Miskant chiński fot. Fotolia

Miskant chiński

Trawy są bardzo dekoracyjne, więc coraz chętniej sadzimy je w ogrodzie. Szczególnie atrakcyjnie wyglądają te okazałe, pięknie kwitnące, jak miskant.
Małgorzata Świgoń / 29.08.2017 04:00
Miskant chiński fot. Fotolia

Trawy są łatwe w uprawie w przeciętnych warunkach ogrodowych i nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Lubią miejsce słoneczne, żyzną wilgotną i dobrze przepuszczalną ziemię. Sadzonki kupowane w doniczkach można sadzić przez cały okres wegetacyjny. Gatunki niewysokie najlepiej wyglądają sadzone w grupach, duże trawy, jak miskant mogą być sadzone pojedynczo.

Najciekawsze odmiany

Miskant cukrowy (Mischantus sacchariflorus)

Wyrasta na wysokość do 150 cm. Tworzy silne podziemne rozłogi, więc trzeba ograniczać jej rozrastanie przegrodami. W sierpniu zaczyna wypuszczać bardzo efektowne puszyste kwiatostany. Jesienią przebarwia się na ładny , jasnobrązowy kolor. Trawa ta polecana jest na duże rabaty do kompozycji z innymi roślinami.

Miskant "Adagio"

Niewysoka odmiana, która osiąga 50-60 cm wysokości, kwiatostany mają 80 cm wysokości. Wąskie liści mają kolor szarozielony, za to wiechy przybierają różowaty odcień. Bardzo efektownie wyglądają także zimą. Roślina wymaga żyznej i stale wilgotnej gleby i słonecznego stanowiska. Polecana do sadzenia nad oczkami wodnymi.

Miskant "Silberfeder"

Silnie rosnąca odmiana, tworzy duże, gęste kępy o wysokości 150 cm. Wąskie liście mają charakterystyczny nerw główny w kolorze białym. Kwiaty zebrane są w srebrzystobiałe, puszyste wiechy (20-40 cm długości) pojawiają się w sierpniu i wyglądają ładnie także zimą, gdy uschną. Roślina wymaga żyznej, stale wilgotnej gleby. Młodsze sadzonki trzeba okrywać na zimę.

Miskant "Zebrinus"

Wysoka odmiana, która silnie rośnie i osiąga 200 cm wysokości. Ma szerokie, bardzo efektowne zielone liście pokryte poprzecznymi żółtymi paskami. Wymaga żyznej, stale wilgotnej gleby. Młodsze rośliny trzeba okrywać na zimę. Najlepiej wygląda sadzona pojedynczo, zwłaszcza na brzegach zbiorników wodnych.

Miskant "Flamingo"

Tworzy gęste kępy o wąskich sztywnych liściach z wyraźnie widocznym białym nerwem. Osiąga wysokość ok. 100 cm. Jej ozdobą są niezwykle oryginalne kwiatostany (dorastają do 2 m) o różowej barwie, które z czasem brunatnieją, a potem stają się srebrzyste. Wymaga wilgotnej, żyznej gleby i słonecznego lub lekko cienistego stanowiska. Młode rośliny dobrze jest okryć na zimę.

Miskant "Morning Light"

Tworzy dość wysokie kępy (160 cm). Ma łukowato wygięte liście z białymi brzegami. Na przełomie sierpnia i września wypuszcza czerwonawe wiechy. Wymaga słonecznego stanowiska  i stale wilgotnej, przepuszczalnej gleby. Odmiana polecana do sadzenia nad wodą  na dużych rabatach z innymi trawami ozdobnymi.

Właściwa pielęgnacja zapewni sukces

  •  systematycznie odchwaszczaj kępy traw
  • podlewaj według wymagań - gdy trawa ma za mało wody, zwija liście
  •  wyłóż wokół roślin ściółkę  (przekompostowaną korę, torf, trociny, dekoracyjny żwirek)
  •  późną jesienią prześwietl kępy, wytnij uschnięte, najstarsze, mało atrakcyjne kępy
  •  stare kępy, które straciły swoją dekoracyjność, przestały kwitnąć - wykop i podziel na mniejsze części, a przy okazji usuń zaschnięte korzenie i części pędów.