senga sengana. Owocuje od połowy czerwca do połowy lipca. Jedna z najsmaczniejszych. Bardzo plenna. Owoce ciemnoczerwone.
 • Pinka Panda. Idealna truskawka na balkon, do pojemników. Odmiana zwisająca, o ładnych różowych kwiatach i smacznych owocach.

odmiany truskawek tabela

fot. Odmiany truskawek/Adobe Stock, DiedovStock

Odmiany truskawek: truskawki pnące

Truskawki pnące są idealne w szczególności na balkony, gdzie jest mniej miejsca na rozległe skrzynie. Zwisające pędy wypuszczają owoce, a z górnej części rozwijają się liście. Zajmują niewiele miejsca i owocują dość obficie przez większość sezonu truskawkowego.

Dodatkowo odmiany pnące świetnie sprawdzają się do uprawy w rurach i beczkach. Niektóre odmiany (np. Elan) owocują aż do pierwszych przymrozków. Idealnie sprawdzą się też do szklarni i zabudowanych balkonów.

Najpopularniejsze odmiany pnące i zwisające truskawek to:

 • Selva. Posiada smaczne owoce oraz potrafi powtórzyć owocowanie.
 • Everest. Owoce tej odmiany są mniej smaczne, ale idealnie sprawdzają się do koktajli czy deserów.
 • Elan. Odmiana, która owocuje bardzo długo i wypuszcza duże, soczyste truskawki.
 • Super Star. Ta odmiana charakteryzuje się bardzo długimi pędami i obfitym owocowaniem.
 • Temptation. Wypuszcza bardzo dobre owoce, ale jest nieodporna na mróz.
 • Pink Panda. Ma niewielkie owoce, ale za to wypuszcza piękne, dekoracyjne kwiaty w purpurowej lub ciemnoróżowej barwie.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 14.09.2018.

Czytaj także:
Czym nawozić truskawki?
Czy pies może jeść truskawki?
Obiad z truskawkami
 

Redakcja poleca

REKLAMA